• |
ide | kryesore

Video/ Ismajli e Spezia prekin shpëtimin: fundoset Cagliari

-Instant, Sport, Video

Tri pikë që vlejnë dyfish, sepse erdhën kundër një konkurrenti direkt. Spezia bën të vetin play-off e shpëtimit me Cagliarin dhe, me 10 javë akoma për të luajtur, i gëzohet 7 pikëve distancë nga vendi i tretë nga fundi. Nëse nuk është një garanci e shpëtimit, pak mungon. Dhe të mendosh se në Picco ishin mysafirët që patën startin më të mirë, me Joao Pedro mbi të gjithë. Braziliani, në fakt, goditi tre herë drejt Zoet mes minutës së 2′ dhe 13′: në dy rastet e para, numri 1 hollandez është i vëmendshëm, në të tretën e djathta në hyrje të zonës përfundoi ngjitur me shtyllën. Sidoqoftë, janë gulçimet e vetme të sardëve në pjesën e parë, të cilët më pas vuajnë për të ndërtuar veprime të rrezikshme, duke lejuar Spezian të riorganizohet edhe pse Cragno nuk bëri ndërhyrje të veçanta.


Një gjysmë e parë mjaft e vakët, i lë hapësirë një të dytë plot emocione e përmbysje situatash. Në të 49′ Spezia kaloi në avantazh: Gyasi shërbeu në zonë për Piccoli i cili me kokë mposhti Cragno. Goli i katërt për sulmuesin e ri. Cagliari është i gjithi në goditjen e lirë të Lykogiannis, përpara se Semplici të vendosë për ndryshimet në minutën e 70: me kontributet e Simeone dhe Gaston Pereiro në vend të Pavoletti dhe mbrojtësit grek, mysafirët ndërrojnë ingranazhin. Argjentinasi i shërbeu shokut të tij në qendër të zonës, por Zoet bëri mrekullinë (73 ‘). Pas dy minutash Joao Pedro shërbeu për Cholito një top vetëm për ta shtyrë në rrjetë, por që e dërgon në qiell për habinë e përgjithshme. Në momentin më të mirë të sardëve, lojtarët e Spezia gjejnë dyfishimin në një mënyrë mjaft fatlume. Bastoni krosoi në shtyllën e dytë për Maggiore i cili goditi në fluturim me topin që ishte i pakapshëm për Cragno (80 ‘).

Pereiro shkurtoi hendekun tre minuta më vonë, një parathënie për finalen e pabesueshme të ndeshjes. Në frymën e fundit Joao Pedro gjeti barazimin, por Var anulloi për një pozicion jashtë loje të Simeones. Semplici mbetet me një shije të hidhur në gojën e tij dhe vetëdijen se rruga e shpëtimit po bëhet gjithnjë e më e përpjetë.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.