• |
ide | kryesore

Tardini, stadiumi i arratisë për Inter: një fitore do ta shkëpuste Conten +6 nga Milan

-Instant, Sport

Nuk do të jetë një ndeshje titull, por pothuajse. Këtë mbrëmje Interi në Parma ka mundësinë të shkëputet nga të gjithë dhe të zhvendoset në +6 kundër Milanit, i bllokuar në shtëpi nga Udinese, por sidoqoftë do të mbetet para ndjekësve të tyre. Me Juventus aktualisht në -10, edhe pse potencialisht në -7 në rast të një rikuperimi të suksesshëm me Napolin, aroma e titullit po bëhet gjithnjë e më e fortë.


Pas një 3-0 të dyfishtë kundër kushërinjve në derbi dhe Genoas, por mbi të gjitha pas pesë fitore radhazi në kampionat, zikaltrit para së gjithash dëshirojnë të konsolidojë lidershipin në renditje dhe të riafirmojë rolin e tij si favoritë të padiskutueshëm për fitoren e titullit. Mes Interit dhe testit të vërtetë të arratisjes është një Parma në vështirësi, të cilën as kthimi i D’Aversa nuk ka arritur ta ringjallë. Sidoqoftë, një kundërshtar i rrezikshëm, si të gjithë ata që përballen me kryesuesit, kushdo qoftë.


Në “Tardini”, Conte gjen Hakimin pas skualifikimit. Marokeni do të zërë vendin e tij në të djathtë, me Darmian që do të ulet në pankinë. Në funksion të ndeshjes së madhe kundër Atalantas, Eriksen dhe Perisic mund të marrin frymë, me përfshirjen e mundshme të Vidal dhe Young të rikuperuar, por trajneri puliez nuk duket shumë i prirur për turnover. Në sulm, Lukaku dhe Lautaro duken të palëvizshëm, edhe pse pas tyre Alexis Sanchez mezi pret të ketë radhën.

Në Parma, megjithatë, D’Aversa mund të hedhë në fushë Pellé që nga fillimi, duke pasur parasysh mungesën për shkak të dëmtimit të Cornelius, me Gervinho dhe ish-interistin Karamoh në krahë. Alternativa është i riu Mihaila. Në dyshim është Conti në të djathtë, ndërsa ka rikuperuar plotësisht Iacoponi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu