• |
ide | kryesore

Video/ Gafa e Xhakës, goli me bark i heq fitoren Arsenal: Southampton godet në Sheffield

-Instant, Sport, Video

Përfundon 1-1 mes Burnley e Arsenal, ndeshja e parë e javës së 27 të Premier League. Gunners kaluan në avantazh me Turf Moor që në minutën e 6’, me një të djathtë të Aubameyang që përkuli dorën e Pope. Barazimi erdhi në mënyrën më të pabesueshme: Wood vendosi ekuilibrat në të 39’ falë një goli të pabesueshëm me bark, me portën bosh, pasi u godit nga topi i Xhakës. Rezultat i rëndësishëm i Southampton në shtëpinë e Sheffield, ndërsa paqja mbizotëroi në Villa Park.
Arsenal për një muaj e gjysmë nuk ka arritur të bëjë dy fitore radhazi në Premier League dhe mbetet në vendin e dhjetë me 38 pikë. Në këtë pikë, barazimi në fushën e Burnley nuk bën asnjë punë, edhe pse pas 6 minutash lojë, Gunners thyen bllokimin e vendasve: Mari nisi përpara Willian, i cili shërbeu për Aubameyang, e djathta e të cilit vlen avantazhin për formacionin e Artetas, me bashkëpunimin e një Pope jo të parezistueshëm.

Reagimi i Clarets erdhi pas rreth gjysmë ore, kur goditja e Wood u bllokua nga Leno. Por është pikërisht sulmuesi i Zelandës së Re që barazoi në minutën e 39 me një gol të pabesueshëm: Leno ndërtoi poshtë me Xhakën i cili, me një zgjedhje të diskutueshme, goditi mbi Wood, i cili në bark, me portën bosh, gjeti golin e 1-1. Gol me të vërtetë i çmendur ai i Burnley, i cili falënderon për dhuratën.

Vendasit vuajtën shumë në fillimin e pjesës së dytë me goditjen e Odegaard që u neutralizua nga Pope. Në anën tjetër, Pieters angazhoi Lenon me një të majtë fantastike nga distanca, por në fund ishte pikërisht mbrojtësi holandez që shpëtoi vendasit në goditjen e sigurt të Pépé, që më pas u përplas në traversë. Fillimisht arbitri caktoi penallti për Arsenalin dhe përjashtoi Pieters, por Var e “fal”: prekja ishte me shpatull. Ka kohë edhe për shtyllën e Ceballos në minutën e 94-të, por Burnley tani është +7 nga zona e rënies.

ENGLAND – PREMIER LEAGUE
Burnley 1 – 1 Arsenal
Sheffield United 0 – 2 Southampton
Aston Villa 0 – 0 Wolverhampton Wanderers

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu