• |
ide | kryesore

Lubonja: Sa shumë arsye për të mos i besuar sondazhet për zgjedhjet

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Analisti Fatos Lubonja mendon se është dramë që pas 30 vitesh ne nuk kemi ndërtuar disa institucione të rëndësishme, të besueshme, tek të cilët të besojmë dhe një nga këta do të ishin, institucione matëse sondazhesh, që të jenë të pavarura dhe të kenë një besim.


Lubonja tha në “Real Story” në News24 se kjo ka të bëjë dhe me politikbërjen, teksa theksoi se ka shumë arsye për të mos i besuar sondazhet e deritanishme për zgjedhjet e 25 prillit.


“Në Itali, në çdo rast, në çdo ngjarje, në çdo eveniment ka sondazhe të besueshme që thonë sa u ngrit, sa u ul dhe kjo ndihmon për të korrigjuar politika. Kjo gjë mungon dhe na vijnë sondazhet vetëm në fund të fushatës, sondazhe të porositua nga televizionet që marrin ca të huaja andej këtej, shpesh herë të lidhura me politikat e pronarit të televizionit. Ka shumë arsye për të mos i besuar sondazhet. Ky është komenti i parë.

Flitet dhe për sondazhe të fshehta që i bëjnë partitë por nuk i thonë, sepse partitë duhet ta dinë të vërtetën por në publik nuk del.
Unë mendoj që kjo është situata pse ne nuk besojmë sondazhet dhe lidhur me këto sondazhe, përgjithësisht tentoj t’i analizoj por jo me shumë besim, ajo që mund të dalë qartas, flitet për një forcë e parë PS dhe pastaj debati i madh është shuma e dy partive opozitare a e kalon 70 apo jo. Sondazhet janë dhe kundërthënëse disa. Nuk di se sa sondazhe na orientojnë, na afrojnë nga e vërteta apo sa na manipulojnë”, tha Lubonja.


10 Comments

  1. ta nguli stalini para 80 viteve ty ecrames he ende nuk po e kupton.kujton se e ke te lubonjes mbrenda ose balles,apo frrok,ndok,dosh prenges .

 1. Lubonj. Kesaj i thon qe ta fshehesh koken si struci. Po nejse ti ke mendimin tend, po kjo nuk do te thot qe e ke mire.

 2. befas opozita ka dale hapur kunder perdorimit te ketyre vaksinave. Nje gje eshte fakt: nese vaksinat ne sasi te madhe mberrijne javes tjeter, pikerisht pak dite para fillimit te fushates, sigurisht aty ka mbrenda indicje edhe te perdorimit elektoral. Por a duhet kjo te na interesoje? Sali Berisha ka dale kunder tyre, por a jemi ne gati te vdesim per Sali Berishen, dhe perse duhet te shihemi si pro Rames, nese jemi pro vaksines?

  1. Ore bir k kuqalash te pelqen ta Bosh shqiperia si Siria e Asadit se edi rama ja kalon me drejtesin liroj nga burgu djalin e deputetes sociaiste Liza xhuvani plasi kishte vrare 2 veta dhe PASTAJ vrau edhe 4 te the tek rruga elbasanit

 3. 4 maska, tampon nga bytha, me vrap per te vaksina, mos dil mbas ores 8, o mut bir i ndritur i partise. Sa me pak nga ju aq me mire per kete vend. Ose pastaj koloni e sudanit. Mbetje evgjite je.

  1. kujdes se do te te fusi Bill Gate cipin tek bytha. Ti do jesh i pari qe kur te fitoni zgjedhjet, me 26 Prill do jesh ne rradhe per te bere vaksinen si bythqir e duke lepire keto qe shkruan. Madje do na cash trapin ketu me komente se sa mire eshte te besh vaksinen

 4. Sondazhet para e gjatë fushatave elektorale në Shqipëri , bëhen të pabesueshme kur të anketuarve ju drejtohen pyetje subjektive, si : “cilën parti do të votoje” e jo pyetje konkrete të krahasimit të rezultateve qeverisëse.
  NJë pyetje konkrete për ekonominë do të ishte :
  “Qeveria e mëparëshme e çoi borxhin publik në 63 %, kurse “rilindja” në 8 vite e çoi deri në mbi 80%.
  Sa ndikon niveli i këtij borxhi në performancën ekonomike të Shqipërisë ?
  Pyetje të tjera :
  ” Forca politike që ka qeverisur Shqipërinë këto 8 vite, e quan veten “rilindje”. Kur pretendon për “rilindje” për një shtet, sigurisht duhet të nënkuptohet një rilindje në kahje pozitive.
  Cilat janë arritjet pozitive të kësaj rilindje ?”
  Gjatë 30 viteve të tranzicionit, Shqipëria është përfolur edhe nga institucionet e mediat ndërkombëtare për rritjen e korrupsionit e kriminalitetit.
  “A mund të krahasohet kultivimi e trafikimi i kanabisit vetëm nga një fshat si Lazarati, me kanabizimin e gjithë Shqipërisë, qindra tonelatave të trafikuara të kanabisit të kapura nga policitë e vendeve të huaja, e përlyerjes në këtë veprimtari kriminale deri të ministrave të mbrendshëm ?”
  Shqipëria është vëndi që gjatë Luftës së ftohtë, vuajti izolimin më të madh nga e gjithë bota, e ishte kjo arsyeja që shqiptarët dolën me parullën ta bëjmë Shqipërinë si gjithë Europa.
  “Cilat forca politike qeverisëse në Shqipëri, kanë bërë më shumë për integrimin euroatllantik e ate europian ?
  Gjatë këtyre 8 viteve të fundit, çfarë arritje ka pasur “rilindja” për këtë mision ?”
  Sa u rrit niveli i jetesës , pagat e pensionet gjatë kohës së “rilindjes” krahasuar me qeverisjen e mëparëshme ?
  Sa i takon modelit të liderit në udhëheqje të qeverisë.
  Pa u futur në detaje, pyetja duhej të ishte se ai i duhet Shqipërisë një lider normal apo një lider anormal qoftë edhe thjeshtë në komunikimin publik ?
  Në cilin vend të Europës një ish ministër i mbrendshëm i një sistemi diktatorial kriminal, është zghedhur të drejtojë tempullin e demokracisë, parlamentin ?
  Cila forcë politike europiane vë në krye të listës për deputetë, persona që deklarojnë hapur adhurimin e tyre për një diktator kriminel ?

 5. Sondazhet jane thjesht nje parapregatitje per manipulimin dhe rrembimin me çdo menyre te zgjedhjeve neser .

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.