• |
ide | kryesore

Franca dhe Italia ndalojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca

-Instant, Lajme, Planet

Franca e Italia i janë bashkuar shteteve të cilat kanë ndaluar përdorimin e vaksinës së AstraZeneca.


Vendimi i Francës është i ngjashëm me atë të Gjermanisë, për të pezulluar përdorimin e vaksinës si masë paraprake.


Po ashtu dhe Italia e kishte paralajmëruar një vendim të tillë, pasi më 12 mars autoriteti ”Aifa” e kërkoi diçka të tillë.

Në Francë ka qenë Presidenti francez, Emmanuel Macron që e ka bërë të ditur lajmin. Franca bëhet shteti i radhës pas Gjermanisë, , Irlandës, Islandës, Norvegjisë, Danimarkës, Bullgarisë dhe Rumanisë që ndalon vaksinën AstraZeneca e cila dyshohet se shkakton mpiksje gjaku në trup që çon deri në fatalitet.

 

 

Tashmë gjithë shtetet e sipërpërmendura presin një rivlerësim nga EMA për vaksinën AstraZeneca, duke qenë se ishte Agjencia Europiane që e lejoi përdorimin e saj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu