• |
ide | kryesore

1 viktimë në Austri, por EMA thotë se nuk ishte shkak vaksina Astra Zeneka

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) tha të mërkurën se deri më tani nuk ka dëshmi që e lidhin vaksinën kundër koronavirusit AstraZeneca me sëmundjet e dy personave të vaksinuar në Austri – njëri prej të cilëve vdiq pas vaksinimit.

Autoriteti kombëtar shëndetësor i Austrisë e pezulloi përdorimin e këtyre vaksinave, pasi një person që u vaksinua, u diagnostikua me trombozë të shumëfishtë dhe vdiq, ndërsa një tjetër u shtrua në spital me emboli pulmonare.


“Aktualisht, nuk ka asnjë indikacion që vaksinimi i ka shkaktuar këto kushte, të cilat nuk renditen si efekte anësore të kësaj vaksine”, tha Agjencia Evropiane e Barnave. “Edhe pse defekti i cilësisë konsiderohet i pamundur në këtë fazë, cilësia e serisë është duke u hetuar”, thuhet në deklaratë.

Austria njoftoi të dielën se ka pezulluar vaksinimin me AstraZeneca si masë paraprake. AstraZeneca, kompani britanike-suedeze, tha se të gjitha vaksinat e saj iu nënshtrohen kontrolleve të rrepta dhe rigoroze të cilësisë dhe se ajo nuk ka “konfirmuar efekte serioze anësore të lidhura me vaksinën”.
AstraZeneca tha se është në kontakt me autoritetet austriake dhe se do t’i mbështesë plotësisht hetimet. BE-ja e ka miratuar vaksinën e AstraZeneca-s në fund të janarit, duke thënë se ajo është efektive dhe e sigurt për t’u përdorur. Organizata Botërore e Shëndetësisë ka dhënë dritën jeshile për përdorimin emergjent të saj në mes të shkurtit.

2 Comments

  1. Hë mo Covidjotë sa duhet të vdesin që ta kuptoni që po ju a bëjnë më keq se në kampet e përqëndrimit?

  2. Ju befshin mire vaksinat me shurre. Tani me vrap merrni dhe femijet qe ti beni si veten. 2 maska dhe nje rrakacoll ne bythe dhe ec perpara.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.