• |
ide | kryesore

Astra Zeneca rrezik për mpiksjen e gjakut? BBC: Shkencëtarët janë të ndarë, qartësia do të kërkojë kohë

-Instant, Arkiva, Planet

BBC i ka kushtuar një artikull të veçantë vaksinës së AstraZeneca, lidhur me alarmin që u dha fillimisht se shkakton mpiksje gjaku duke çuar në trompozë e deri në fatalitete.


Sipas BBC, shkencëtarët janë të dyzuar e të ndarë në këtë çështje, pasi disa skeptikë thonë se s’ka prova të mjaftueshme e disa të tjerë janë të bindur se AstraZeneca vërtet e shkakton këtë pasi mpiksja e gjakut vjen prej COVID-19.


Deri më tani nuk dihet nëse vërtet kjo vaksinë shkakton mpiskjen e gjakut, por qartësia sipas BBC do të kërkojë kohë.
Ajo çfarë dihet deri tani është se vaksina e AstraZeneca rriten me moshën, pasi Gjermania e Kanadaja e kanë lejuar tek moshat e mëdha.

Çdo vaksinë nuk ka siguri maksimale të përkryer, dhe që të ofrojë zero rrezik.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.