• |
ide | kryesore

Tërmet 7.3 ballë në Zelandën e Re, alarm për tsunami

-Instant, Lajme, Planet

Një tërmet i fuqishëm me magnitutë 7.3 ballë të shkallës rihter, ka goditur një ishull në Zelandën e Re. Mediat e huaja raportojnë se tërmeti goditi vendit në orën 2:27 pas mesnate sipas orës lokale dhe epiqendra e saj ishe rreth 85 kilometra në lindje të Arora-s.


Thellësia e lëkundjeve është regjistruar 81 kilometra nën tokë, por megjithatë, sizmologët e kanë konsideruar atë si një tërmet shumë të fuqishëm.


Deri më tani nuk ka raportime për dëme materiale apo të lënduar, por autoritetet kanë shtuar se ekziston rreziku i një tsunami.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu