• |
ide | kryesore

Ambasada amerikane mesazh ngushëllues për Finon: Do të kujtohet për udhëheqjen e Qeverisë së Pajtimit Kombëtar

-Instant, Lajme, Të fundit

Ambasada amerikane ka reaguar për ndarjen nga jeta të ish-deputetit socialist, kryeministër në vitin 1997, Bashkim Fino. Ai u nda nga jeta pas infektimit me Covid-19. Në reagimin e vetë, ambasada i ka shprehur ngushëllime familjarëve duke shkruar se Fino do të kujtohet për udhëheqjen e qeverisë së Pajtimit Kombëtar përgjatë vitit të vështirë 1997 e gjithashtu për kontributin e tij në proceset ligjbërëse gjatë karrierës së tij të larmishme politike.


Homazhet për Finon nisën rreth orës 12:00 në Pallatin e Kongreseve dhe prezentë ishin figurat kryesore politike në vend. Pasi ka marrë pjesë në homazhet në ndër të ish-kryeministrit Bashkim Fino, kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla është ndalur në një prononcim për mediat. Balla tha se sot Partia Socialiste humbi një mik e kontribuues të veçantë.


Lexo më tej: Nisin homazhet në nder të deputetit Bashkim Fino

Pas homazheve, ai do të përcillet sot për në orën 16:00 në varrezat e Sharrës.

 

 

 

4 Comments

  1. Eshte normale qe pleherat e USA Embassy, te shprehin ngushellime per kete hajdutin ordiner, qe u nis ne drejtim te zjarreve te Ferrit, pafund e ane.
    Ky hajduti i pangopur, ashtu canaver/ kufome prap se prape, do te na vjedhi deri ne fund, perseri ne do te paguajme per kete krijesen e pavlere dhe ordinete, mendoni shpenzimet per funeralin etj.
    Pse nuk e hidhni ne ndonje vendmbedhje mbeturinash, qe t’a varrosi komunalia, sic vepron me qente endacak?!
    Pse si paguajne familjaret shpenzimet e varrimit sic veprojne shqiptaret e tjere?!

  2. bande ambasada e kurves amerikes shpreh keqardhjen per vdekjen e klyshave te komunizmit dhe enver hoxhes .rrofte enver hoxha qe e dhjeu me mut flamurin e amerikes sepse bijte e tije ata i nderojne me shume.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.