• |
ide | kryesore

Habit Luljeta Bozo: Komunizmi, më shumë anë pozitive se negative

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Inxhinierja Luljeta Bozo vazhdon të jetë kandidatja më e përfolur e Partisë Socialiste, për zgjedhjet e 25 prillit. Bozo u bë e njohur për publikun, pas tërmetit të 26 nëntorit, dy vite më parë.


Pak ditë më parë, Bozo ka shkaktuar habi me deklaratën e saj në studion televizive të “Dekalog” në RTSH.


E pyetur për kohën e komunizmit e të Enver Hoxhës, ajo u shpreh me bindje se periudha e regjimit 45-vjeçar kishte më shumë të mira sesa efekte negative në vend.

“Po t’i vësh në balancë, ka më shumë anë pozitive sesa negative” – tha ajo.

(deklarata ne minutën 1:16:40)

42 Comments

   1. Çeshte kjo fekale komuniste qe po qelb me ere te gjitha portalet !
    Me keto do shkojme ne BE???
    Ku jeton kjo?
    Sipas San me qe Shqiperia e kishte ne kushtetute qe eshte shteti i diktatures te proletariatit, neve duhet te ta Respektonim ate ? dhe te mos shkelnim ligjin ?
    O zot , je Injorante app e KEQE, apo ndoshta te dy se bashku?

  1. Pse e keni prere videon ku ju intereson dhe e sulmoni Luljeten, shiheni videon e plote dhe kjo pacipesi qe tregoni kunder asaj eshte shume e ulet.Ajo e thote hapur qe I denon krimet e komunizmit.Dhe ajo qe keni nxjerre ne video eshte e shpjeguar qarte pas kesaj qe keni prere ju

   1. I denon krimet e komunizmit po kur e vuri ne balance Enveri doli qe kishte bere me shume te mira. Dakord, por si mendon se ato fabrika apo bunkere qe ka bere Enveri qenkan me te renda ne peshore se ata qe ka vrare ai e ka interuar vetem sepse nuk ishin dakord me te???????? Per kujtese vetem 300 te vrare ne Kampin famekeq te Tepelenes…..

    O njeri, edhe Hitleri cfare sberi per Gjermanine, ngriti ekonokine, zhduku papunesine per 4 vjet, beri infrastrukture te papare, POR, ishte KRIMINEL se vrau miliona njerez vetem per ideologji si Enveri yt.

   2. krimet e komunizmit jane pasoje e vete komunizmit. Nuk mund te pelqesh Komunizmin dhe ti ndash nga ai regjim..Zaten c’mund te prisnim nga nje baxhelle plake!

   3. Ajo thote hapur qe denon krimet e komunizmit, por po ashtu hapur thote edhe se E. Hoxha dhe komunizmi i ndertuar prej, tij kishte me shume ane pozitive dhe negative. Kjo shoqe qe deri para pak kohesh perceptohej si zonje e nderuar, tregoi qarte se cfare perfaqeson rilindja dhe ne c’kuptim eshte perdorur fjala rilindje. Duke perdhosur gjakun e afro 6 mije te vrareve dhe mbi 20 mije te burgosurve politike, duke shkelur mbi dhembjen e mijra e mijra familjeve shqiptare qe nuk dine ku i kane varret te afermit e tyre, duke lavderuar nje sistem qe “te miren” kryesore pati se e ktheu Shqiperine ne nje burg, shoqja ne fjale, ka bere te qarte se qellimi kryesor i atyre qe ajo mbeshtet dhe perfaqeson, eshte kthimi i vendit ne situaten e para vitit 1990. A e meritojne shqiptaret dicka te tille? A e meritojme te rikthehet vendi ne nje burg te madh? A e meritojme qe te jemi te gjithe ne varesi te humorit te njeshit? Zgjidhni e merrni o shqiptare dhe pastaj votoni me 25 prill.

   4. Zonja Bozo , duhet te keni respekt per te vraret dhe te burgosurit e kohes se Enveri , ato u bene MARTIRE PER TE GEZUAR KETO TE DREJTA QE TE SHPREHESH LIRSHEM IDETE E TUA ,
    Qe femijet dhe nip at e tu te studiojne dhe te jetojne ku te duan ne bote , mos u shit persero si atehere per nje cope buke , DINJITETI NUK KA ÇMIM!
    Pershendetje 🙏

 1. Ç’ka ketu per tu çuditur! Ajo fale komunizmit u be kjo qe eshte sot, ajo eshte femije e denje e races se saj komuniste. Duhet respektuar per sinqeritetin e saj. Fundja dhuna komuniste nuk e ka prekur ate por te tjeret. Eshte tipike per komunistet shqiptar qe nuk pranojne te reflektojne per diktaturen komuniste.

 2. Ore komunisti ngelet komunist.Janë të pandreqshëm.Prandaj nuk ecën Shqipëria.Ato pak të këqia që thotë shoqja Bozdo nga përmasat i kalojnë ato ” mirat”e komunizmit.Njerëz të fosilizuar.

 3. Eh moj Luljete , krimet qe ka bere komunizmi ne Shqiperi nuk i ka bere as fashizmi e nazizmi.

  Mjafton vetem kampi i cfarosjes ne Tepelene ku vdiqen rreth 300 femije nga uria e semundjet

  dhe pasi u varrosen ne bregun e limit Vjosa dhe kur lumi rritej pas shirave kockat e tyre i merrte

  lumi e i conte ne det. Po c’behej moj L uljete me nenat e motrave fatzeza ? Ato perdhunoheshin

  sistematikisht nga kapot e burgut dhe te deleguarit e partise qe ju keni per zemer. Dhe keto jane

  me dokumente shoqja Luljete, dokumente te asaj kohe me firme e vule. dhe per keto krime te

  perbindshme qe e ka te veshtire ti marre me mend mendja njerzore nuk eshte denuar askush

  dhe per te cilat nuk shfaqen kurre pendese dhe nuk kerkuan kurre falje. Sot bijte e ketyre monstrave

  kerkojne mandatin e trete pasi e kane cuar Shqiperine ne kufijt e mbijeteses dhe ku ti sot

  komsomlsja 8o vjece kerkon ti perfaqesosh.

 4. Komunizmi zhduku duke vrarë, burgosur e internuar pothuaj të gjithë elitën e arsimuar në perëndim, me shumë pak përjashtime.

  edvini mënjanoi të gjithë socialistët e arsimuar duke i zëvëndësuar me mjaftista e g99.

  ajo që edvini bëri në 2013 u reflektua brenda mandatit të parë ku u turrën kush të vjedhë më shumë.

  Njerëzit u zhgënjyen brenda një mandati me edvini, prandaj sot është tërbuar se e shikon humbjen.

  Eleminimi i elitës në 1945 dhe në 2013 janë identike por në kohë të ndryshme.

  Nuk e kuptoj ku e gjen kjo kurvë komuniste të mirat e enver hoxhës dhe komunizmit.

  Kjo është vërtetë kurvë se një intelektuale e vërtetë, nuk do të pranonte tani, në fund të rilindjes të bashkëpunojë me këta hajdutë injorantë e langaraqë.

  1. Une them se kjo zonje po perdoret nga Rivdekja per te rregulluar imazhin e tyre mafioz, intelektuale, ne moshe, e permbajtur. Ne fakt kjo po ben gabim qe pranon te bashkpunoje me kriminelet, ja krehen bishtin dhe nuk arrin te kuptoje qe ajo po shfrytezohet nga Rama me kompani… Mjer ky popull ne c’dor satanikesh ka rene!

 5. Te rafte covidi ty dhe familjes tende moj plakushe ashtu si komunizmi shfarosi familje te tera
  Per Durresaket eshte nje turp qe kandidon kjo mavria
  Mos harro te veshesh lineset brek kur te hysh ne parlament

 6. Shummm mire, tani e keni akoma edhe pordhamentin ne fuqi, ç’prisni ala…. futini nje votim si dini Ju dhe, kthejeni RPSSH-se, po keshtu fshini edhe partite e tjera (se, ne fakt vetem opoziten nuk bejne) dhe kthejeni PKSH-ne si ne 43….
  Nga fitorja ne fitore dhe ne fitore te reja…
  E shikoni gjakun e ri qe futi Rilindja dhe Ringjallja dhe, Ju prape su mbushet mendja… Mungon vetem Dushan Mugosha….. (ne emer te proletarizmit)…. MELS… (kollozet b…thare)
  Mjerim per kete popull……

  1. Komunistet jane RRACE BASTARDE,DNA NUK GABON!
   Ku jeton kjo zonja ne Irak , ne Turqi ….SKANDAL…

 7. Komentatrice ku hyn turqia dhe iraku ketu?! Apo jeni mesu me mendu dhe fol me urdher nga lart si turm me nje ze.Injorant. Parazit llogjesh kafenesh.

  1. Turqine sot eshte KUDO ne SHQIPERI , iraku tregon INJORANCA QE JU MBULON JUVE .
   Mos jemi ne BE dhe une nuk di gje akoma ?

 8. Kam një lutje ,vllezër mos i dëgjoni këto klithma janë në gramat e fundit mos e shifni as portokallinë vetëm propogandë per këta mostra turp dhe vetem turp

 9. Kulmi mer i qr ne 2021 akoma adhurojne Enverin dhe se rrujn fare dhe dalin hapur dhe jane te paret ne liste per deputet. Imagjinohet dot qe ne Gjermani te dilte ndonje “Luljete” ta thoshte kete per Hitlerin dhe per me teper ta kandidonte kryekari i Partise per deputete te paren ne listen e Berlinit/ Tiranes? Keta bejne kshu sepse nuk ka nje ligj qe ti lidhe keta qen te terbuar komuniste. Gjeja e pare we duhet bere eshte dekomunistizimi qe asnje ish komunist mos te puth ne administrate publike apo te jete neper lista partie.

 10. Kejo vertet qenka e shkar komplet ,ti herdhe per kamerdare per ramazanin po ti do mbysesh dhe te tjert.
  Epo kap kovidi mjek e te rinje gjynah mere kete te rrjedhur

  1. E kane kandiduar qe te eklipsoje injorancen e kandidateve te tjere te partise. Do tja marrin votat dhe do ta bejne te jape doreheqjen! Mbani vesh,!

 11. Ne parim kjo ka te drejte, sepse psh marrim Saliun, partia e mori nga nje vend i humbur e beri me shkolle, e beri edhe doktor, pastaj sekretar pastaj lider opozite.

 12. Epo e ringjallen edhe Nexhmijen. Per te qene i sinqerte kjo zonja i ngjan me shume breshkes se dreqit por gjithsesi funksionin e kryen atje ku i duhet Rames.

 13. Ne emisionin STOP para 3 ditesh ishte nje i burgosur i Spacit qe kerkonte pensionin si i burgosur i diktatures dhe skishte lene syre pa trokitur se mos gjente ndonje dekument nga ministria e qeveria , asgjekundi nuk dukej emri i tij Ata ishin dhe jane edhe sot ne pushtet HEngren dje po han sot dhe injorantet votojne per ta !!!

  1. Duro edhe pak se ndkish ne yuotub deklarimet e Rames se ka qene Ruasia dh Kina qe e rrezuen nga pushteti.Ndigjo o pusht kerko edhe ndihmen e Mero Gelbazes dhe nxirr nje dokument te gjyqit te Shoshorit ku akuzon Berishen,Jante afermit e tioj qe deklaruen se ai ishte i cmendur dhe nuk ja mirrnin per te keq.Keshtu morr morr i kuq

 14. po ajo kurva koreane me bandeambasaden i degjon keto.si duket edhe ata kenaqen ose kujtojne me nostalgji kohen kur enver hoxha u dhiste dhe ja u bente me mut flamurin e tyre ,se tjeter mundesi nuk ka

 15. Mire e ka, ishim me mire atehere fundja ca e do jeten kur ke vdekje te armikut te popullit, ce do lirine kur ke burgun, ce do pronen kur ke shtetin pronar, ce do dushin kur lahesh me sapllake dhe uje te ngrohur ne furnele, ce do kondicionerin kur ngrohesh me sobe helmuese te drurit, ce do makinen kur leviz me biciklete, ce do bollekun ushqimor kur ke 500gr mish ne muaj se fundja ky te ben dem, te gjitha keto nuk vlejne para hidrocentraleve qe u ndertuan per te furnizuar 10 ministri e 100 televizora nje ore ne dite, po ci duam ne komoditetet fundja s’ja kemi pare hajrin keto 30 vjet. Edhe kina e ka gabim qe ka kaq shume komoditete, duhet te jetonin si ne me kolltuqe pogradeci se sipas shoqes te Moz cigares ishim me mire atehere se tani.

 16. Dhe unë vrasja mendjen si kjo zonjë e nderuar kur të bëhet min infrastrukturës
  Si do të firmoste një tender20 milio dollarë km.
  Kjo e firmpska edhe 30 milion dollarë.
  O njerëz mos u genjen nga pamja e jashtme e këtyre llojeve.

 17. Nuk me intereson fare cfare mendimi ka per komunizmin, me acaron fakti se si nje pensioniste pa kontribute ne nje organizate partiake pranon te kandidoje apo te behet kukull,paterice apo makiazh e regjimit aktual, regjim i cili do te mbahet mend vetem per shume pak te mira dhe shume te keqija. Ky regjim na mashtroi para 8 viteve me fjalen e bukur RILINDJE. Edi Rama tani po mashtron veten duke vene ne krye te listes dy zonja, qe nuk kishin lidhje me RILINDJEN.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu