• |
ide | kryesore

Dieta e Conor McGregor: 6 vakte në ditë, ndërsa në javën e ndeshjes llogaritet edhe uji

-Instant, Sport

Në dietë si Conor McGregor? Nuk është e lehtë, por që të bëhesh kampion i arteve marciale të përziera të Ufc, kujdesi për trupin dhe ushqyerja kanë vlerë të barabartë, përveç, natyrisht, teknikës. Regjimi ushqimor i irlandezit është i ashpër e ngurtë, por nuk i mungon edhe një hapësirë të vogël për disa “vese” (sigurisht larg periudhave të përgatitjes për ndeshjet). Në muajt e fundit, “The Notorious”, pseudonimi i McGregor që buron nga aftësia e tij për të gjetur gjithmonë telashe dhe për këtë arsye të jetë “i famshëm” dhe nga pasioni i tij për reperin amerikan The Notorious Big, është ndjekur nga nutricionisti Tristin Kennedy i cili, në një intervistë me Espn, tregoi sekretet e dietës së tij.


Puna e bërë me McGregor, shpjegon Kennedy, kishte për qëllim ta vinte atë në gjendjen më të mirë për ndeshjen e 24 janarit në Abu Dhabi kundër Dustin “diamantit” Poirier (i humbur në dy raunde nga The Notorious). “Ishte një udhëtim i përditshëm 7 ditë në javë. Sigurisht, Conor gjithashtu kishte pak kohë të lirë, por ai lloj objektivi përfshin planet ditore ushqyese, shtesa, vëmendje obsesive ndaj gatimit, të gjitha të kalibruara në mënyrë të përsosur për stërvitje dhe aktivitete të tjera”. Me pak fjalë, jo vetëm një plan ushqimi, por një rrugëtim i vërtetë. “Dieta e tij – vazhdoi Kennedy – konsistonte në burime proteinash si pula, peshku, salmoni, viçi, vezët, por edhe karbohidratet komplekse dhe mikroelementet si barërat aromatike, borziloku, rigoni. Të gjitha të ekuilibruara brenda një plani ushqimor më kompleks që merr elemente ushqyese nga burime të ndryshme. Besoj se larmia është çelësi ”.

“Është e rëndësishme – shton nutricionisti – të ekuilibrosh saktë marrjen e kalorive kur përpiqesh të ulësh peshën. Nëse ulni shumë kaloritë e marra, rrezikoni të përjetoni shumë lodhje dhe të humbni tonin e muskujve, e cila është një hipotezë për tu shmangur”. Prandaj, idea është të modulohet dieta në mënyrë shkencore, gradualisht të zvogëlohen sasitë dhe të shpërndahen ato gjatë gjithë ditës bazuar në sasinë dhe cilësinë e stërvitjeve. “Kur mora programin e trajnimit, unë hartova dietën ditore bazuar në ushqimet që i pëlqenin më shumë dhe ato që ishin më funksionale në rrugën që po ndiqnim. Me një qasje edhe më të kujdesshme në javën e ndeshjes në të cilin do të matet gjithashtu uji, natriumi dhe të gjitha shtesat e nevojshme për ta sjellë atë në nivelin ideal “.

Megjithatë, baza mbi të cilën punuan Kennedy dhe McGregor ishte pak a shumë e njëjtë dhe shpërndahej në gjashtë vakte ditore. Për mëngjes tërshërë me vezë dhe perime të kripura. Më pas, sallatë me fruta dhe barishte aromatike me mjaltë organik. Për drekë, gjoks pule me oriz dhe asparag dhe, pasdite, një proteinë hirrë vanilje me gjalpë arre. Për darkë, mishi qengji irlandez me patate në furrë dhe, pas darkës, një meze të lehtë me proteina hirrë dhe çaj organik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.