• |
ide | kryesore

Basha shtron pyetjen: A është e ndershme taksa progresive?

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Lulzim Basha, ka renditur sipas tij dështimin e radhës të kryeministrit Edi Rama.


Kryedemokrati thotë përmes një video në “Instastory” se Rama e ka cilësuar si të ndershme taksën progresive, ndërsa ngre pyetjen se “a është me të vërtetë kështu”. Përgjigja sipas tij është jo.


Postimi i plotë i Lulzim Bashës:

47 ditë nga zgjedhjet e 25 prillit, 100 dështimet e Ramës në 8 vite. Edi Rama e ka cilësuar taksën progresive “taksim të ndershëm”. A është me të vërtetë kështu? Përgjigja Jo.

7 Comments

 1. ahah.. cfare video ???

  Thote qe nuk eshte e ndershme , por nuk jep asnje argument se perse nuk eshte .
  PD ka probleme serioze me komunikimin me elektoratin dhe me ata qe organizojne fushaten e saj. Izraelite apo amerikane qofshin , nuk jane me kembe ne toke. Sec bejne disa gjera qe nuk ngjisin ne mentalitetin tone.
  Mund te jene shume rezultative ne Amerike apo Izrael, por nuk jane ketu tek ne.

 2. Si gjithmone ne humbim shume kohe dhe energji duke diskutuar per “mustaqet e çelos”
  Mendoj qe taksa e sheshte eshte me efektive per kùshtet tona dhe me e thjeshte per biznesin( sìdomos ate te vogel e te mesem)
  Progresivja sjell me te ardhura ne buxhet por ka rriskun me te madh per informalitet!
  Personalisht kam nje biznes te vogel dhe nuk paguaj taksa por kisha me shume te ardhura ( me shume pune) kur paguaja taksa!
  Problemi yne( biznesi i vogel e i mesem) eshte se po na gllaberojne te medhejte e politikat e qeverise i favorizojne ata!!!

  1. Informaliteti nuk varet nga taks por nga personi.
   Ne dac progresive , ne dac te sheshte ta kesh taksn.. ai qe e ka ndare mendjen te jete ne informalitet , ose te genjeje mbi xhiron vjetore do tabeje ate pune.

   1. Jo jo!
    Informaliteti varet nga SISTEMI dhe jo nga personi! Kushdo,qofte ky dhe me i kulluari person,do te paguaje minimumin e takses!
    Eshte sistemi ai qe vendos drejtesi!
    Nese sistemi eshte i korruptuar,jo bashkepunues e i padrejte, atehere informaliteti rritet( si reagim i padrejtesise ne sistem)

 3. Jo jo!
  Informaliteti varet nga SISTEMI dhe jo nga personi! Kushdo,qofte ky dhe me i kulluari person,do te paguaje minimumin e takses!
  Eshte sistemi ai qe vendos drejtesi!
  Nese sistemi eshte i korruptuar,jo bashkepunues e i padrejte, atehere informaliteti rritet( si reagim i padrejtesise ne sistem)

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu