• |
ide | kryesore

Albin Kurti: Nëse nuk e zgjedhim sot Presidentin, shkojmë sërish në zgjedhje

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti paralajmëron se në rast se nuk plotësohen votat për të zgjedhur Presidentin e ri atëhere vendi do të shkojë sërish në zgjedhje.


Lëvizja Vetëvendosje sot ka mbledhur nënshkrimet për të mbajtur një seancë të jashtëzakonshme, po ditën e sotme, vetëm për çështjen e Presidentit.


Vjosa Osmani është propozuar për këtë post.

Kurti konfirmon se ka vetëm dy rrugë tashmë për Kosovën, ose zgjidhet ajo, ose sërish zgjedhje.

Situata me pandeminë e COVID-19 është e rëndë, kur e kam lënë detyrën me 3 qershor të vitit të kaluar qasja jonë ka qenë ngritje fillestare edhe mbyllje graduale. Ta keni parasysh, problemet që i kemi në sektorin e energjisë janë probleme të mëdha e të trashëguara nga e kaluara, e kemi e evidentuar problemin, por s’mund ta eliminojmë shkakun pasi janë të mëdha gabimet që janë trashëguar. Është e domosdoshme që të kemi konstituimin e institucioneve dhe atë të presidentit, në mënyrë që të kemi mandatin 4-vjeçar, përndryshe shkojmë në zgjedhje”, tha Kurti. 

2 Comments

  1. Po leket e zgjedhjeve, po jo stabiliteti ekonomik ne disa vite a llogariten apo ky zoteria do qe te beje ate qe deshiron ndryshe..

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu