• |
ide | kryesore

Boksi në zi, ndahet nga jeta “i mrekullueshmi” Hagler: historike betejat e tij me Sugar Ray Leonard

-Instant, F1, Sport

Bota e boksit është në zi: Marvin Hagler, kampion i padiskutueshëm i peshave të mesme nga 1980 në 1987, u nda nga jeta papritur në moshën 66 vjeçare. Në një postim në faqen e Facebook të rezervuar për adhuruesit e boksierit, gruaja e tij Kay G. Hagler konfirmoi vdekjen e bashkëshortit të saj, i cili u shua në shtëpinë e familjes në New Hampshire. “Më vjen keq që bëra një njoftim shumë të trishtuar. Fatkeqësisht sot burri im i dashur Marvelous Marvin vdiq papritur në shtëpinë e tij këtu në New Hampshire – ishin fjalët e gruas -. Familja jonë kërkon që të respektohet privatësia në këtë moment të vështirë.”


Marvin Hagler middle weight boxer, right, in action versus John “the Beast” Mugabe on March 10, 1986. Hagler won the bout with an 11th round knockout. (AP Photo)

Për të gjithë, “i mrekullishmi”, Hagler ishte një nga boksierët kryesorë të viteve ’80, një moment magjik për boksin botëror. I përfshirë në Boxing Hall of Fame mes boksierëve më të mirë të të gjitha kohërave, ai ka qenë protagonist i disa prej ndeshjeve më të bukura në historinë e sportit, duke filluar nga e para e vlefshme për titullin e kampionit botëror të peshave të mesme për WBC dhe WBA kundër anglezit Alan Minter (1980) deri tek dueli kontrovers Hagler-Leonard i vitit 1987, që është futur në listën e 100 luftimeve më të mëdha të të gjitha kohërave me titullin në lojë.


1 Comment

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu