• |
ide | kryesore

Skandal në Serbi: 15 muaj burg për arbitrin për një penallti të kontestuar

-Instant, Sport

Arbitri nga Jagodina, Srdjan Obradovic u dënua me 15 muaj burg për shpërdorim detyre në ndeshjen midis Spartak Subotica dhe Radnicki Nis, luajtur më 13 maj 2018 në Subotica. Obradović kishte akorduar një penallti në minutën e 59-të, pas një kontakti mes Čečarić, një lojtar i Spartak, dhe Stanković, një lojtar i Radnički, që u kthye në gol nga Nikolić në favor të Spartak. Në atë ndeshje ai më pas tregoi pikën e penalltisë për herë të dytë në minutën e 79-të. Nikoliç shënoi përsëri, por për askënd nuk ishte e qartë se çfarë pa gjyqtari nga Jagodina. Të gjithë e quajtën një penallti “skandaloze”. Pas kësaj, Obradoviç ndëshkoi me të kuq Milan Pavkov, lojtarin e atëhershëm të Radnički, i cili u thirr në gjyq si dëshmitar. Arbitri i tregoi Milan Pavkov dy kartona të verdhë në vetëm dy minuta. Dëshmia e gjyqtarit: “Kur akordova një penallti për vendasit, Pavkov reagoi duke thënë:” Çfarë po luan, majmun. “Ndërsa regjistroja informacionin për kartonin e verdhë në fletoren time, isha i indinjuar, edhe pse i thashë të më linte të bëja punën. Sidoqoftë, Pavkov vazhdoi të protestonte dhe, ndërsa unë u largova, ai tha: “Je vërtetë një majmun, çfarë po gjykon,” tha Obraović në sallën e gjyqit, “Pas kësaj, për herë të dytë në një interval prej 10-15 sekondave, unë i tregova përsëri kartonin e verdhë dhe pastaj të kuqin, “i tha ai gjykatësit.


Duke folur për penalltinë e kontestuar, Obradović tha se ai pa që një nga lojtarët e Radnički e kishte prekur topin me dorë, dhe se ky informacion i ishte konfirmuar nga ndihmësi i tij në atë ndeshje. Ishte një ndeshje për javën e parafundit të sezonit 2017/18, që kishte një ndikim të drejtpërdrejtë në kualifikimin për në Europa League. Obradoviç u dha vendasve të Subotica dy penallti të diskutueshme, duke i shtyrë ata në një fitore 2-0. Sipas vendimit të shkallës së parë të Departamentit Special për Parandalimin e Korrupsionit në Novi Sad, për Obradoviç është vendosur një masë që e ndalon atë të kryejë funksione gjykimi ose ndonjë punë tjetër në Federatën Serbe të Futbollit (FSF) për dhjetë vitet e ardhshme. Dënimi i shkallës së parë në Novi Sad kundër gjyqtarit Srdjan Obradovic gjithashtu përfshin burgim për 15 muaj.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu