• |
ide | kryesore

Chelsea i pathyeshëm i Tuchel ka një sekret: një kod fjalësh që i dinë vetëm Blues

-Instant, Sport

Me barazimin në Leeds, Chelsea i ri i udhëhequr nga Tuchel zgjati serinë e pathyeshmërisë. Që nga ardhja e trajnerit gjerman, blutë kanë fituar 6 ndeshje (përfshirë ndeshjet jashtë fushe me Tottenham dhe Liverpool), duke barazuar 4 në Premier League dhe duke e cuar në 12 ndeshjet nga të cilat ata kanë dolë të pamundur (përfshirë fitoren e çmuar jashtë fushe kundër Atletico Madrid në Champions League dhe me Barnsley në FA Cup). Përveç kësaj, që nga ardhja e Tuchel, Chelsea ka pësuar vetëm dy gola dhe janë dy ndeshje nga rekordi i Sarrit për ndeshjet pa humbje radhazi në Premier League. Sipas The Sun, ekziston një sekret pas këtyre numrave.


Bëhet fjalë për një kod sekret që trajneri ka parashikuar për të përmirësuar zhvillimin e lojës. Tuchel përdor një gjuhë të përbashkët të lojtarëve të tij të cilët, duke përdorur fjalë të njohura vetëm nga ekipi, janë në gjendje të dinë se kur dhe ku të vrapojnë dhe kush duhet të marrë topin në fund të aksionit. Sipas gazetës britanike, një kundërshtar thuhet se deklaroi: “Nuk e kupton se çfarë po ndodh, por ata e dinë saktësisht se çfarë po bëjnë. Sulmet e tyre janë të shpejta dhe vdekjeprurëse, sepse nganjëherë ai që bën pasimin nuk duhet as të shohë ku është shoku i tij. Ata përdorin fjalë të ndryshme për situata të ndryshme në mënyrë që rivalët të mos mund t’i kuptojnë ato gjatë lojës. ”


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu