• |
ide | kryesore

Nga kapiten i Juventus, në kryetar Bashkie i Torinos: Marchisio kandidat i PD-së

-Instant, Sport

Claudio Marchisio kandidat për kryetar bashkie të Torinos. E thënë kështu, drejtpërdrejt, mund vetëm të habisë, por Partia Demokratike po mendon konkretisht për ish-mesfushorin e Italisë për rolin e kryebashkiakut të kryeqytetit Piemontez, duke testuar disponueshmërinë e tij këto ditë.


Kjo u zbulua nga “La Stampa” pas disa zërave që qarkulluan në ditët e fundit, me qendrën e majtë që kishte synime serioze të mbështetej tek ish-futbollisti, i cili në të kaluarën kishte zbuluar se po mendonte ta vendoste veten në një ide politike, pikërisht në zonën e zënë nga Partia Demokratike.


Mjafton për të vëzhguar nëpër faqet e tij sociale, nga Facebook në Tëitter, për të vërejtur interesat aktuale të Marchisios. Dashuria për Juventusin e tij nuk zbehet kurrë dhe ai kthehet me përpikmëri në çdo ndeshje për të mbështetur bardhezinjtë, si në kohët kur ai mbante shiritin e kapitenit dhe imponohej në dhomat e zhveshjes me personalitetin e tij. Mes postimeve për futbollin, megjithatë, ish-mesfushori ka treguar vitet e fundit një vëmendje të fortë për çështjet sociale, pa pasur ndonjë problem për të thënë fjalën e tij për çështje delikate aktuale siç ishin rrëmbimi dhe lirimi i Silvia Romanos ose imigrimi. Pikërisht kjo vëmendje dhe fama që shoqëron figurën e tij do të lejonte që emri i tij të qarkullonte në krye të Partisë Demokratike, që tani ka vendosur të testojë disponueshmërinë e tij për garën për postin e kryebashkiakut që aktualisht mbulohet nga Chiara Appendino e Lëvizjes me Pesë Yje.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu