• |
ide | kryesore

“Ndërhyrja për të kuq, pati frikë nga Ronaldo”: menaxheri i Cragnos akuzon tendencën e arbitrimit

-Instant, Sport

Faulli i keq i Cristiano Ronaldos ndaj Alessio Cragnos në minutat e para të Cagliari-Juventus (me bardhezinjtë përpara vetëm 1-0) vazhdon të krijojë debat dhe ta bëjë menaxherin e portierit sard të hedhë një akuzë të rëndë ndaj botës së arbitrimit: “VAR nuk ndërhyri dhe mendoj se kjo është e diskutueshme – tha Graziano Battistini për mikrofonat e Radio Kiss Kiss Napoli – Unë mendoj se kishte pak frikë nga Ronaldo, i cili është një kampion i madh, por VAR duhej të ndërhynte”.

Sidoqoftë, asnjë sulm ndaj portugezit të Juves: “Ronaldo nuk e bëri atë ndërhyrje për të lënduar Alessio, nuk ka dyshim për këtë – tha Battistini – Por entuziazmi i kërkimit të një goli e bëri atë të humbasë arsyen e tij. Ishte instiktive. Ndërhyrja, megjithatë, ishte dukshëm për të kuqe. Për fat të mirë Cragno është mirë dhe nuk shkoi në spital (portieri u kthye në stërvitje dje).


“Cagliari më befasoi sepse të gjithë u sollën si zotërinj dhe në fund dolën edhe si ko*e – shtoi agjenti i lojtarit – Ata duhej të tërhiqnin vëmendjen e gjyqtarit. Cragno kishte disa qepje të përkohshme dhe këtë mëngjes duhej të merrej parasysh nëse do të vinte të tjerë. Nuk kam folur me të dhe nuk më tha nëse Ronaldo e ka telefonuar, por me siguri nuk kam dyshime për sportivitetin e tij”.

ARBITRI CALVARESE DREJT PEZULLIMIT
Sipas Corriere dello Sport, mungesa e përjashtimit të Ronaldos nuk është kapërcyer lehtë nga Nicola Rizzoli, dizenjatori i arbitrit, i cili është i gatshëm të ndalojë për disa ndeshje si Calvarese ashtu edhe Chiffi, respektivisht arbitër dhe punonjës i VAR në Cagliari-Juventus. Arbitri bëri një gabim duke mos e konsideruar atë të portugezit si një ‘faull serioz loje’ dhe Chiffi duhet ta thërriste atë në monitorin e imazheve: gabime të rënduara nga koha në dispozicion për të rishikuar vendimin, duke marrë parasysh kujdesin për të cilin portierit sard i duhej për të marrë vendin e tij mes shtyllave.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.