• |
ide | kryesore

Përtej rrahjes së shpatullave prej Makronit

-Instant, 1, Arkiva, Ide, Lajme

Rrahja e shpatullave të Edi Ramës nga presidenti francez Makron, duket në pamje të parë si një dhuratë e paçmuar për kryeministrin shqiptar që sapo ka hyrë në fushatë elektorale. Por, përtej rojes së nderit në pallatin Elysee, ngjitjes së shkallëve të “kështjellës” dhe njoftimit të shkurtër që u dha se “të dy udhëheqësit kishin diskutuar për investimet europiane në rajonin tonë”, ka një realitet shumë më të trishtë se ai i pamjeve të pritjes ceremoniale.

Për një kohë të gjatë Parisi është bërë diga kryesore që pengon hapjen e negociatave të Tiranës me Brukselin. Për këtë vetë presidenti francez, madje edhe gruaja e tij kanë qenë pre e sulmeve të mediave proqeveritare të Tiranës. Dhe kjo për shkakun se Makron tha me zë dhe me figurë një të vërtetë të thjeshtë, atë se nuk qe vetëm vendi i tij, por gati gjysma e anëtarëve të BE që ishin kundër avancimit të Shqipërisë (video këtu). 


Nuk ka diskutim që në këtë ansambël Franca ka pasur një rol kryesor dhe këtë e ka pranuar me gojën e saj ish ministrja franceze për Europën, Nathalie Loiseau, gjatë fushatës për zgjedhjet europiane, ku ajo kryesonte listën e partisë presidenciale “Republique en marche”.

“Ajo që bllokoi zgjerimin e Bashkimit Europian me Shqipërinë dhe Maqedoninë, isha unë si ministre… Franca luftoi për tetë orë në atë mbledhje për të bindur partnerët që të thonin jo. Këtë e bëri vetë edhe presidenti Makron”, deklaroi Loiseau për radio franceze RTL, duke iu referuar dështimit tonë në vitin 2018. Më shumë ka sqaruar vetë Makron me gojën e tij në tetor 2019, gjatë një fjalimi në Këshillin e Europës, në Strasburg. Ai tregoi me gisht kërkesat për azil politik që vijnë edhe nga vende “që kërkojnë të hapin negociatat e pranimit me BE”.

Në fakt kushdo që e njeh sadopak politikën e Parisit zyrtar ndaj Shqipërisë nuk e ka të vështirë të dallojë dy probleme kryesore. I pari është numri i lartë i azilkërkuesve, që në periudhën e qeverisë Rama ka shkuar nga nga 339 kërkesa në vit, në 9251 që u regjistruan në 2019. Shumë ministra të brendëshëm të disa qeverive me radhë i kanë kërkuar edhe Saimir Tahirit, edhe Fatmir Xhafës edhe Sandër Lleshit ndalimin e kësaj hemoragjie që e ka renditur Shqipërinë në vendin e dytë në botë në raport me numrin e popullësisë, duke e reshtruar direkt pas një vendi në luftë si Siria. Dhe administrata franceze është e qartë se prej nga vjen ky fluks. Në një artikull të gjatë mbi këtë fenomen revista e përjavshme me prirje të majta “Marianne” citonte një raport të ministrisë së Ekonomisë dhe Financave, ku Shqipëria përshkruhet si një vend “I penalizuar nga korrupsioni, me një kriminalitet të madh dhe ku shteti ligjor nuk funksionon”.

Pra, nëse do të bëhet një portretizim i thjeshtëzuar i asaj çka përfaqësonte njeriu që sot ngjiste shkallët e pallatit Elysee, ai ishte aty si kreu i një qeverie që nuk funksionon dhe që eksporton emigrantë në Francë.

Kaq majfton për të kuptuar se si i shikojnë në Paris “arritjet” e Shqipërisë, dhe se sa duhet të entuziazmohemi ne për pritjen që iu bë Edi Ramës. Ajo nuk ka asnjë vlerë për qytetarin e thjeshtë. Ajo nuk ndryshon asgjë në shpresat tona për të parë më shpejt dritën e gjelbërt nga BE. Ajo nuk lëviz asnjë presje nga ato që janë të shkruar në dosjet e administratës.

Natyrisht, pamjet që pamë sot nga pallati Elysee, fërkimin e ekzagjeruar të shpatullave dhe drekën e parashikuar në axhendën e presidencës, Edi Rama do ti përdorë si një spot për fushatë. Por kapërcimi i atij pragu nuk përbën garanci as për atë vetë, e aq më pak për vendin që ai përfaqëson. Boll të kujtojmë se, pikërisht aty, Muhamar Kadafi ngriti çadrën e tij, vetëm katër vite përpara se pallati i tij të bombardohej nga aroplanët luftarakë francezë, ndërsa Bashar Al Asadi ishte i ftuari i nderit i parakalimit të 14 korrikut, përpara se ti kthente Francës mbarapsht dekoratën e Legjonit të nderit. 

©Lapsi.al

37 Comments

 1. Eh Bushat rrall kush e di qar gjarperi eshte politika e Fransua, kush e kupton ja ka fut ketij liderit te ballkanin sa koma, sepse ky esht aq gomar sa fluturo me presh ne sum.

  1. Ky shkrime eshte kote pa as nje lloje kuptimi nje lloje si libri i Bashes pa vlere fare thotë:

   O Bushate po Qfare eshte Ky shkrime more zotri ti ne ket shkrime dukesh si te ishe i pire ose shares lagjje ose Facebook pa as nje lloje kuptimi nje lloje si libri i Bashes pa as nje lloje vlere. Nga Macroni e Edi Rama Tek Gadafi edhe Basha Alsadi. Veq ti dhe nje Zot e di se Qfare ke dashte te thuashe me ket. More zotri Kure nuk ke se Qfare te thuashe me mire hesht se keshtu behesh prralle si ti dhe ata qe ti mbeshtet.

 2. TEMA E BISEDIMIT ISHTE SE I KUJT ESHTE GREGU ,I KRISTAQIT APO EDIT-...YMER GELBAZA KELLIRA MENDON SE ESHTE I KRISTAQIT thotë:

  KUR TE DAL MUHAMET VELIU DHE DRITAN HALE’ja DHE BATON STANISHIQI DHE TE THONE SE EDI RAMA ESHTE NUE POLITKAN NDERKIMBETAR

 3. O daku , na shkruj nai gjo per at librin e mrekullushem qy ka botu luli. Ay osht qy ka luftue kundra bllokut kamunist qysh kur ishte 11 vjec.respekte

 4. Franca ishte donatori me i madh per termetin ne Shqiperi me grante te falura,se arabet ishin me kredi.Gjithashtu francezet po bejne nje investim gjigand me impiantin fotovoltaik te Karavastase.Padyshim qe ka nje zhvillim pozitiv ne maredhenien mes dy shteteve dhe Edi Rama si nje frankofon i njohur ka meriten e tij per maredhenien personale me presidentin.Rama dhe mund te largohet muajin tjeter por Shqiperia duhet ti zhvilloje me teper maredheniet me Francen duke u bazuar te ky rifillim i mire.

  1. Une nuk di gje qe te kete mberritur ndonje kacidhe tek ne, nejse marrdheniet e mira nuk bejne keq. Mendoj qe kjo e ftuara do jete se shqiperia do porosise ndonje “ngarkese” me arme si ajo qe beri Berisha per helikopteret Cougar per tu futur ne Nato..Po te pakten ai e beri per NATO, kurse ky avdalli e ben per karigen e tij..

 5. Ia rrahu shpatullat Udheheqesit????????!!!!!!!!
  Po pse i arrijne duart gjer ati lart ketij xhuxhit borgjez?

  1. i mbytur ne breket me mut te Berishes,doni sdoni ju zhulsat e PeDe-se Rama do vazhdoje te jete kryeminister thjeshte se e meriton dhe e respektojne te gjithe liderat kryesore,pasi eshte qytetar dhe i kulturuar dhe jo çoban dhishe si Berisha,Meta etj. dhe mos me thuaj qe Basha eshte me kulture europiane se ai eshte thjeshte nje kukull ne doren e Berishes,pamvarsisht qe eshte kthyer ne nje kopje te shpifur te fushates se Rames duke botuar dhe liber qe nuk e ka shkruajtur vete…

 6. ZOTI BUSHATI KAM NJE PYETJE PER JU, QKA MENDONI CILI ESHTE ME SURRAT SHEMTUAR NE TROJET SHQIPETARE ?

 7. Kur ke nje bandit president,kur vete je I dhjere mos prit nga Franca lule..
  Historikisht Franca nuk na dashur.
  Ky shkrim teatral nuk perben ndonje risi,vetem I kundervihet Rames.
  Rama fiton sepse me parfum nuk nderrohet shteti.
  Rama ka ndertuar absolut me shume se cdo kush tjeter.
  Basha mban fjalime femijesh dhe sorra Berishe rri akoma .
  Vetem USA e ka mbrojtur Shqiperise.

 8. Skenari është i qartë: Basha humb zgjedhjet, Meta jep dorëheqjen nga posti i Presidentit dhe merr drejtimin e opozitës, për të shërbyer dhe si mburojë për Berishën dhe familjen e tij përballë drejtësisë. Një skenar që shoqërohet dhe me sulme ndaj drejtësisë së re si të kapur nga Edi Rama dhe të bërë posaçërisht “për të goditur” Berishën dhe Metën.

  Lidershipi i PD i Berishës dhe ai i LSI tërësisht i varur nga Meta e deklarojnë përditë një gjë të tillë, se është “Ramareforma” kjo që po aplikohet në Shqipëri dhe aspak drejtësia e re e cila ka dështuar sipas tyre! Madje u bëjnë thirrje dhe ambasadorëve që të mos mbështesin më Edi Ramën. Kjo është situata e opozitës 29 vjet pas tores së parë dhe të vetme përballë PS. Më shumë se sa për të tuar zgjedhjet, Berisha dhe Meta po përgatiten për një “puç” ndaj Bashës, që ta largojnë nga drejtimi i PD më 26 prill.Byrektore te pd dhe dyshes lulzime salih basha hani mut te vaksinuar te salihut dhe masturbohuni me shkrime e bushatit per klikime

 9. .NJE KESHILLE MIQESORE ,ZOTI BUSHATI JU LUTEM VENI MASKEN AFER BATON HAXHIUT ,SE TE QELBI thotë:

  OR ZOTI BUSHATI SI MUND TE ULENI AFER BATON HAXHIU PA E VURE MASKEN SE ,BATONI ME SHUME E MBANE LLAPEN NE BYTH TE EDI RAMES SE SA GOJE TE TIJ DHE TE QELBE NGA ERA E GOJES

 10. Nipi Hyses po shpjegon gjeopolitiken.

  Ka mbaru per italisht, po kjo se pengon te tjerri lesh studiove per ekonomi, politike, probleme sociale, urbanistike…. Ska asnje pervoje si shtetar e aq me pak ne politiken e jashtme, ne fakt si ka thone njeri puna mbare fare, po kjo se pengon te tjerri lesh per Makron, Merkel e Ramen etj etj.

  Shikoni videon ketu thote gazekari moth dhe i referohet nje artikulli te lapsit para dy vjetesh, qe edhe ai i referohet EuroNews qe ka “burime te sigurta” nga mbrenda.

  Nese del ndonji vaksine per budallikun, ktij do i duheshin dy doza.

 11. Shkrimi eshte subjektiv.
  Sikur Rama te rrije djathtas,te shkoi ne hale,te japi doren ,te qeshi apo te qaje etj etj –Ne do rhemi pse nuk shkoi djathras,pse nuk i ra me dore,pse nuk e priti Kurti apo Shkullaku.
  Thjesht kundershto .
  Frika i ka hyre ne palce ,por Rama fiton.
  Rama shenon gol pamvaresisht se nuk e ben me metoda komuniste,por ben gol qofte dhe me prapanice.
  Goli eshte gol.
  Pse me kete Bashe dordolec dhe me livando do fitoje PD apo LSI me nje President rrugac dhe hajdut.
  Rama fiton,me Makron apo termet apo CORONA ,me teater apo maternitet,Rama fiton.
  As qe ka asnje shans idioti me brilantine qe na flet si nentoger Dubi.

 12. Nga të dhënat, nuk ka të dhëna që e ka mbaruar shkollën në Utrecht. Edhe në këtë libër ta jepte.

  Edhe në këtë libër ta jepte origjinën. Ai dhe në këtë libër nuk e jep ku e ka mbaruar shkollën, sepse ka pikëpyetje, nëse e ka mbaruar apo jo.

  Ka një periudhë të errët të Lulzim Bashës dhe ç’thotë Lulzim Basha… nuk ka nxjerrë një dokument kur ka ik në Holandë, nuk ka një dokument kur ka mbaruar shkollën.

  Një person i cili ka një periudhë të errët në historinë e vet detyrohet të bëjë një libër, që brenda vetes ka probleme shumë serioze me kronologjinë e ngjarjeve dhe vërtetësinë e tyre…”

  1. Interesohu si fillim per shkollen e Rames dhe Veliajt se mund te dalin me me pak shkolle se deputetet problematik qe kane vene ne lista

 13. OR KY YMER GELBAZA KELLIRA PSE NUK PO E PUBLIKON EDHE NJE DOSJE TE EDI RAMES ,I KUJT ESHTE ZAHO ,I EDI RAMES APO KUJTIM GJUZIT? thotë:

  YMER GELBAZA KELLIRA KUR JA PUBLIKOJ DOSJEN EDI RAMES SE GJOJA KRISTAQI E KISHTE VEGLEN ME TE FORT SE EDI RAMA

 14. Në mënyrë të dyshimtë, Tritan Shehu kryeson listën e PD në Gjirokastër edhe pse komisioni Ruli-Nishani nuk e kualifikuan si kandidat. Sa i përket përgjegjësisë për vaksinat, Shehu të na thotë njëherë kush mbajti përgjegjësi për 1997-ën, meqenëse ishte protagonist i ngjarjeve në Lushnje.Shpellkare byrektore të pd e lulzime salih basha bejin thirrje të mos vaksionohen populli njelloj si doktor Vdekja salih dhe ky uriahipi shqiptar tritani i prasit të lushnjes

 15. Në të vërtetë, ka pas plot këshilla publike, jo se dikush ka inat Berishën, apo ka qejf Bashën, por se një politikan pas tetë vitesh në krye të një partie të madhe, duhet ta udhëheqë vetë atë, dhe jo me babën në krye të qoshes.

  Nuk po flasim për trashëgiminë e babës, që në këtë rast është e keqe. Ka pas “baballarë” partish që kanë shkëlqyer dhe kanë bërë histori, si Helmut Koli, Zhak Shiraku, Margaret Theçer e të tjerë, por Merkeli, Makron apo Xhon Mejxher, që i pasuan, bënë historinë e tyre.

  Por Lulzim Basha nuk ka paraysh këto modele suksesi. Në koshiencën e tij, ai e shikon ftesën për të “vrarë babin”, si një ftesë për të vrarë një trashëgimi të keqe, si një dënim për Sali Berishën, si një njollosje të tij, dhe po e përdor këtë si një rast për t’i dëshmuar Berishës, se nuk ka dashur ta “vrasë” atë në ditët e tij të këqija, ndaj dhe ai nuk duhet ta “vrasë” pas 25 prillit, në ditët e këqija të Lulzim Bashës.

 16. Z. Ambasadore shume here i ke rene rreth e qark unazes se re e te vjeter, dil hapur direkt me emra.
  Po ti nga Saliu (Nr.5 ne listen e Tiranes) ke frike, a eshte e dobishme te qendrosh e “heshtur” per kete kriminel qe nuk i jep vize amerika ne Ambasada, po per varsesin gjakftohte ne bulevard me 21 jabar, apo President-Hajdutin me bllok ne dore Like Floririn & CO perse nuk flet hapur.

 17. Partia Demokratike ka vjedhur numrat e telefonit të qytetarëve. Këtë e vërtetojnë mesazhet që PD po u nis qytetarëve që nuk kanë dhënë kurrë numrin e tyre në selinë blu.

  Në rrjet shumë qytetarë shkruajntë të shqetësuar për mesazhet që u shkojnë nga PD, duke thënë se të dhënat e tyre janë vjedhur.

 18. Në Rambuje shqiptarët firmosën dhe për fatin tonë të mirë Millosheviçi nuk firmosi.

  Këtu duhet të themi që Sali Berisha ka bërë një thirrje publike dhe ka deklaruar që kush firmos në Rambuje, është tradhtar i kombit. Ka qenë një qëndrim antiperëndimor, antiamerikan, antiNATO dhe antishqiptar.”

 19. Sikur Ibrahim Rugova dhe Hashim Thaçi si bashkëkryetarë të delegacionit të Rambujesë, të mos kishin nënshkruar marrëveshjen, por të kishin dëgjuar Sali Berishën në Tiranë, apo Adem Demaçin dhe Albin Kurtin në Prishtinë, sot Kosova do ishte nën Serbi.

  Sikur në Rusi të mos ishte president Boris Jelcin, që nuk mbante dot p..dhët në konferencë shtypi me Klintonin, por të ishte Vladimir Putini, Serbia nuk do bombardohej.

  Sikur Kina të mos ishte ajo e 22 viteve më parë, por kjo e sotmja, që po sfidon SHBA-në, Serbia nuk do bombardohej.

  Sikur në krye të Francës të ishte Makron, e jo Zhak Shirak, Serbia nuk do bombardohej.E tregove koken o intelektuali funksional neri,ti je njeri nga ato qe hani fara,por ti more kopili I dobicit salih farà ti han te byrektorja e pd,bravo o kelysh kurve

 20. E mbajmë mënd të gjithë, se si veproi opozita e sotme me pushtetin që mori në 2005. E mbajmë mënd të gjithë, se si pa mbushur muajin, largoi nga puna 3 mijë kundërshtarët e parë politikë. Se si flaku në rrugë specialistët, të aftët dhe të shkolluarit, dhe i mbushi institucionet me dipllomblerët.

  Nuk kishte cep të institucioneve, që nuk u boshatis, dhe në vendin e tyre u emëruan “specialistët” e partisë.Policia, ushtria, hipoteka, tatimet, arsimi, shëndetësia, strukturat e tjera ligjzbatuese, u mbushën me elementë të ardhur nga rruga.Situata dukej e pashpresë, derisa zullumi i mbyti, dhe u larguan me mbi 1 milion vota nga pushteti. Ajo ç’ka mbeti, ishte një hata.

 21. 320 milionë dollarë ua rropën Shteteve të Bashkuara të Amerikës duke i gënjyer për armatimin. Predhat, fishekët, bombat kineze i ripaketonin dhe i nisnin nga Shqipëria drejt Afganistanit si armatim i prodhuar në Evropë. Pa asnjë kusht dhe siguri teknike kishin hapur fabrikën e mortjes në Gërdec ku kishin punësuar ilegalisht fëmijë, pleq, plaka, sakatë, hallexhinj derisa një mëngjes marsi u vranë 26 frymë.

  U përvëluan qindra trupa, u shkatërruan dhjetra shtëpi, u shkrumbuan lagje e fshatra. Marrëdhëniet Shqipëri-Amerikë u tronditën, besimi juaj te ne u godit dhe aferat katrane zbuluan se lojtarë të ndyrë e matrapazë gjaku ishin pikërisht ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu dhe djali i kryeministrit Sali Berisha.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu