• |
ide | kryesore

’30 vite pas eksodit biblik’, Basha: Sot shqiptarët po ikin masivisht nga keqqeverisja!

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka kujtuar 39 vjetorin e eksodit biblik të shqiptarëve drejt Italisë, duke shembur njëherë e përgjithmonë murin ndarës mes Shqipërisë dhe Europës.


‘30 vite më pas, sërish shqiptarët po ikin masivisht nga keqqeverisja që na mban larg Europës dhe nga pamundësia për të ndërtuar jetën në vendin e tyre’, shkruan Basha në Facebook. 30 vite më parë eksodi biblik i shqiptarëve drejt Italisë, shembi njëherë e përgjithmonë murin ndarës mes Shqipërisë dhe Europës.


30 vite më pas, sërish shqiptarët po ikin masivisht nga keqqeverisja që na mban larg Europës dhe nga pamundësia për të ndërtuar jetën në vendin e tyre. Ne do ta shërojmë këtë plagë dhe, siç u mundësuam shqiptarëve të lëvizin pa viza, do t’i japim çdo familjeje shqiptare shpresë dhe mundësi për një jetë më të mirë, një Shqipëri si gjithë Europa.

7 Comments

 1. Nderrojeni a te monitristin kaldaist. Jane 30 vjet apo 39 te eksodit shqiptar. Jo per gje,thjeshte per précision, o llapsi!

 2. Nderrojeni a te monitristin kaldaist. Jane 30 vjet apo 39 te eksodit shqiptar. Jo per gje,thjeshte per précision, o llapsi!

 3. Më pas doli dëshmia aluçinante, tipike, pa asnjë ndryshim me rastin “Babale”. Ku një person, në shëndet të mirë, i veshur civil, del para mediave të lidhura me opozitën si pacient i spitaleve Covid dhe “dëshmon” skena të frikshme horror që sipas tij ndodhin nga spitalet, ku nuk ka mjekë, por vetëm torturues të stërvitur.

  Të cilët nuk duan të shërojnë, por të vrasin pacientët. Një strategji që duket qartë që ka dalë nga kuzhinat e frikshme të dyshes Meta-Berisha, për të krijuar një debat që nuk ekziston. Një fakt që as mund të merret me mend nga logjika njerëzore; por ç’rëndësi ka. Mjafton të komentohet.

 4. Ne ’90, Shqiperia si asnje vend tjeter i Euopes lindore, ia shkarkoi pjesen me te madhe te problemeve sociale Italise dhe Greqise, Gjermanise, US etj. Jo vetem kaq, por ky emigrim masiv u be burim te ardhurash per familjet ne Shqiperi dhe shtetin shqiptar. +/-600 milione dollare jane futur ne Shqiperi cdo vit nga remitancat, pa llogarit ndihmat humanitare dhe kredite e falura.
  Sali sekretari i PPSH qe u gdhi antikomunist, mban pergjegjesine kryesore per situaten e tanishme.
  Ne vend qe te kanalizonte keto burime sic duhet, e beri Tiranen si Kandahari dhe i ktheu qytetet ne shurtore gjigande. Ndertime pa leje, prona te vjedhura, toka te xanuna, gjykates plepash, univestitet kristali, korent e uje qe vidhej, firmat piramidale….. te gjitha keta cmendurira kerkojne miliarda dhe vite te zhbehen.

  Lul hollandezi nuk i di keto gjona se ka pas punu kamarier te Rinasi ne ato kohe dhe me vone mori burse nga Sorrosi dhe iku ne Hollande.

 5. Ne 1997 ne mes te nates 100 shqiptare (burra gra dhe femije) u mbuten nga nje anije luftarake italiane,.Nje tmerr nate.
  Asnje nuk u denua biles hipokrizia e shtetit ishte –na falni qe na mbytet.
  Sali maskarai ka pergjgjesine ktyesore sepse e ktheu shqiperine tym dhe flake.
  Nje dite do japi llogari.

 6. Pas vitit 90 te gjithe e akuzonin nje njeribte vdekur si enver hoxha. Realiteti eshte ndryshe. Ai ishte vetem nje individ me perkrahjen masive te popullit. Kjo shihet me renien e sistemit kur gjithebata njerez leshuan shqiperine. Te gjithe ata dhe nje pjese qe mbeti ne shqiperi jane ushtaret e sistemit te kaluar. Po te ishte ndryshe atehere njerezit do qendronin apo te ktheheshin ne shqiperi sikur disa nga ta, te cilet u kthyen kur ra sistemi. Me e keqja eshte se shqiperia vazhdon te qeveriset nga ajo mendje mafioze.

 7. …………………………. DHE DO IKIN ÇDO VIT E ME SHUME
  PERDERISA NUK DONI NDRYSHIME POR PUSHTET ABSOLUT KJO DO NDODH PERSERI

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu