• |
ide | kryesore

Video/ Manchester City humbet pas 21 ndeshjesh: United e mund në Etihad në derbi

-Instant, Sport, Video

Manchester United fiton një derbi epokal. Jo aq për të ardhmen e Premier League, ku pavarësisht suksesit, Red Devils ndjekin Manchester City 11 pikë prapa, por sepse 2-0 në Etihad i jep fund një serie shumë të gjatë fitoresh për Citizens, që ndalen pas 21 sukseseve radhazi dhe 28 rezultateve pozitive radhazi. Super-sfida u zhbllokua pas vetëm dy minutash: Gabriel Jesus pengon Martial në zonë duke shkaktuar penallti, që Bruno Fernandes nuk e gabon. Coroditet City nga një fillim spektakolar i United dhe në të 4’, Cancelo humbi topin në zonë, por goditja e Shaw ishte shumë qendrore për të frikësuar Ederson. Formacioni i Guardiolas shihet për herë të parë në minutën e 9 me një goditje të Gundogan lehtësisht të bllokuar nga Henderson, ndërsa në minutën e 24 portieri i Djajve të Kuq bllokoi edhe të majtën e Zinchenkos.Në fillim të pjesës së dytë, City shkoi menjëherë pranë barazimit me Rodri, i cili konkludoi një veprim të shkëlqyer pas kombinimit Mahrez-Gabriel Jesus, duke goditur kryqëzimin e shtyllave. Formacioni i Solskjaer, megjithatë, ishte jashtëzakonisht cinik, dhe në 50 ‘dyfishoi: një zbritje fantastike në të majtë e Shaw, që shkëmbeu me Rashford dhe me të majtën e drejtoi topin në shtyllën e largët duke mposhtur një Ederson të palëvizshëm. 2-0 nuk i kënaqi miqtë, por Martial humbi në mënyrë flagrante rastin për tris në minutën e 68, i vetëm përpara portierit. Përfundoi 2-0 për United, që shkon tashmë në 54 pikë dhe ruan vendin e dytë, duke zvogëluar në 11 distancën me vendin e parë të zënë nga Guardiola.

ENGLAND – PREMIER LEAGUE
West Bromwich Albion 0 – 0 Newcastle United
Liverpool 0 – 1 Fulham
Manchester City 0 – 2 Manchester United

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu