• |
ide | kryesore

OBSH ngre alarmin: Ngadalësia e vaksinimeve në Europë, e paparanueshme

-Instant, Lajme, Planet

Organizata Botërore e Shëndetësisë e quan të papranueshëm ritmin e  vaksinimeve në Europë.  Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge tha në një deklaratë se ritmi i nagdaltë i vaksinimeve po zgjat pandeminë.


“Vaksinat janë mënyra jonë më e mirë për të dalë nga kjo pandemi. Por lëshimi i këtyre vaksinave është i papranueshëm, i ngadaltë dhe po e zgjat pandeminë”.


Sipas OBSH-së, rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është shqetësuese.

Rritja aktuale e rasteve të koronavirusit në Evropë është më shqetësuesja për disa muaj. Ndërkaq 15 milionë doza të vaksinës Johnson & Johnson janë shkatërruar në Baltimore të SHBA-së për shkak të një gabimi njerëzor, duke shkaktuar vonesa në dërgesat e SHBA.

 


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.