• |
ide | kryesore

‘Çmendet’ Putin, ngadalëson shpejtësinë e Twitter në Rusi, kërcënon me mbyllje të rrjetit social

Arkiva, Lajme, Të fundit

Rusia tha të Mërkurën se po ngadalësonte shpejtësinë e Twitter në shenjë hakmarrje për pretendimin e dështimit të saj për të hequr përmbajtjen e ndaluar dhe kërcënoi një bllok total nëse platforma amerikane nuk përmbush kërkesat e saj të fshirjes.


Masa, e cila përshkallëzon një ngërç në rritje midis Moskës dhe firmave të mediave sociale të SHBA-së, vjen disa javë pasi autoritetet ruse akuzuan Twitter dhe të tjerët për dështimin në fshirjen e postimeve që thuhej se i nxiti ilegalisht të rinjtë të marrin pjesë në protestat anti-Kremlin.


Sipas Reuters, Rusia tradicionalisht ka marrë një rol më të lehtë në kontrollin e internetit sesa Kina fqinje. Por ndërsa tensionet e brendshme politike janë rritur këtë vit lidhur me arrestimin dhe burgimin e kritikut të Kremlinit Alexei Navalny, e cila shkaktoi protesta në të gjithë vendin, ajo ka sinjalizuar një linjë më të ashpër.

Në të njëjtën kohë që Twitter u ngadalësua, disa uebfaqe qeveritare dolën offline papritur të Mërkurën, duke përfshirë kremlin.ru dhe faqen e qeverisë Ruse, government.ru. Gjithashtu u prek Roskomnadzor, censori i internetit dhe ministria e ekonomisë.

Disa komentatorë pro-Kremlinit sugjeruan që ndërprerjet mund të kenë qenë rezultat i një sulmi kibernetik të SHBA-së. Administrata e Biden ka premtuar t’i përgjigjet hakimit të Kremlinit me masat e veta, por ka thënë që këto do të prekin vetëm zyrtarët dhe jo rusët e zakonshëm.

Rusia më pas pranoi se problemi ishte i brendshëm. Ai fajësoi mosdisponueshmërinë e vendeve në pronësi të shtetit në një mosfunksionim të routerit brenda Rostelecom, ofruesi i shërbimeve dixhitale. Më vonë u rivendos hyrja në Kremlin dhe faqet e tjera të internetit.

Rregullatori shtetëror i komunikimit, tha në një deklaratë se që nga e Mërkura kishte më shumë se 3,000 postime që kanë përmbajtje të paligjshme në Twitter, të cilat ajo i akuzoi për injorimin e kërkesave të saj të fshirjes për vite me rradhë. Rregullatori nuk përmendi përmbajtje në lidhje me protestat e opozitës në deklaratën e së Mërkurës, por iu referua asaj që tha se ishte përmbajtje e paligjshme në Twitter që përmban pornografi fëmijësh, informacion në lidhje me abuzimin e drogës dhe thirrje për të mitur për të kryer vetëvrasje

5 Comments

 1. Twitter ja beri vetes. Kur bllokoi Trumpin e patem thene qe i njejti precedent do te kerkohet te veproje kunder Navalnit, protestueseve ne Hong Kong, Bjellorusi apo Shqiperi ne rastin e Facebook-ut. Zakonisht protestuesit bejne ate qe beri Trumpi, pra kundershtojne zgjedhje te certifikuara.
  Eshte dem i madh per te cilen te gjithe, perfshire lapsin u gezuan shume. Per me teper beri autogol duke e konsideruar veten praktikisht platforme aq te rrezikshme saqe eshte e afte te nxise terrorizmin e brendshem.

 2. Edhe ju Lapsi jeni portali më i ngadaltë në kompjuterin tim.

  Të gjitha portalet shqiptare, kryesisht të moderuara por edhe të djathta hapen normalish sikur të hapësh nga i njëjti portal edhe 5 tab, te Lapsi nuk mund të hapësh më shumë se një tab se bllokohen.

  Personalisht kam menduar se kjo është punë e edvinit, pasi ai e urren lapsin sepse ka qenë kundërshtari më i fortë, pas zhgënjimit të vonuar të lapsit nga edvini.

 3. Te drejte ka ne Rusi twiteri edhe te gjitha pacavuret sociale duhet te zbatojne ligjet e rusise.
  Ne fund te fundit ruset kane qeverine e tyre nuk qeverisen nga ambasadoret.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu