• |
ide | kryesore

Video/ Xhimshiti bllokon Lukakun, por nuk mjafton: Inter mposht Atalantën dhe shkon +6

-Instant, F1, Sport, Video

Skriniar-gol e Inter fluturon në krye të renditjes, duke mundur 1-0 Atalanta e duke stabilizuar sërisht distancën +6 nga Milan. Vendimtar në pjesën e dytë e djathta e mbrojtësit sllovak, ndërsa Conte nuk ndalet më: zikaltrit e tij marrin fitoren e shtatë radhazi.

Mungojnë akoma 12 finale, por Inter fiton akoma, majde kundër skuadrën më të vështirë të mundshëm të momentit, Atalantën e Gasperinit që ndoshta do të kishte merituar edhe barazimin, por që mbetet ndërkohë pas Romës e për momentin jashtë zonës Champions. Kush priste një ndeshje eksplozive për numrin e rasteve të shënimit dhe veprimeve sulmuese, duke pasur parasysh 122 golat të shënuara nga dy sulmet para ndeshjes, kanë mbetur të zhgënjyer. Me siguri jo dashamirësit e futbollit si një sport taktik, të markimit një mbi një, duke bllokuar pikat e forta të kundërshtarit në përpjekje të bëjnë keq në rastet në dispozicion.


Në fund raste për të shënuar u numëruan pak, kryesisht për shkak të një fushe të rrëshqitshme si në 14 ‘kur Romero detyroi Sportiello të ndërhynte me kokë ose në 25′ kur Djimsiti pasi humbi mbështetjen në mesfushë ishte në gjendje të frenonte fuqinë dërrmuese të Lukakut duke e parandaluar atë të finalizonte dhe të shërbente për Hakimin. Nga ana tjetër, për Atalantën, disa mundësi të mundshme në të majtë me Zapata dhe Gosens dhe e vetmja ndërhyrje e vërtetë nga Handanovic ishte ajo në zhvillimin e një këndi në të 39’ ndaj Zapata, me Brozovic i aftë të largonte tek shtylla në goditjen pasuese të Djmsiti.

Vendosi një gol i Milan Skriniar, thesari i mundshëm verës së merkatos që u transformua në lojtarin titull, pikërisht në mbrëmjen kur Zapata e vendos gjithnjë në vështirësi. Por ajo që ka rëndësi është se Inter fluturon dhe i reziston presionit të Milan, që kthehet në -6, e Juventus, sërisht në -10 por me një ndeshje për të rikuperuar.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu