• |
ide | kryesore

Të gjithë bëjnë fushatë, të gjithë në opozitë

-Instant, 2, Arkiva, Ide

Edi Rama ka përdorur një hile meskine për të krijuar fabulën fjalimit të hapjes së fushatës elektorale. Kur zbriti nga avioni i Erdoganit, në Rinas, bashkë me sasinë e sapo sjellë të vaksinave kineze, kryeministri iu përgjigj edhe pyetjes së një gazetreje, se si do të organizonte mitingun e sotëm, kur ligji lejon vetëm grumbullimin e një numri të kufizuar personash.


Eshtë tejet interesante të shikohet përgjigja që ai dha në aeroport dhe ligjërata që mbajti disa orë më pas në sheshin Skënderbej. Vërtet kufizimet nga pandemia nuk lejojnë më shumë se dhjetë vetë, por është çështje fantazie nëse ti i vendos dhjetë këtu dhe dhjetë të tjerë 20 cm më larg, shpjegoi ai. Kjo deklaratë, në fakt, ishte një sinjal i qartë se partia në pushtet nuk do ta zbatonte ligjin (20 cm largësi nuk do të thotë asgjë), se ajo, ashtu sikurse bën gjithmonë, do të shfrytëzonte një truk për ti’u mbivendosur atij.


Por, këtë radhë dredhia kishte qëllim tjetër. Më shumë sesa një shkelje syri ndaj të tijëve për të mos përfillur kufizimin e grumbullimit në shesh, deklarata e shefit të qeverisë, në Rinas, qe një kurth për opozitën. PD me aleatët ranë në këtë çark. Duke kujtuar se rilindasit do të tuboheshin në shesh për të treguar forcë, ata e shpërfillën planin fillestar sipas të cilit patën marrë edhe lejen, atë për tu tubuar sipas modelit të fushatës së Bidenit, secili në makinën e vet. Të yshtur nga kompleksi opozitar se mos pushteti demostron shenja triumfi, ata u përgjigjën me të njëjtën monedhë.

Në fakt kurthi ku ata ranë, ishte ai që kërkonte Rama.

Në fjalimin që mbajti në miting, Rama foli krejt ndryshe nga ajo që tha në aeroport. Ai e shpenzoi gati një të tretën e ligjëratës duke komentuar pamjet e sheshit Skënderbej dhe ato të atij Nënë tereza. Ai vuri në dukje antitezën mes palës që zbaton distancat dhe asaj që dyndet kala dibrançe. Ai u mor me fotot dhe imazhet e kandidatëve të PS të vendosur në hapsira të mëdha që bënin Kontrast me militantët e opozitës që thyenin çdo ligj.

Duhet pranuar se në ngritjen e kësaj pusie Rama doli fitimtar. Dhe kaq iu desh që, kurthin që krijoi vetë ,ta shndërronte në lejtmotivin e ligjëratës që mbajti. Kjo i shërbëu si leva e Arkimedit për të folur për Lulin, Ilirin, Monikën që nuk zbatojnë ligjin, që kanë difiçite qyetatrie, që vendosin interesin e tyre mbi jetën e njerëzve, për të arritur në konkluzionin se sa do të kishte vuajtur Shqipëria, në një situatë imagjinare, kur opozita e sotme do të kish qenë në pushtet, gjatë tërmetit dhe pandemisë.   

Parë në pamje të parë, u duk sikur Rama doli sërish më qerrata, i’a hodhi kundërshtarëve me të cilët konkuronte në të njëjtin qytet, në të njëjtën ditë dhe orë për të njëjtin qëllim.

Por, në fakt ai s’bëri asgjë më shumë sesa krijimin e një fabule të re për të përsëritur një refren të vjetër: për të sharë opozitën dhe për ta lënë fajin tek ajo.

E kështu ai përsëriti një motiv që po kthehet në grotesk në këtë fushatë, ku të gjithë sillen si opozitë. Opozitë bëjnë paritë e reja, të njëjtën gjë bën opozita reale, që prej dy vjetësh nuk është as parlamentare dhe kulmi i kulmeve, opozitë bëjnë edhe ata që kanë dy mandate në pushtet dhe kontrollojnë gjithçka në këtë vend. Ky, në fakt, është problemi real, që po përvijohet këto zgjedhje: a duhet që dikush të japë llogari?

Dhe kur ekuacionin e kthen kështu zgjidhja është më e thjeshtë, sepse sado intuitiv apo diabolik të tregohet Rama, kur njerëzit krijojnë distancën e nevojshme prej manovrave të tij, ata nuk i shmangen dot pyetjes themelore: kë mbajtëm mbi shpinë këto tetë vite?

©Lapsi.al

47 Comments

 1. po kur gjen debila e te paafte pse mos te gezoj rama..po pse dueht te bjer ne kurth opozita kur duhet ti ket idet e qarta fort se si duhet operuar…po kur sheh shfaqje shtazerie nga njera ane e qytetari nga ana tjeter robt syte ne balle i kane..e e ketu dalim qe ketij vendi i mungon alternativa..e kam te veshtire te kuptoj qe kjo opozite ofron vetem anarki shemtire e padije..dhe rama nderkohe tall trapin me robt..po me mire ai se sa opozita e mones qe thote ska kovid dhe luli qe do dimostrime force per te nxjerr inatin..te perdorin trurin dhe llogjiken siu bie ndermend..ske as faj more busht se ske as ctu mbrosh se jane koke bosh..bej lufte vetem me ramen se kaqolet e opozites sjane per ate pune

  1. O Bushate ti je nje komunist i pa ndreshem me shume njerze qe e rrthone partine Demokratike prandaj eshte katandisur ne at gjendje.. Fajin e Ka gjith mone armiku edhe Kure humbe edhe Kure fitone edhe Kure ben mire dhe Kure gabone ky eshte tipik mentalitet komunis se ne vet kurre nuk bejm gabime.. Por ne munde te gabojme per shkaket te armiku… Rama e Ka fajin edhe Kure Lulzim Basha doli nga palamentit edhe kure nuk mori pjes ne zgjedhjet lokale edhe pse Lulzim Basha nuk eshte krytari reale i opozites por eshte Meta e Saliu.. Rama e Ka fajin edhe Kure Lulzim Basha shkruane Libra si te ishte Femi 5 vjeq prap Rama e Ka fajin.. E vertet eshte se Lulzim Basha eshte nje njeri kote .. Nje njeri pa shpirti dhe pa morale se pse per karriken e vet dhe te Saliu dhe te ilirit Jane gati te marrin jet njerzhish dhe nuke kane problem fare.. kjo eshte kurrtha e vertete

  2. Nick name shume i gjetur ky “kafe e hidhur”. Eshte pikerisht kafja qe po pihej ne sheshin Skenderbej me 25 mars, qe do vazhdoje te pihet deri me 25 prill dhe qe nuk do kete fare sheqer me dt. 26 prill.

 2. Rama është dinosaur politik, ka që në ’92 në politikë dhe që në ’98 në pushtet. Nuk i intereson të bëjë bilance se nuk din as nga t’ja nisi dhe nuk asnje progres në mirëqeverisje.

  Fabula e preferuar e Ramës është se fajin e kanë të tjerët (saliu, meta, nano, saliu, bora, era, shiu, drejtësia, policia, Zoti, Shqiptarët, Kosovarët, mediat, virusi, pandemia, termeti) dhe jo se është i paaftë në rastin më të mirë. Se po mori mandatin e tretë do përfundojë punët e nisura, por duke qenë se vet nuk ka nis gjë nga premtimet e bëra, i bie ato të nisura nga Saliu por që u ndërprenë në 2013.

  Nuk ka tallje më të madhe sesa të shqetësohesh për përhapjen e virusit kur nuk teston masivisht dhe lejon grumbullimet në ambjentet e mbyllura, lokale dhe qëndra tregtare, e ndërkohe të shqetësojnë daljet në ambjentet e hapura dhe në makina në mitungun e opozitës.

 3. DITMIR BUSHATI PRESIDENT I KOSOVES TE GJITHE KOMBI SHQIPETAR E DESHIRON thotë:

  ANDI JAM LEXUES DHE SIMPATIZUAS I JUAJI,SIDOMOS KUR E JENI NE DEBAT MA BATON HAXHIUN ,PO SI NUK KA TURP ZAGARI QKA I BENI JU DHE VETEM NJE FJALE E THOT -E PARA PUNES PARA PUNES ,DHE NJE PYETJE KAM ZOTI.BUSHATI QKA MENDONI CILI ESHTE ME BYTHLEPERIS ,YMER GELBAZA KELLIREN APO BATON HAXHIU,? UNE MENDOJ SE ESHTE YMER GELBAZA SE AI EDHE JA PUBLIKOJ DOSJEN KUR KRISTAQI JA BERI NJE VELLA ME SHUME EDIT DHE OLSIT -GREGUN

  1. He mor NAMUT, mor NAMUT.
   I ndyri Ramut, i pabese e ka mendjen vetem te hilet.
   Keta te PD -se jane me zotin. Nuk ju shkon mendja se Ramuti do te beje me hile .
   Po kur gjen keta le te mashtroje, sikur do beje miting te madh dhe pastaj e dredh.
   Therret vetem kandidatet.
   Po ta zeme se Luli e hengri kete here.
   Se po e genjeve nje here e ka fajin Ramauti. Ama dy here nuk ke per ta genjyer Bashen o mashtrues ordiner.
   Ke per ta pare ckemi per tju bere me 26 prill o mashtrusa te ripjerdhjes.
   Do t,ju shtypim.
   Po ju more pse nuk komentoni. Apo se keni ngrene akoma byrekun. He hajeni shpejt se na mbyten me komente keta kuqsat.

 4. Bushat shkrim i dobet dhe subjektiv.
  Bashen Tirana e ka provuar per 5 vjet si kryetar Bashkie(qe edhe aty erdhi me vota te vjedhura nga Saliu) dhe beri nje mut te madh.Care nuk premtoi dhe i la te gjithe ne balte.
  Basha nje i paafte dhe pa asnje merite nuk fiton kurre
  Nuk ka shkrim ne bote qe ta ktheje kete humbje.
  Me Shkullak apo me Bushat humbja aty eshte.
  Rama si mjeshter i gojes dhei punes di te manovroje dhe te fitoi.
  Rama fiton dhe fiton bindshem sepse ka perballe figura pa asnje emocion dhe te deskridituara.
  Opozita qe nuk as timon dhe as busull mundohet qe cdo ngjarje te natyres si termeti,virusi apo permbytjet tjsa kaloi Rames.kaq idiot i duket populli me shtepia te reja,me rruge te reja me ndertime te reja etj etj.
  Rama fiton me kemben e majte dhe doren e djathte.
  Bushat edhe Ti vete e di se sa vlen Basha.

 5. Dmth fajin qe cecent e shqupit e te perzgjedhurit me kollare rrine garumull dhe nuk respektojne ligjin, per kete fajin e ka Rama.
  Nipi Hyses ka nji cope tulle ne vend te trurit.

 6. Nuk mbulohet muti me shurre o Bushat,opozita dha shembullin e keq qe nuk di te beje shtet por anarki,pra nuk sjell dot ndryshim se nuk arrin te shkeputet nga hija e Sali Berishes,mitingu i mbremshem vulosi fitoren e Rames!

 7. 13 vjet pas hatasë, nga nëntoka e varreve atje në Gërdec gulçojnë ende prej padrejtësisë shpirtrat e fëmijëve që nuk gjejnë paqe e nuk treten nën dhé. I biri i Saliut kurvëron me lekët e mortjes, Fatmir Mediu kandidon për herë të pestë si deputet. Ky mysybeti i 26 varreve nuk shkoi kurrë në gjykatë të provonte pafajësinë, nuk u përball kurrë me familjarët e viktimave, nuk i kërkoi asnjëherë falje Gërdecit, Shqipërisë, Amerikës por u fsheh pas imuniteteve politike dhe lidhjeve tribaliste.

  Ndërkohë mileti pret që Ambasada Amerikane të sanksionojë eshe ndalimin e kandidimit të Fatmir Mediut si vrasës, ti e dashur Yuri Kim çdo ditë i je qepur kandidatit tjetër Tom Doshi ta ndalosh për të kërkuar votat e elektoratit.
  30 vjet pd 30 vjet nje pamje,per here të pare salihu nuk shkon ne miting,njeriu mitingash cecen salih karaxhic berisha nuk pranon të shkoje ne miting,të gjithe ju pyesni vete Pse salihu nuk shkoje ne miting??

  1. Te lumte Bled Trafikanti. E ke gjetur. Ndrysho ndonje gje te pakten, mos i merr kallep sic ti japin, mos perdor te njejtin fjalor ne cdo vend

 8. “Nuk calon gomari nga veshet”-thote nje fjale e urte.
  Pertej ambalazhit dhe pertej fasades,Rama meriton kompliment per mesazhin e qarte qe ia percolli cdo shqiptari. ” Duroni dhe shtrengoni dhembet se malore do ta keni rrugen perpara jush!”
  Ky ishte mesazhi qe percolli Rama dje.
  “Take it or leave it”-thone amerikanet ne kesi rastesh….

 9. 10 MILION EURO MAKINA!

  Lluks dhe se kane qytetaret;

  Ndotje dhe se bejne qytetaret;

  Llum dhe nuk jane qytetaret;

  Krim mbi shendetin dhe vret qytetaret!

  ESHTE E DJATHTA BANALE POR SUPER E PASUR E SALI BERISHES, ILIR METES, LYLZIM BASHES E MONIKA KRYEMADHIT!

  Pasuri qe qelbet ere prej korrupsionit, vjedhjes, grabitjes!

 10. Keto zgjedhje do jene nje Referendum popullor Anti-Rama . Gjithmone ne Shqiperi votohet KUNDER pushtetit 8 vjecar e tani ka me shume arsye se kurre per kete.

 11. Kjo “analizë” e Bushatit mbi zbërthimin” e mendimeve të Ramës apo Bashës, po më ngjan me fantazitë e Tak Ngjelës se çfarë do të bëjë FBI amerikane me politikanët shqiptarë, apo “analizat” e njëfarë djali të ri me mjekër, që e paraqesin nëpër studio televizive si medemek “ekspert komunikimi”, e në fakt bën dublazhin e Spiropalit.
  Nuk po më kujtohet emri i tij por nga mbiemri po e quaj shoku Zylo, një personazh injohur i letërsisë.
  Bushati është shpesh i pranishëm në Open të TCH, e atje “juristi” i shkarkuar nga kjo detyrë , Kreshnik Spahiu, meqë Basha e përzuri nga “Çadra” e opozitës si një ngatrestar, thërritet nga ky televizion vetëm për misionin për të sharë liderin e PD.
  Bushati përputhet me Spahiun pjesërisht, pasi ai artilerinë më të rëndë të kritikave e ka kundër Ramës, pa e kursyer edhe Bashën, kurse Spahiu bën të kundërtën.
  Bën sikue e kritikon Ramën e gjithë barutin e kobures së tij e harxhon kundër Bashës.
  Nëse do që të meresh me portretin origjinal të Ramës, nuk ka nevojë farë që të fantazosh.
  Mjafton të japësh informacion për paraqitjen e tij mbrëmë tek Fevziu, që e mbylli duke e përqeshur këtë duke e imituar.

 12. Por, duke zhvilluar një raport të drejtë midis rasteve të konfirmuara në SHBA si rrjedhojë e fushatës dhe rasteve që mund të verifikohen në Shqipëri, duke pjestuar numrin e të prekurve atje me raportin e popullsisë midis dy vendeve, mund të arrihet në një shifër pa dyshim jo të verifikuar, por që jep një ide për situatën në Shqipëri. Sipas kësaj përllogaritje, në tubimet e organizuara gjatë muajit të fundit, nga Kavaja, në Elbasan e më e madhja dje në Tiranë, mund të jenë infektuar potencialisht 3 mijë persona. Me një mesatare fataliteti 3 për 100, ku për grupmoshat e reja është shumë më e ulët dhe për grupmoshat më të larta është më e lartë, tubimet e PD gjatë muajit të fundit mund t’i kushtojnë jetën mesatarisht 90 qytetarëve.Nuk ja ka fajin lulzimes as bushati as kreshniku o zigur e xixa,por vete lulzime salih BBasha qe po ben 20 politikan dhe akoma kopjon shemtuar të tjeret,nuk Prodhon fryme nje manekin qe mendjen e ka të boja e flokeve dhe vaji qe i ngrin floret

  1. Nese mitnigjet e opozites kane bere qe te infektohen tre mije persona dhe meqe di t’i besh mire llogarite, sa persona jane cdo dite ne kafe? Sa persona jane infektuar neper keto lokale qe jane te mbushur nga ora 7 deri ne 19:30? Sa eshte numri i te vdekurve dhe i te infektuarve para mitingjeve te opozites? Sa efektuvitet kane vaksinat kineze te prodhuara ne Turqi? Te fala Edit dhe Endrit

 13. Fushata ka vetem nje qellim, bindjen e elektoratit te pavendosur.

  Bastionet do votojne gjithesesi ashtu si kane votuar perhere. Raporti kosto-perfitime per ti luajtur nga “istikamet” respektive eshte negativ, nuk ja vlen barra qerane.

  Elektorati i pavendosur banon kryesisht ne qytete, eshte mesatarisht me i kamur, me i arsimuar e me “i qyteteruar”.

  Ky segment, jetik per te dyja palet, eshte me i ndjeshmi e me i ndergjegjesuari per rrezikun e pandemise.

  Shijet e veprimtarive hapese te fushatave jane te qarta, te forta e te kunderta:

  PS-ja percjell PERKUJDESJE, PERGJEGJSHMERI, SERIOZITET

  Opozita percjell MOSKOKECARJE, IMPROVIZIM, “TRIMERI” BARBARE

  Besoj eshte e qarte kush del fitues…

 14. Nuk ka ketu fushate partish, ne keto zgjedhje nuk ka as parti.
  Ne 25 prill ka dy pale – Pushtet korruptiv dhe Dezidence perball tij.
  Ky Pushtet korruptiv ka dy menyra per tu larguar , ose me 25 prill me zgjedhje, ose pas 25 prillit nga konflikti sopcial me nje Desidence mbarpopullore.

  1. Bolsheviket i ke te shqupi, militant shkerdhat.

   Saliu – sekretar partije
   Luli – kamarier ne rinas
   Ruli – drejtor te makinaimporti
   Nishani – petagog te akademia ushtarake
   Clirim Gjata – cuni rustem gjates
   Besnik Mustafaraj – instituti marksizem leninizmit
   Mark Marku – Gazetar te zeri rinise
   Ed thuthuqi – cun nomeklature

   keto po me vine tani nder mnd, pa llogarit fuksa e spiuna 80leksh qe u gdhina antikomunista si puna jote. Bythqir.

   1. Nese do qe te diskutosh ne kete menyre, kujto cfare ishte Gramozi kur u vrane kater djem te rinj ne Shkoder. Gjej se cfare e ka Fugsi i vogel Nexhmije Hoxhen. Lidhjet e Luljetes me shtepine ku eshte rritur dhe me prokurorin kriminel Irakli Bozo. Cfare ka qene i jati Benit qe ecen vete. Kush eshte Sander Lleshi. Me cfare eshte marre ne komunizem Fatmir Xhafaj. Kush gjykatesi qe ka dhene nje nder denimet e fundit me vdekje per arsye politike etj. etj. Qershia mbi torte eshte kryetari i presidiumit te kuvendit popullor qe zuri vendin e Ramizit dhe firmosi denimin me vdekje te Havzi Neles, cfare e ka te birin sot?

 15. Kur per 45 vjet pritet per te ardhur Socializem flama

  si nuk pritni edhe 45 te tjera, sa te Rilinde i yni Rama?

 16. YYpp ridhjersat kaluan n’avantazh me komente.Vec ka nji vecori se shumica po ban “kopy paste”.
  Qe nuk keni aegumente te tjera kjo shihet nga komentet,por se jeni kaq truthare qe te mos kuptoni se pordhet tuaja kane te njejten ere,kjo asht-c’asht!?
  Sa do te mundoheni,Edin Shkerdhaten se mbroni dot.Ai asht i marre fund fale MASHTRIMEVE 8vjecare.
  Paste erresine aty ku do t’shkoje,e ju te rroni vete!
  Ky pra asht EDVIN MASHTRUESI DHE MBRAPA I’A FUT HISTORIA!!!

 17. U pa qarte dje. Nga nje ane ceceneria kaladibrance e bathorja shurrtorjA. Nga ana tjeter miting normal ne kohe pandemie. Qytetaret dijne ta bejne dallimin.

 18. Mos thuaj “shumica” o komenti ores 14:39! Eshte vetem nje, ish Kapterr Ethem Lalaj.
  Mos ja ha hakun pra atij qe kopjon ketu bajgat qe gatuan Mender Baze te TemA per rilindjotet! Ethem Kapterri Dulles ate detyre ka, te beje pra “copy paste” nga Mender kurva Saliut dje e Rames sot se vete nuk di te lidhe dy fjale si katunar nga katundi i Mehmet Shehut qe eshte.

 19. Bushat,

  vetem per kete Rama e meriton voten. I lihet shteti ne dore Lul Bashes qe ia futin sikur te jete kalama?
  Rama kete radhe ka voten time. PD-ja duhet te zhbehet dhe te ribehet, per te miren e vendit. Duhet te flake tutje me perbuzje trashegimine e Berishes, te largohet nga dhuna dhe rrugacet e saj dhe te behet parti e djathte liberale. Deri sa te ndodhe kjo do te jemi me opozite fallco.

 20. 25 prilli do jete vote plebishitare kunder qeverise Rames.
  Ekonomia ne krize e financat ne kolaps, jane laku i rende qe nuk e le Ramen te beje as gek as mek dhe ose me vote, ose me shkelma do te qerohet nga pushteti.

 21. Ndonëse në tituj mediash e në foto paraqitej sheshi Skënderbe ku do të zhvillohej metingu i Ripjelljes së krimit, në fillim , me shikimin e parë, nuk po e merja vesh se përse ishin rënditur në shesh ca rrjeshta arkivolesh.
  Kur e pashë më me kujdes, mora vesh se nuk ishin arkivole po ishin kandidatët e përzgjedhur nga Rama për në parlament, të vendosur po me ate regji si në takimet që bënte ai me punonjësit e administratës, para zgjedhjeve lokale njëpartiake të 2019-tës.
  Njerës si pupacë të ulur në rrjeshta të rregullta që flasin e lëvizin vetëm me komandën e dymetroshit.
  Mesa duket, kjo pamje makabre , sikur ja prishi humorin Ramës, e nga ngazëllimi i vaksinave kineze që solli nga vëllai Erdogan, u shfaq i stërlodhur e i friksuar.
  Pas metingjeve të hapjes së fushatës, pashë se e kishte thirrur Fevziu në Opinionin e tij.
  Nxinte i tëri e nuk duronte që ti drejtonte kush pyetje.
  Vetëm kur filloi të bilbilosë solo me monologjet e tij psikopatike, sikur filloi ta marë pak veten.
  Ky njeri mer energji vetëm nga negativiteti.
  E kam vënë re se kështu ndodh me te gjithmonë kur e trëmb reagimi masiv publik kundër tij.
  Fillon monologjet me vështirësi në frymëmarje, sytë e perënduar, kaps nga retorika, e mandej sapo fillon nga sharjet e ofendimet ndaj të gjithëve, e mer veten.
  I filloi sharrjet e tij në fillim me 5 gazetarët duke i quajtur kazanë e duke i kërcënuar ta mbyllin gojën se unë jam kryeministër .
  Pasi ata u strukën, filloi të marë me rradhë të gjithë kundërshtarët politikë duke i quajtur përbindësha e duke hedhur fjalë fyese rrugaçërore kundër tyre.
  Mesa duket ky është i vetmi karburant që e vë në veprim motorin e tij psikopatik, pasi nuk kishte burrë nëne që ta ndalonte monologun e tij haluçinant.

 22. Ndonëse në tituj mediash e në foto paraqitej sheshi Skënderbe ku do të zhvillohej metingu i Ripjelljes së krimit, në fillim , me shikimin e parë, nuk po e merja vesh se përse ishin rënditur në shesh ca rrjeshta arkivolesh.
  Kur e pashë më me kujdes, mora vesh se nuk ishin arkivole po ishin kandidatët e përzgjedhur nga Rama për në parlament, të vendosur po me ate regji si në takimet që bënte ai me punonjësit e administratës, para zgjedhjeve lokale njëpartiake të 2019-tës.
  Njerës si pupacë të ulur në rrjeshta të rregullta që flasin e lëvizin vetëm me komandën e dymetroshit.
  Mesa duket, kjo pamje makabre , sikur ja prishi humorin Ramës, e nga ngazëllimi i vaksinave kineze që solli nga vëllai Erdogan, u shfaq i stërlodhur e i friksuar.
  Pas metingjeve të hapjes së fushatës, pashë se e kishte thirrur Fevziu në Opinionin e tij.
  Nxinte i tëri e nuk duronte që ti drejtonte kush pyetje.
  Vetëm kur filloi të bilbilosë solo me monologjet e tij psikopatike, sikur filloi ta marë pak veten.
  Ky njeri mer energji vetëm nga negativiteti.
  E kam vënë re se kështu ndodh me te gjithmonë kur e trëmb reagimi masiv publik kundër tij.
  Fillon monologjet me vështirësi në frymëmarje, sytë e perënduar, kaps nga retorika, e mandej sapo fillon nga sharjet e ofendimet ndaj të gjithëve, e mer veten.
  I filloi sharrjet e tij në fillim me 5 gazetarët duke i quajtur kazanë e duke i kërcënuar ta mbyllin gojën se unë jam kryeministër .
  Pasi ata u strukën, filloi të marë me rradhë të gjithë kundërshtarët politikë duke i quajtur përbindësha e duke hedhur fjalë fyese rrugaçërore kundër tyre.
  Mesa duket ky është i vetmi karburant që e vë në veprim motorin e tij psikopatik, pasi nuk kishte burrë nëne që ta ndalonte monologun e tij haluçinant.

 23. Te hjithe goret e hajduteve po lehin pas lehjet se gores se madhe Te gjithe te paguar me nga nje thes miell serb. Ne te semés do shkoni te gjithe! Nuk eshte Basha ai qe do kapi me shqelma hajdutet. por eshte popull o muter. Edhe sikur ti vjedh e prap zgjedhet ( plan te cilin e ka bere) nuk do shpetoje nga révolte popullore.

 24. Kjo, pasi qëndrimi amerikan, duket se ka vënë pikat mbi “i” për shumë nga dilemat apo kërcënimet që po bëhen për 25 apo 26 prillin, por edhe për ato përpara saj.

  Në mënyrë të natyrshme, Ambasada bën thirrje se do të përkrahë aspiratën e shqiptarëve për aleancë të fortë me Shtetet e Bashkuara, qëndrim që vjen pas disa deklaratave të forta që po bëhen shpesh ndaj amerikanëve, nga zyrtarë të lartë të opozitës.

  Më e fundit ishte ajo e kreut të LSI-së ndaj zyrtarit të lartë të DASH Mathevv Palmer, për të cilin Monika Kryemadhi tha se do të “largohet një ditë nga detyra”.

  Kurse Ilir Meta foli pak kohë më parë për “kapje veshi të amerikavë”.
  O Komte qe je nje debatikas kjo duhet,por qe je nje kopil i dobicit salih dhe kete e dine te gjithe ato te byrektorja e pd,por qe jesh dhe kaq rrotKari funksional kete e mesuam sot

 25. PD-ja ka qenë,
  forcë sharlatane,
  edhe më së shumti,
  anti-amerikane!

  Qe Mariza Lino,
  një grua plot vlerë,
  po Saliu donte,
  ta hidhte në erë!

  Se PD-ja s’ndalej,
  para asnjë krimi,
  po ja që të gjitha,
  s’i di Juri Kimi!

 26. Akoma ju nostalgjikët e Enverit me bejtet e llojit :
  “Enver Hoxha e mprehu shpatën
  edhe një herë për situatën” ?
  Qenka kundër SHBA partia e djathtë që përmbysi diktaturën komuniste , e qenka pro amerikane partia e punës.
  Paskan qenë 48 vite të persekutuarit nga komunizmi kundër “imperializmit amerikan”, e qenka Gramoz Rruçi, ish ministri i fundit i sigurimit enverist, i dashuruar me SHBA.
  O Zot i madh !
  Qenka i nipi i Spiro Kolekës pro amerikan, e Basha antiamerikan.
  Duket se je ulur në hale me portretin e Enverit përpara që je frymëzuar të bësh këtë bejte

 27. Referuar mitingut të 25 Marsit, ku Partia Demokratike mblodhi mijëra njerëz në sheshin ‘Nënë Tereza’ në kundërshtim të masave AntriCovid, erdhi edhe një sqarim nga Sekretari i Përgjithshem i PD.

  I pyetur nga analisti Lorenc Vangjeli për mungesën e liderit historik të PD në miting, Gazmen Bardhi tha se ai kishte probleme shëndetësore.Po rroteKari ngele o stalin,kur thua qe partiaD rrezoje komunizmin,ate e rrezoje politika amerikane e boterore me ndihmen eRamiz Alise o loqja e majte e salihut,sa per nostalgjik lexo se cfare ke shkruar vete dhe e kupton kush eshte nostalgjik per ate kohe

  1. Referuar erës së qelbur të këtyre idiotësive që shkruan, merret vesh se idhull paske gjarpërin helmues të propogandës komuniste Lorenc Vangjeli

 28. Por vendi i zgjedhur për këtë takim nuk ishte edhe aq rastësor.

  Takimi me njerëzit e dijes është zhvilluar në lokalin me emër “Crem caffé” në njësinë 11 të Tiranës, që sipas informacioneve të mbledhura, rezulton të jetë në pronësi të familjes Vladi, familjarë të së cilës u akuzuan si porositësit e automjetit “Toyota Yaris” nga Belgjika, brenda së cilës ishin fshehur 3.4 milionë euro.

  Për më tepër, nga ekstrakti i biznesit “Crem Caffe” në Qendrën Kombëtare të Biznesit rezulton se biznesi është regjistruar në emër të Osman Vladit, babai të Alfred Vladit, një prej të akuzuarve kryesorë për 3.4 milion eurot.Qimi i termetit o shpellkar

 29. Edhe ata që janë mësuar me lulëzimet e shpeshta histerike të kryeministrit, kësaj here mendojnë se kryeministri i ka humbur lidhjet me realitetin. Berisha habiti si FMN-në, ashtu edhe këshilltarët e tij ekonomikë kur tha se Shqipëria ka një rritje ekonomike “dyshifrore”,- dyfishin e asaj që mendojnë vetë këshilltarët e tij ekonomikë dhe FMN-ja.

  Në një tjetër dalje publike, Berisha detajoi planet e tij për të bërë Shqipërinë “superfuqinë energjetike të rajonit”, një deklaratë që për shqiptarët ishte gallatë duke pasur parasysh ndërprerjet e shpeshta të energjisë elektrike që ka ky vend.

  Kryeministri u zotua në çojë Shqipërinë në epokën dixhitale duke vendosur kompjuterë në çdo shkollë dhe çdo familje, kur shumë nga këto shtëpi dhe shkolla nuk kanë ujë të pijshëm dhe energji elektrike. Në fund, deklarata më e çuditshme dhe qesharake ishte zotimi për ta bërë Shqipërinë “vendin më të bukur me ullinj në Mesdhe” duke mbjellë 20 milionë pemë ulliri në vitet e ardhshme.

 30. Edi Rama dje prezantoi kandidatet e Rilindjes ne Kruje –
  “Une dhe Basha jemi si dy Gomere, ku ai fle kurse une ju sjell drute ne shtepi”
  Rilindjotet e pranishem shperthejne ne ovacione –
  “Do ta votojme ty o Edi se ti je Gamori me i madh” !

 31. Në ‘97, mijëra nëna e gra shqiptare futën në dhe bijtë e burrat e tyre dhe u veshën me të zeza, shumë të tjerë u depresuan e përfunduan në dëshpërim madje edhe në çmendinë, kurse autorët u lanë të lirë që të organizonin kryengritjen e armatosur të 14 shtatorit 98 me alibinë e vrasjes së Azem Hajdarit; u lëshuan si të tërbuar për pushtimin e institucioneve. U lanë prapë të lirë, e më pas ngritën fabrikën e vdekjes në Gërdec. Djemtë amerikanë të Gërdecit u dënuan kurse djemtë shqiptarë, i biri i Saliut dhe ish ministri i mbrojtjes u lanë të lirë. E hëngri Kosta “aksidentalisht” në gjueti !

  Përsëri të njëjtët autorë, vrasës, kusarë, sadistë, mashtrues, gënjeshtarë. Dhe përsëri nuk u ndëshkuan! U lanë të lirë që të organizonin vrasjen e 4 baballarëve që protestuan për bukën e gojës pas videos ku tregohej korrupsionin me pushtetin. Kush u dënua?! Asnjë edhe sot e kësaj dite por përkundrazi sot janë kapo partie e synojnë të riciklohen përsëri për të vazhduar misionin e tyre ” të fitores së errësirës mbi dritën” .Byrektoriste cecen ne kohet e salihut la hedhur neper lumej se vetem nje ore ne dite kishit uje o shpellkare,vaksinohuni se do ti shikoni gjerat me mire,pas vaksines

 32. Aurela Basha ka publikuar fotografi të ëmbëlsirave që ajo do të konsumojë, të cilat kanë formën e zemrës.

  Ajo shprehet se sikur forma e ëmbëlsirave, është edhe zemra e saj dhe e të gjithëve. Mirëpo zemra e çiftit Basha ka një problem. Ajo mban ngjyrat e flamurit holandez; e kuqe, e bardhë, blu.

  Në gatim me siguri ka kontribuar edhe Lulzimi, i cili tashmë shquhet si kuzhinieri i shtëpisë. Kujtojmë se çifti është shkolluar dhe ka jetuar në Holandë, ndërsa e shoqja e kryetarit të PD as nuk voton dot pasi ka hequr dorë nga shtetësia shqiptare.

 33. z. BUSHATI.
  Sot Transparency International ka botuar Raportin e saj per Korrupsionin total qe ka mberthyer Shqiperine!
  Do beni mire ta sillni tek lexuesit e Lapsi.al ate Raport te TI se eshte pasqyra qarte ku ky pusht-shtet del si vete kreu i tij dikur, pa breke ne plazh publik!

 34. E degjuat palloshin , mos kerkoni vota per vete por per partine thote kryekurva .
  Kjo tregon se e gjithe teoria e listave te hapura ishte nje mashtrim .
  braktisini keto kurva qe vetem po ju vjedhin dhe po ju mashtrojne per dite e me shume .
  Populll votoni partite qe kane listat e hapura 100% si Bindjen Demokratike dhe Nismen Thurje ,
  ne kete menyre tju jepet nje mesim i mire ketyre shushunjave te partive 30 vjeçare.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.