• |
ide | kryesore

Video/ Benzema është i pandalshëm, Real presion Atleticos: Eibar fut në telashe Bilbaon

-Instant, Sport, Video

Është gjithmonë dhe vetëm Benzema. Dygolëshi i francezit lejon që Real Madrid të kalojë 3-1 në fushën e Celta Vigo dhe të marrë vendin e dytë në La Liga (në pritje të Barcelonës nesër). Një e djathtë (20 ‘) dhe një e majtë (30’) lejojnë që numri 9 të tërheqë blancos në një fitore 0-2 në transfertë. Santi Mina përgjysmoi diferencën, por Asensio mbylli rezultatin në minutën e 93 në një asist të Benzema. Në ndeshjen tjetër, përfundon 1-1 midis Athletic Bilbao dhe Eibar.

CELTA VIGO-REAL MADRID 1-3
Pasi mbylli kualifikimin për në çerekfinalet e Ligës së Kampionëve, duke eliminuar Atalantën, Real Madrid rifilloi marshimin në La Liga duke marrë fitoren thelbësore jashtë fushës kundër Celta Vigo për të mbajtur hapur garën për fitoren e kampionatit spanjoll. Benzema zhbllokoi ndeshjen në minutën e 20’: veprim i shkëlqyer personal i Kroos, që shërbeu për francezin që, i harruar nga dy qendrorët e Celtas, gjeti këndin me një të djathtë të saktë. Pas një goditje mbi traversë me kokë nga Santi Mina, Benzema provoi edhe një herë se është i pandalshëm dhe nënshkroi dyfishimin pas gjysmë ore: gabim në ndërtimin e aksionit nga vendasit, me Tapia që humbi topin nën presionin e Kroos dhe për numrin 9 të Blancos ishte e lehtë të shënonte me një të majtë që zhvendosi Villar. Kërcimi i patrazuar i Santi Mina, në goditjen e lirë të Suarez, rihapi lojërat në fund të pjesës së parë, por Real rezistoi dhe në shtesë të plotë ndëshkoi me kundërsulm. Benzema pasoi për Asensio, i cili madje e shtyu topin në rrjetë me gju. Përfundoi 1-3, Zidane tejkalon Barcelonën në vendin e dytë me 60 pikë; vetëm 3 më pak se liderët Atletico.

ATHLETIC BILBAO-EIBAR 1-1
Përfundon vetëm 1-1 për Athletic Bilbao, në shtëpi, kundër Eibar i parafundit në renditje, me ekipin e drejtuar nga Marcelino gjithnjë e më larg zonës Evropiane me 35 pikë. Vendasit kaluan në epërsi në minutën e 9 falë një goditje me të jashtmen nga Berchiche në krosimin e saktë nga e djathta nga De Marcos. Bilbao nuk është në gjendje të menaxhojë epërsinë për më shumë se 8 minuta, sepse Kike kujdeset të shënojë golin e barazimit 1-1, duke shfrytëzuar naivitetin e mbrojtjes Athletic. Eibar arrin 22 pikë.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.