• |
ide | kryesore

Video/ Hollanda merr fitoren e parë, Turqia shpartallon edhe Haaland

-Instant, F1, Sport, Video

Kualifikueset e Botërorit 2022 vazhdojnë nën shenjën e Turqisë, që bën dy fitore në dy ndeshje duke mundur 3-0 Norvegjinë falë Tufan (dygolësh) e Soyuncu. Fitorja e parë për Hollandën, që mposhti 2-0 Letoninë (shënuan Berghuis e de Jong), e Kroacinë, që superoi 1-0 Qipron (në gol Pasalic). Në ndeshjet e tjera, fitore për Rusinë (2-1 ndaj Sllovenisë), Mali i Zi (4-1 kundër Gjibraltar) e Bjellorusisë (4-2 ndaj Estonisë).


NORVEGJI 0-3 TURQI
Fitorja e dytë në dy ndeshje për Turqinë, e cila mundi Norvegjinë me një rezultat të qartë 3-0 dhe demonstron se si fitorja ndaj Hollandës disa ditë më parë nuk ishte aspak rezultat i fatit. Luajtur në fushën neutrale të Malagas, në Spanjë, për shkak të kufizimeve për të udhëtuar në Norvegji, loja u vendos që në pjesën e parë: në të 4′ erdhi goli i avantazhit me Ozan Tufan, e majta flutusimthi e të cilit përfundoi në mënyrën më të mirë aksionin vertikal të burrave të trajnuar nga Senol Gunes. Në të 28 ’, megjithatë, dyfishimi vjen nga një top i palëvizshëm, konkretisht nga një këndore e Yusuf Yazici e saktë për goditjen me kokë nga Caglar Soyuncu. Trisi arrin në pjesën e dytë, në të 59 ’: është akoma Tufan ai që shënon, duke marrë pasimin e Calhanoglu dhe duke mos i lënë asnjë shans portierit Hansen. Loja, në fakt, nuk ka asgjë për të thënë, përveç të kuqes për Thorstvedt në minutën e 80-të (faull ndaj Caner Erkin): Haaland nuk shënoi përsëri dhe Turqit po udhëheqin me pikë të plota, së bashku me Malin e Zi në Grupin G.

HOLLANDË-LETONI 2-0
Një fitore e merituar që mund të ishte edhe më e qartë: ndeshja në Johan Cruijff Arena në Amsterdam, e luajtur para një numri të kufizuar tifozësh, në fakt dominohet nga fillimi në fund nga ekipi kombëtar Oranje, por vetëm dy herë portieri Leton Ozols është i detyruar të nxjerrë topin nga rrjeta. Goli i parë erdhi në minutën e 32-të: pas një aksioni të shkëlqyer nga Depay, topi arriti tek Klaassen i cili shërbeu me nxitim për Steven Berghuis, i cili u tregua i aftë të shënonte. Goli i dytë u nënshkrua nga Luuk de Jong: goditja e tij me kokë në një krosim nga flamuri i Depay, në minutën e 69-të, ishte e pakapshme për portierin vizitues. Hollanda hakmerret kështu për humbjen e Stambollit dhe nis marshimin drejt kualifikimit për Kupën e Botës, një objektiv që ka munguar që nga edicioni i vitit 2014.


KROACI-QIPRO 1-0
Nënkampionia e botës në detyrë vazhdon të vuajë në nivel ndërkombëtar dhe pas disfatës kundër Sllovenisë të mërkurën ajo fitoi vetëm 1-0 kundër Qipros, një ekip dinjitoz por sigurisht jo kualitativ, duke arritur gjithësesi t’i dhurojë një buzëqeshje Luka Modric në praninë e tij numër 135 me fanellën e ekipit kombëtar (rekord i marrë nga Srna, i cili arriti 134). Mario Pasalic vendosi ndeshjen në Stadion Hnk në Rijeka: një gol që arrin në minutën e 40-të, me atalantinin që mposhti portierin rezervë Michail, i cili hyri disa sekonda më parë në vend të Demetrisit të dëmtuar. Njerëzit e Zlatko Dalic përpiqen, në pjesën e dytë, të krijojnë siguri në rezultat por as hyrja në pjesën e dytë e Kramaric në vend të një Budimizi jo preciz, nuk arriti të frymëzojë ekipin vendas, i cili megjithatë mori suksesn e parë të këtyre kualifikuesve.

RUSI-SLLOVENI 2-1
Pas fitores në transfertë me Maltën, Rusia kthehet në shtëpi dhe mund surprizën e ditës së parë të kualifikueseve, Slloveninë që sapo u kthye nga fitorja kundër Kroacisë. Njeriu i ndeshjes në stadiumin olimpik Fisht në Sochi është Artem Dzyuba, i cili konfirmon një periudhë të jashtëzakonshme të formës individuale (dy gola me Zenit në dy të fundit të kampionatit rus, një kundër Maltës të mërkurën) duke nënshkruar dygolëshin që vendosi takimin: me të djathtën në 26 ‘dhe me të majtën në të 35’. Disa sekonda pas dyfishimit, Josip Ilicic ringjalli shpresat e sllovenëve, duke shfrytëzuar në maksimum assist të Zajc. Në pjesën e dytë, presioni nga ballkansit është i fortë, por Rusia rezistoi dhe mori suksesin, duke kryesuar të vetëm në Grupin H pas dy ndeshjeve, me 6 pikë.BJELLORUSI – ESTONI 4-2
Katër gola të shënuar, por edhe dhjetë të pësuar: ky është bilanci i Estonisë, e cila është një kandidate për rolin e ekipit të dyshekëve në Grupin E, duke humbur 2-4 kundër Bjellorusisë pas 2-6 të së Mërkurës kundër Republikës Çeke. Megjithatë, Balltikët ata luajeni atë për më shumë se një orë lojë, duke marrë epërsinë dy herë me Henri Anier (në 31 ‘dhe 55’), por duke u kapur fillimisht nga penalltia e Vitali Lisakovich në 44 ‘(faull nga Vastsuk në Ebong) dhe më pas nga Kendysh në 64 ‘ Episodi që e kthen përfundimisht ndeshjen në anën e Bjellorusëve është kartoni i dytë i verdhë për Oigus: i tejkaluar nga numri, Estonia heq dorë nga kontrolli i tyre në lojë dhe lejon që nikoqirët të shënojnë së pari me Pavel Savitskiy në minutën e 81-të dhe më pas përsëri me Lisakovich në 84 ‘. Një fillim i mirë, për këtë, për ekipin kombëtar të stërvitur nga Mikhail Markhel, i cili premton të jetë një top i lirë në grupin që përfshin Belgjikën, Uellsin dhe Republikën Çeke.


MALI I ZI – GJIBRALTAR 4-1
Kombëtarja e stërvitur nga Miodrag Radulovic mbetet me pikë të plota në Grupin G, falë pokerit të shënuar ndaj Gjibraltar. Në Podgoricë, ekipit vendas iu deshën 26 minuta për të kaluar në avantazh, me Fatos Beqiraj që shënoi nga afër. Një minutë më vonë, megjithatë, Bakiç u dëmtua dhe u zëvendësua nga Vulaj, i cili shkaktoi penallti në minutën e 30-të duke lejuar Reece Styche të barazojë. Gjibraltar u përpoq të përfitonte nga momenti i çoroditjes së vendasve, por kapitulluan në minutën e 43-të, nga një goditje nga këndi: për Goldëin, goditja me kokë e Marko Simiç ishte e pandalshme. Ishte një tjetër goditje me kokë, shënuar në minutën e 53-të nga Zarko Tomasevic, që i dha avantazhin e dy golave malazezëve, të cilët kontrollojnë lehtësisht deri në finale dhe mbyllën llogaritë me një goditje të lirë të Stevan Jovetic në minutën e 80.\Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *