• |
ide | kryesore

Tentuan të spiunonin aktivistë, gazetarë dhe disidentë/ Facebook ndërpret hakerat në Kinë

-Instant, Lajme, Planet

Facebook tha se ndërpreu një grup hakerash në Kinë që u përpoqën të infektonin pajisje me softuer me qëllim të keq dhe të spiunonin aktivistë, gazetarë dhe disidentë. Grupi, i njohur si Earth Empusa ose Evil Eye, synoi viktimat e mundshme kryesisht midis Ujgurëve nga Xinjiang në Kinë të cilët kryesisht jetojnë në SH.B.A., Turqi, Kazakistan, Siri, Australi, Kanada dhe vende të tjera. Hakerat përdorën disa taktika, duke përfshirë krijimin e llogarive të rreme në Facebook për t’u përpjekur të mashtrojnë përdoruesit për të klikuar në lidhjet për faqet e internetit të lajmeve të rreme që përmbajnë viruse. Destinacionet e lidhura gjithashtu përfshinin aplikacione fjalor ose fjalor të dëmtuara për Android. Përmes llogarive të rreme, hakerat pretenduan të ishin gazetarë, studentë, mbrojtës të të drejtave të njeriut ose anëtarë të komunitetit ujgur, tha rrjeti social. Facebook tha se hoqi llogaritë e rreme dhe bllokoi këto lidhje të dëmshme të faqes në internet që të ndaheshin në platformën e saj.

Është e paqartë se sa i suksesshëm ishte ky grup në mashtrimin e gazetarëve, aktivistëve dhe disidentëve për të klikuar në këto lidhje dhe Facebook nuk kishte prova të mjaftueshme për t’i lidhur hakerat me një entitet specifik siç është qeveria kineze. Goditja ndaj grupit nxjerr në pah disa nga çështjet e sigurisë me të cilat rrjeti social përballet në mënyrë rutinore ndërsa përballet me më shumë thirrje, përfshirë nga ligjvënësit, për të bërë një punë më të mirë për të luftuar dezinformimin në platformën e tij. Të enjten, CEO i Facebook Mark Zuckerberg, CEO i Twitter Jack Dorsey dhe CEO i Google Sundar Pichai janë planifikuar të dëshmojnë para Kongresit për mënyrën se si po e trajtojnë këtë problem. Meqenëse shumica e aktivitetit ndodhi jashtë rrjetit social, shefi i politikës së sigurisë së Facebook, Nathaniel Gleicher, tha se është “e ndërlikuar” për kompaninë të përcaktojë se sa pajisje u komprometuan me malware dhe çfarë informacioni mblodhën këta hakera.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu