• |
ide | kryesore

Ndarja nga jeta e Bashkim Finos, sot ditë zie kombëtare (Vendimi)

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Qeveria vendosi që dita e sotme të shpallet ditë zie kombëtare, pas vdekjes së deputetit dhe ish-kryeministrit Bashkim Fino.

Edi Rama publikoi në Facebook vendimin.


Fino humbi jetën ditën e sotme në moshën 58-vjeçare, pasi prej ditësh luftoi me koronavirusin, dhe fatkeqësisht nuk mundi t’ia dilte.

Profil i Bashkim Finos 
Bashkim Fino lindi më 12 tetor 1962 në Gjirokastër. Ishte Kryeministër i Shqipërisë prej 9 mars 1997 deri më 29 qershor 1997. Kreu studimet e larta në Universitetin e Tiranës, Fakulteti Ekonomik, dega Financë. Në vitin 1992, Z. Fino u zgjodh Kryetar i Bashkisë Gjirokastër, post të cilin e mbajti deri në vitin 1996.

Karriera e tij politike në Partinë Socialiste është e hershme. Prej vitit 1997 e në vazhdim ishte anëtar i Kryesisë së Partisë Socialiste. Kulmi i karrierës së tij do të shënohej në vitin 1997, ku do të zgjidhej Kryeministër i vendit në qeverinë e Pajtimit Kombëtar, post që do ta mbante nga muaji mars deri në korrik. Z. Fino ka mbajtur disa poste ministrore. Nga viti 1997 deri në 1998 ushtroi detyrën e Ministrit të Pushtetit Lokal, njëkohësisht dhe Zv/kryeministër. Në 1999 deri në vitin 2001 do të ishte ministër i pushtetit lokal. Gjatë viteve 2001-2002 ka qenë Ministër i Punëve Publike dhe Turizmit.

11 Comments

 1. Sipas fjalorit te Gjuhes Shqipe, fjala zi, ka kuptimin dhembje, ti shefi, shoku, i ngjashmi, me kete qe na la shendene, shpall zi kombetare, perse?!
  Perse duhet qe une dhe cdo shqiptar tjeter, te deshperohemi qe vdekja fshiu nje mbeturine nga faqja e dheut?!
  Pse shqiptaret, si komb, duhet qe te vajtojne se na la edhe nje maskara tjeter?!
  Po fundja nje hajdut me pak, ju marrte sa me shpejt me vete, juve dhe cfare keni nga pas, me soj e sorollop, pa dallin nga 0 ne 100 vjec, fare e ndyre?!

 2. Vdes nje djale 33 vjecar ne krye te detyres dhe qeveria hesht. Vdes nje MASKARA, nje hajdut qe ka shetitur boten me parate e popullit qe eshte kuruar jo nje here jashte shtetit po me parate e popullit mbahet dite zie. Eshte per te festuar qe do te mbajme me djersen tone nje me pak. Marrsh edhe nja 100 politikane pas. PLERA.

 3. Pac kemben e mbare dhe me te tjere parlamentare. A i ben keta vjedhes e shkaterrues te Shqiperise

  ti vene gishtin kokes e te kuptojne se se as pushteti, as paraja e pafund qe kane pervetesuar ne kurriz te

  popullit nuk i ben imun as nga semundja as nga vdekja.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.