• |
ide | kryesore

ANALIZA/ Diplomati grek: Shqipëria e Ramës, një koloni e Turqisë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Diplomati grek Pantelis Karkambasis i ka dedikuar një artikull situatës parazgjedhore në Shqipëri, duke u fokusuar tek kryeministri shqiptar, Edi Rama. Në artikullin e tij me titull: “Shqipëria e Ramës është një koloni turke”, ai përshkruan se si sipas tij, kreu i qeverisë po e përdor vendin.

ARTIKULLI I PLOTË:


Janë vetëm 6 javë përpara zgjedhjeve në Shqipërinë fqinje. Polemika politike zakonisht shumë e ngarkuar kësaj here tregon shenja të “lodhjes”, arsyeja e dukshme e së cilës mund të jetë pandemia dhe ndikimi i saj në jetën shoqërore të vendit.

Sidoqoftë, përkundër situatës epidemiologjike praktikisht të pakontrollueshme për shkak të një sistemi shëndetësor të mangët (ka një numër të panjohur të infektimeve dhe vdekjeve dhe asnjë perspektivë e vaksinimit të popullatës), jeta në vend duket se vazhdon normalisht, pa ndalime dhe kufizime të tjera thelbësore. Pasiviteti me të cilin një shqiptar mesatar përballet me polemikat zgjedhore është për shkak të gati-sigurisë për rezultatin e tyre.

“Për çfarëdo që të votoni, këtu ata marrin atë që duan”, i tha artikull-shkruesit një figurë e shquar publike që shërbeu si ministër i qeverive socialiste të Fatos Nanos në dekadën e parë të shekullit të 20-të. Mandati i tretë 4-vjeçar i Ramës tani duket më pranë se kurrë. Edhe shqetësimi i “të pafatit” Nano që nxitoi ta lavdëronte Ramën (në funksion të zgjedhjeve të ardhshme presidenciale…).

Shumë janë kontribuuesit e kësaj fitore të afërt zgjedhore: Plotfuqia e Ramës brenda Partisë Socialiste, e kombinuar me udhëheqjen e pangjyrë të opozitës dhe copëtimin e saj në grupe rivale, si dhe mbështetjen e palëkundur të ofruar nga Turqi. Presidenti Erdogan është duke financuar të gjitha projektet dhe përfitime në këmbim të nënshtrimit të tij, fjalë për fjalë, skllav ndaj dëshirave të tij.

Rama dhe Turqia

Rama e ka kthyer “në mënyrë të padukshme” Shqipërinë në një degë perëndimore të Turqisë, me praninë e flamurit turk duke u rritur dita-ditës në Tiranë dhe në qendrat e tjera urbane të vendit, ku shkollat (pro-Erdogan dhe jo, si në kaq shumë vendet perëndimore, Gulen), “Institucionet arsimore”, bankat dhe “OJQ-të” veprojnë si ambasada informale, konsullata dhe zyra të marrëdhënieve publike të regjimit të Ankarasë.

Hapja e një dege të një universiteti turk në kryeqytetin shqiptar dhe një spitali turk në qytetin e Fierit, planifikuar për javët e ardhshme, të xhamisë së re madhështore të financuar nga Ankaraja në Tiranë në lidhje me ndërtimin e ndërtesës së parlamentit shqiptar dhe Turkish Airlines – gjithçka konvergon në kohën e duhur, në mënyrë që Kryeministri i zgjedhur nga Turqia të mund të vazhdojë punën e transformimit të vendit në më shumë Turqi.

Maja e ajsbergut është njoftimi i futjes së mësimit të turqishtes në arsimin publik vetëm disa ditë më parë, si dhe krijimi i një konsullatë turke në Vlorë ku funksionon prej kohësh edhe një bazë detare turke. Korrupsioni është një sistem i përhershëm i qeverisjes dhe kleptokracia lulëzon, dhe për shkak të situatës së dëshpëruar ekonomike, dalja e gjeneratës së re të punëtorëve jashtë vendit po rritet nga viti në vit, duke justifikuar optimizmin e partnerëve evropianë për procesin e anëtarësimit që mbetet të shihet.

Pakica greke

Vërejtja e fundit sa u përket marrëdhënieve greko-shqiptare: çdo veprim pozitiv për pakicën kombëtare greke të Kryeministrit shqiptar, i cili ka punuar sistematikisht kundër prej vitesh (që nga koha kur ishte kryetar i Bashkisë së Tiranës!). Ideja është çmontimi i çdo elementi të pranisë greke te fqinjët.

“Në pritje” për një kohë të gjatë të pronës në rajonin e Himarës dhe më gjerë, si dhe hetimit gjyqësor për vrasjen e Konstantinos Katsifas përmenden këtu si shembuj tipikë të një politike të zhdukjes sistematike të elementit vendas grek nga “Toka e shqiponjave”.

Le të shtojmë këtu, si karakteristikë e shtetit të Kryeministrit “vizionar” shqiptar, njoftimin e disa ditëve më parë se vaksinimet në vend fillojnë me vaksinimin e parë të qytetarëve të famshëm dhe disa njerëzve të njohur në vend. ©LAPSI.al

9 Comments

  1. Normalishte se eshte shume shqesuse pranija e Turqise ne Shqiprie se pse Ka ber masakra kunder popullit tone dhe eshte munduar me na zhduke nga faqja e dheut si kombe me Qdo lloje menyre per 500 vjet nje lloje siq Ka ber Serbija me Kosoven per 100 vite . Por Kjo nuk Ka fillue veq me Ramen por me te gjitha qeverite qe Kemi pasur se PSE te gjith kane Qene dhe Jane te gjith hajduta Sali Berisha na futi ne konforencen islamike dhe pastaj Saliu me Lulzim Bashen na ndertuane XHamine mu Tek dera e palamentit komplet Turke pa as nje lidhje me kulture shqiptare dhe kombin shqiptare. Pra nuk eshte veq Rama … Por ne e dime qe Rama dhe politikanet e tjer e per Para dhe pushtet Jane gati ta kthene shqiprine Turqi Greqi e Arabi se pse Jane tradhtare njerze kot.. Por edhe Greket nuk e Ben ket kritike se ju dhimbet Shqiprija po ata e done per veti done qe te ket influence per veti prandaj Kure e thote nje Greket i bije shume vlera . Nje lloje si ta thote Sali Berisha Lulzim Basha dhe Shpetim Idrizin me shoket se keta Jane po aqe Turke sa Rama

 1. Mos na cani trapin ju bq greke,
  Armiku i armikut tim eshte miku im, cdo vend qe na ndihmon kundrejt fqinjve grabitqare eshte i mirepritur,
  Ky eshte parimi qe duhet te kemi.

 2. Jam shume kurioz cfare qendrimi ka Basha pertej fjaleve te pergjithshme per kete ceshtje. Vetem qorri nuk e sheh qe timoni i Rames ka prere fort drej lindjes dhe jo vetem Turqise. Erdogani nuk eshte partner por bos i dhunshem qe e nxjerr fytyren sa here sfidohet. Basha ka shume pergjigje per te dhene per ceshtje te rendesishme por kam pershtypjen se shmanget. Nuk na mjafton qe eshte cun hollande se edhe Rama cun Sene ishte por na u be cun Bosfori. Nese i qendron Erdoganit si sovranist do fitoje shume pike. Eshte nje shans per te treguar qe ka bole. Pavareisht asaj qe thote ne liber po nuk pate bole nuk je lider dhe nuk i hyn ne pune askujt.

 3. Ky zagar qe e ka shar Turkun me kuq e me maq deshka Turkun tani ??ky per ate karrike jep jo familjen por detin ,Kosoven or po gjith Shqiperine vetem e vetem ky te jet i pari dhe te nxjerri kunje me pidhin e Anetes dhe kesaj prostitutes qe ka dhe kete koke bolen e ka burrin e pest.

 4. koloni turke me nje ambasad qe drejton drejtsin ne kete vend pa drejtsi !!!! hehe koloni amerike quhet kjo gjeja.

 5. Ka të drejtë për koloni të Turqëve vetëm se kuptoj kur pronat e pakicës greke në Himarë.Akoma e quajnë Himarën greke!!

 6. Ky nuk është shkrim për Turqinë dhe ramën.

  Ky është shkrim i porositur nga rama për të krijuar idenë se pozita e ka të sigurtë mandatin e tretë.

  kjo është një përpjekje e edvinit për të manipuluar njerëzit.

  edvini e ka të sigurtë humbjen 1000%, nqs do tentojë të vjedhë votat, do ta pësojë si kadafi.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.