• |
ide | kryesore

Për herë të parë në 50 vite Hong Kong do të ndalojë transmetimin e çmimeve Oscar

-Instant, Paparazzi, Slider

Transmetuesi kryesor televiziv i Hong Kongut nuk do të transmetojë Academy Awards muajin tjetër për herë të parë në më shumë se gjysmë shekulli.

Television Broadcasts Limited (TVB) ka qenë shtëpia e çmimeve në Hong Kong që nga viti 1969. Vendimi i tij për të mos transmetuar ceremoninë këtë vit ishte “thjesht një vendim komercial”, tha një zëdhënës.
Por vendimi për të hequr Oskaret vjen pasi dy të nominuar – “So Not Split”, një dokumentar në lidhje me protestat pro-demokracisë në Hong Kong, dhe Chloe Zhao, e cila shkroi dhe drejtoi dramën “Nomadland” – përballen me kritika të nxehta në territorin e Kinës . Duke cituar burime anonime, Bloomberg njoftoi në fillim të këtij muaji se departamenti i propagandës i Kinës urdhëroi të gjitha mediat lokale të mos transmetojnë ceremoninë drejtpërdrejt.


Hong Kong ka disa transmetues të tjerë të mëdhenj lokalë, duke përfshirë Tani TV, TV kabllor, Viu TV dhe Open TV. CNN Business ka arritur të katër për koment. Open TV tha se nuk ka të drejtat e transmetimit për shfaqjen e Oscar. Nuk ishte menjëherë e qartë nëse njëri prej të tjerëve i ka fituar ato.

 

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu