• |
ide | kryesore

Sanremo/ Çfarë duhet të dini për këngëtarët fitues

-Instant, Paparazzi, Slider

Edicioni i 71-të i Festivalit të Muzikës Italiane po mbaron dhe si çdo vit shumë këngëtarë dhe artistë garojnë për fitoren e madhe dhe çmimet. Por, cilat janë çmimet për këngëtarët fitues? Çmimet që jepen kanë ndryshuar me kalimin e kohës. Për Sanremo 2021 ka disa çmime, përveç këngës që do të kryesojë në klasifikimin përfundimtar.


Çmimi më i rëndësishëm i Sanremo 2021 është, sigurisht, fitorja përfundimtare. Vendi i parë merr trofeun e luanit të artë (simbol i qytetit të Sanremos). Ky çmim jepet nga vota e publikut, së bashku me atë të dhomës së shtypit dhe jurisë demoskopike. Juria e ekspertëve, e cila në vitin 2019 shkaktoi polemikë pasi përmbysi rezultatin e televotimit dhe çoi në fitoren e këngës “Soldi” të Mahmood, mungoi në edicionin e këtij viti.


Konkretisht, fitorja e Sanremos nuk përfshin një kompensim të vërtetë në para (siç ndodh shpesh në spektaklet e talenteve). Shpërblimi i fituesit është e gjithë vëmendja mediatike e artistit dhe këngës. Për më tepër, kushdo që fiton Sanremon, përfaqëson Italinë në Konkursin e Këngës Eurovision. Edhe ata që arrijnë në vendin e dytë dhe të tretë, marrin një njohje përveç vëmendjes së konsiderueshme, e cila ndonjëherë tejkalon edhe këngën fituese për sa i përket suksesit muzikor.

Çmimi i Kritikës Mia Martini jepet çdo vit që nga viti 1982 dhe e ka marrë emrin nga këngëtarja e ndjerë. Çmimi përfaqësohet nga një pllakë ose një pjatë argjendi dhe nga shumë konsiderohet të jetë pothuajse më i rëndësishëm se vendi i parë. Midis artistëve që kanë rrëmbyer çmimin tre herë janë: Patty Pravo, Mia Martini, Cristiano De André, Paola Turci. Çmimi i kritikëve dhe vendi i parë në festivalin Sanremo mund edhe të përkojnë.

Në Sanremo jepet edhe çmimi i sallës së shtypit, në kujtim të Lucio Dalla, dhënë pikërisht nga të gjithë gazetarët e pranishëm në jurinë e festivalit. Me çmimin Enzo Jannacci vlerësohet zakonisht interpretimi më i mirë, ndërsa çmimi Lunezia shkon për vlerën muzikore-letrare të këngës. Këtyre u shtohet edhe çmimi Giancarlo Bigazzi për përbërjen më të mirë muzikore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu