• |
ide | kryesore

LDK mban mbledhjen e kryesisë, pritet vendimi për mbështetjen e Vjosa Osmanit presidente

-Instant, Lajme, Të fundit

Lidhja Demokratike e Kosovës pritet të vendosë sot për mbështetjen ose jo të kandidaturës së Vjosa Osmanit për presidente. Deri më tani ka pasur qëndrime pozitive mes palëve për një dakordësi të mundshme. Gjatë ditës së sotme, kryetari i LDK-së Lumir Abdixhiku do të takohet me grupin parlamentare ku do t’u bëhet i ditur qëndrimi i kryesisë së partisë.

Lëvizja Vetëvendosje e konsideron çështje ditësh, zgjedhjen e Osmanit presidente të vendit, ndërsa refuzon në mënyrë të prerë një kompromis të mundshëm për një emër tjetër. Për zgjedhjen e presidentit të ri duhet një kourum prej 80 deputetësh të pranishëm në sallë.  Në rast se nuk arrihet zgjedhja e presidentit vendi mund të shkojë sërish në zgjedhje.

3 Comments

  1. Me mire vone se kurre qe ta kuptojne se edhe nje raund zgjedhjesh per fajin e tyre, jo vetem do

    ta cfiliste kosoven por do te cfiliste edhe partite e vjetra qe po i behen pengese konstituimit te

    institucioneve te reja te Kosoves.

  2. Vendim i drejtë në kohën e duhur.Kjo tregon një frymë të re në Ldk.Duhet të kthehet protagoniste siç ishte në kohën e të ndjerit Rugova

  3. Po te jet grupi i ketije plakut matuf gerdalla i Surrelit sikur te digjet Shqiperia nuk leshon pe ky gerdall matuf eshte njeriu me negativ qe kan trojet Shqiptare. Ky palaqo njeri beri zgjedhje pa opoziten , ky gerdall i plakur emroj k bashkiaket si kur ti ishte Shqiperia e tij , ky monster ja bere ligje ka ber reformen ne drejtesi siq ka dashur vet, e c nuk ka ber ky palaqo por i erdhi fundi gerdalles se lodhur drogmen , llamarines se dryshkur, shites i trojeve dhe detit, ky qelbesire se ka vendin as ne varr.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.