• |
ide | kryesore

Mbyllja e Agon Channel/ Rama merr për fushatë gjobën 110 milionë euroshe

-Instant, Arkiva, Kryesore, Lajme

Në këtë fushatë për Edi Ramën po vërtetohet fabula e keqbërësit të cilin e ndjekin nga pas krimet e veta. Pikërisht atëherë kur nuk i duhej, ai është bërë përgjegjës se i ka humbur shtetit shqiptar plot 110 milionë euro për tekën personale të mbylljes së TV Agon Channel të biznesmenit Italian Francesco Bechetti. ICSID, gjykata e arbitrazhit e Bankës Botërore, e dënoi Shqipërinë në Prill të vitit 2019 me 110 milion euro, duke gjykuar se mbyllja e televizionit ishte “motivuar politikisht”. Shteti shqiptar u ankua ndaj këtij vendimi por sot më në fund, Zëri i Amerikës ka publikuar lajmin se ky pretendim ishte i padrejtë dhe Shqipëria duhet të paguajë shumën me të cilën është dënuar. “Kërkesa e palës shqiptare, u bazua te shkelja e procedurave gjatë procesit të arbitrazhit, por Komisioni Ad Hoc i ngritur për shqyrtimin e rastit, nuk e ka gjetur të drejtë pretendimin e palës shqiptare, e cila do të duhet tanimë të paguajë dëmshpërblimin prej 110 milion eurosh” thuhej aty.

Lexo me tej:


Andi Bushati: Çështja Becchetti/ Pasqyra e turpit të mediave tona

Në fakt se ky ishte një ndëshkim pa kthim u morr vesh që në janar të këtij viti kur mediat botërore njoftuan se ka filluar të ngrijnë llogaritë bankare të shtetit shqiptar në perëndim. Por si gjithmonë Edi Rama përdori kartën e mohimit.  “Është e pavëretë që Becchetti ka fituar. Ajo që ka bërë “Der Standard” është një shkrim skandaloz. Nuk është e rastësishme që çështja e “kazanit” që në anglisht është “fake neës”, është botërore” tha ai këtë janar.

Po prse Rama e mohoi deri në fund me këmbëngulje atë që e dinin të gjithë? Për arsyen e thjeshtë se ai është përgjegjësi kryesor për humbjen e kësaj shumë kolosale. Kur televizioni Agon Channel, u pezullua dhe më pas u mbyll 10 ditë para zgjedhjeve lokale të vitit 2015, kryeministri i parapriu luftës politike të kësaj mediaje kritike më te.

Në qershor 2015, pas sekuestrimit të televizionit Agon Channel dhe aktiviteteve të tjera të biznesmetnit italian, kryeministri bëri deklarata tejet të forta paragjykuese. Ai tha se të ardhurat që financonin këtë ekran ishin “pra të zeza”. Po këtë muaj, në një intervistë për vision Plus, Kryeministri Rama i përforcoi akuzat e tij duke deklaruar se e konsideron “një sukses ndërmarrjen e një veprimtarie hetimore, për krim ekonomik” dhe se media e Becchetit, Agon Channel “është financuar nga aktivitet ekonomik kriminal”. “Nuk është hetuar media këtu, nuk është goditur Agon Channel është goditur burimi i financimit tejet i dyshimtë si krim ekonomik” përforcoi ai në një intervistë tek “5 pyetje nga Babaramo”.

Rama reagon për Becchettin: Bllokimi i parasë së zezë që ushqente Agon Channel, një sukses

Por të gjitha këto akuza ranë njëra pas tjetrës.

Fillimisht drejtësia shqiptare kërkoi ekstradimin e Francesco Becchettit dhe njoftoi për të Interpolin. Por ai e fitoi gjyqin dhe pala shqiptare nuk u paraqit. Atë e akuzuan për fshehje të origjinës së parave, por ai nxori dokumentin se Agon Channel qe financuar me paratë e ligjshme të fittuara në një proces gjyqësor 400 milionësh kundër Deutche Bank.
Më tej, i gjendur në vështirësi në emisionin “Opinion” kryeministri deklaroi se hetimet ishin bërë në bashkëpunim me palaëan italiane. Vetëm më vonë e pyetur nga gazetarët shqiptarë ambasada e këtij vendi në Tiranë, mohoi duke thënë se ai ishte një hetim ekskluzivisht shqiptar.

Rama: Hetimet për Becchettin bashkë me italianët, ka pastruar para në Shqipëri

Pra me radhë edhe burimi i parave të pista edhe dëshira për të rikthyer Becchettin me pranga në Tiranë edhe mashtrimi se investigimi qe italo shqiptar, u rrëzuan  dorë pas dore. Më në fund në 24 prill 2019, Gjykata e Qendrës Ndërkombëtare për Zgjidhjen e Mosmarrëveshjeve të Investimeve (ICSID) pranë Bankës Botërore, arriti në përfundimin se qeveria shqiptare, me vendimet e saj, ka shkatërruar investimet e bëra nga Becchetti dhe ortakët e tij në shoqërinë mediatike Agon Set, pjesë e të cilit ishte dhe televizioni Agon Channel.

Becchetti për median italiane: “Persekutimi im politik mbaroi”, Shqipëria duhet të paguajë 140 milion euro

Ky dëm me kosto mbi 110 milionë euro ka ardhur vetëm prej veprimeve të pamatura të Edi Ramës. Ende nuk dihet nëse ai e ka goditur biznesmenin italian për llogari të një pale të tretë, apo thjeshtë për të hequr qafe një media kritike.

Por një gjë është e sigurtë: Edi Rama ka pasur gjatë gjithë kësaj kohe diçka për të fshehur. Prandaj ai krijoi dhjetra alibi dhe u mundua të gënjejë deri në fund. Por si për të zbatuar thënien e vjetër se gënjeshtra e ka bishtin nga pas, e vërteta i shpërtheu në momentin e vet më të keq, në kulmin e fushatës.

©Lapsi.al

 

 

36 Comments

 1. Oh sa mire, Zemra mal me behet, do ta hajne njerzit tullumin, po prap zemra mal me behet.

  Ke ndonje problem me Rilindjen? Denoconoje jasht Shtremses Shqiperi qe e ka blere mafia.

  F*** OFF Ripjellje.

 2. Per te gjithe ata qurravece qe ngulnin kembe se Rama nuk e mbylli TV AGON thjesht per kapriçio personale!

  1. Kush ka 2 pare mend e di? shume qe komentojne flasin si i do suma fuges dhe ripjelljes.

   Tall trapin rama me kete vend.

   Rani ben fushate per te marre votat e pensionisteve…
   Luljeta bozdo bert ndrenika qe u felliq ne pleqeri
   Vakdinat kineze dhe najada como

  2. Sali krimineli dhe Lul mafishtja vodhen 250 miljon Euro te rruga e kombit dhe nuk u denuan. Ti rruani trapin Rames. Ne 26 prill per here te trete ai do jete kryeministri i vendit

 3. Injoranca Turke , te paguajne Islamiket e PS , rrace e keqe , inferiore! thotë:

  Ti bllokohen te gjitha pasurite e tij personale dhe te PS deri ne vleren 110 milion €, dhe ta reason ne burg , maskarain , perse duhet te paguajme ne populli per nje INJORANTE DHE NJERI I KEQ NE SHPIRT !
  Partia Socialiste te shpallet ORGANIZATE TERRORISTE ! E JASHTELIGJESHME, .

 4. TE RROJE PARTIA
  TE RROJE PALLOSHI
  PO TANI KY PALLA A NUK DUHET DENUAR PER DEM EKONOMIK?
  DHE NUK ESHTE DEM DOSIDO POR 110 MILION EURO .
  PALLOSHI NE BURG
  PALLOSHI NE BURG
  PALLOSHI DHE LEJFENI NE BURG

 5. Per 30 euro te nje fature te papaguar ose 33 MILION HERE ME PAK e ka flakur ne burg ku i ka

  dhen e fund jetes kryefamiljari. Po ky per 33 MILION HERE me shume ? Po depudetet socialiste qe

  bertisnin si nazista burg, burg, burg per te varferit ku rrasen ne burg brenda nje viti 38000 fukaraj

  shume nga te cilet nga depresioni e pamundesia per te paguar u vetflijuan. Zoti vono, por nuk harro.

 6. Paradoksi i faqes ku lexoj lajmin!
  “Rama merr per fushate gjoben 110 milioneshe. Shqiptaret paguajne per tekat e Rames.. etj” . Pak me poshte me shfaqet reklama e fushates se PS. VOTO NR 12.

 7. Cojeni ate fature plot ne Euro 110 Milion,

  atje ne kulle te Surrelit se ajo e meriton,

  nuk ja ka per borxh ky Populli shqiptar,

  te paguaje Marrezite e Rames Gomar!

 8. Ne artikull shkruhet se genjeshtra e ka bishtin prapa,por ne fakt thenja popullore thote se genjeshtra i ka kembet e shkurtra. Por te kthehemi tek ceshtja. 110 milione euro Becchetti, 430 milione euro inceneratoret, 300 milione euro check up, 250 milione euro koncesioni i sterilizimit, nja 500 milione euro ne ceshtjen CEZ-Dia, qindra milione euro per blerje gjate pandemise duke blere paisjet te pakten 10 here me shtrenjte e sa miliarda euro te tjera te vjedhura apo te cuara dem nga buxheti qe mbushet me taksat tona, jane nje akuze e rende per kryeministrin. Ky jo vetem qe duhet te shkarkohet, se te votohet as qe behet fjale, por duhet te marre disa denime me burg te perjetshem qe te mos kete mundesi te perfitoje nga faljet apo amnistite e ndryshme, si dhe i duhet konfiskuar cdo pasuri qe ka sepse e ka vjedhur nga djersa dhe gjaku jone. Por ka edhe dicka tjeter qe duhet ta kuptojne militantet dhe votuesit socialiste. Ky njeri, sebashku me zdromsin e bashkise Tirane, kane shkaterruar PS duke imponuar sektin rilindor gje qe e kane kuptuar te gjithe tashme dhe raportet e TI, thirrjet per moskandidim te krimineleve, raportet e DASH, apo qofte edhe ky vendim qe ngarkon ne shpinen e cdo shqiptari detyrimin per te paguar per marrezite e dy kryezdromsave, nuk eshte koincidence qe publikohen pikerisht ne fushate zgjedhore. Prandaj kujdes ne votime o shqiptare, mos u genjeni nga vaksina kineze…

  1. Mero baxhella 110 million euro sikur 3milion shqiptar te blenin me cmimin me te shtrejt vaksinen fajzer bejne 150 dhe shqiptaret shpetonin nga vdekja e kovidit do dilnin nga ankthi do leviznin lirisht sic beri Israeli dhe shume por njerezit pakarakter due idiot si Mero baze dhe shume gazetar te majte duke ndihmuar edvinin po I bejne nje dem kolosal shqiperise

 9. Ku qenkan komentuesit e Surrelit?!

  Sot per here te pare po me vika keq per fugshpumat, pra per kelyshet e Cendri Fugës, per Zylat dhe Mazniket, qe nuk pertojne te servirin histori me Argita dhe Fazlliça, te bejne turbulluesin me komente tipike per Merobaziket, cdo ore dhe dite.

  Pershendes dhe tifozin tim personal qe na kujton shpesh “Mutin e Kristaqit”, term qe une e perdor per te treguar gjendjen ku jemi zhytur, qe s’le koment timin pa iu pergjigjur, por fatkeqesisht sot eshte pa bateri nese eshte robot, dhe PA KOQE NESE ESHTE RIDHJERES PROFESIONIST!

  1. O i ziu Lul.
   Tani e kuptova pse nuk do qe ti fitoje zgjedhjet. Se do te paguaje 110 milion euro.
   He mor NAMUT! Dmth ti ha mut kot.
   Te pakten tre byreke i hengre sot.

 10. Njoftim-Okazion!
  Shitet vile ne Surrel,56 m e gjate,pa dritare anash,me ndricim nga tavani,me shume bodrume me hale perjashta. Shitet per nevoja borxhi.
  Cmimi I diskutueshem.

 11. Eh mor te mjere. Akoma nuk e keni kuptuar qe ato miliona do i paguajme ne? Si gjithmone ne fakt. Rama me Beketin e kane bere pazarin qe ne fillim. Pse ju kujtoni se situacionet fiktive te punimeve me Kalivac i ka firmosur falas Gjiknuri? Apo qe i ka marre te gjitha per vete pa dijenine e Rames? Po qe prokurorja qe kishte ceshtjen dhe do arrestonte Gjiknurin u shkarkua kot nga vetingu? Aq sa edhe vete nderkombetaret e ONM e pranuan qe ky ishte shkarkimi me absurd qe kishin pare. Eshte e gjitha loje, leket i ndan Rama me Beketin

  1. Une per vete nuk do paguaj asnje lek, pagoi ti po deshe.
   I kam dhjere nje mut si Shqiperise ashtu dhe Shqipetareve qe pranojne te poshterohen nga Rama.

   1. Kur nuk ke c’te flasesh me mire mbyll halen.. Shqiperia e Shqipetaret as nuk te pjerdhin..ti je asgje, je hic..hale

 12. Spurdhjaku Rama si Spurdhjaku Ngjela –
  Ngjela ne 3 gjygje humb 4. Rama ne 4 gjygje me Becchettin ka fitu 3 (sic pretendon) por i 4-ri i rras gjobe 110 Milion Euro!
  Rilindjote kudo ku jeni, lejeni te Marrin Rama ne marrezine e tij e mos u budallallepsni aq sa te kerkoni ti lani Mutin qe e ka mbulu kembe e koke duke i shurru persiper.

 13. Po te kish shkuar avokat mbrojtes JURISTI Hulsi Maja
  fitorja me Beketin do te qe 200% e Beketi do te kthente
  110 mil euro dhe 5 vjet do te mbante ERTV me shpenzimet
  e tij.

 14. Rilindjotet e shkrete, me vjen sinqerisht keq per ta! I duhet si shpesh e shpesh here ta mbllacisin edhe kete gjobe 110 milion Euro porsi plot Bajga tjera qe ka dhjere bytha shqyer e pederasit Surrelit dhe te ulerasin se po hane mjalte.

 15. Ore miq ne komente duhet te sugjerohet,qe Ramfyelli duhet te veje ne shitje Spiropallen,Ujklsiun,kurse ate plaken me pampersa Luljeta Bozon ,jo se eshte shume e konsumuar,qe t’i laje boxhin Bechetit,po nuk dolen keta te dy mund te marri edhe Tao Taon.

 16. Becchetti, nuk ka asnjë gjyq me Edi Ramën, as nuk ka pasur problem me qeverinë e Edi Ramës. Në vitin 2015, ka qenë Prokuroria e Shqipërisë, atëherë e drejtuar nga Adriatik Llalla, njeriu i Sali Berishës dhe Ilir Metës, e cila nisi hetimet ndaj biznesmenit Italian për akuza të pastrimit të parave. Prokuroria e Tiranës e çoi çështjen në gjykatë, e cila konfirmoi akuzat e prokurorisë, çështja shkoi në apel, ku sërish në vendim të formës së prerë u vendos të sekuestrohen pronat e Becchettit, e kjo jo vetëm për televizionin e tij, por për të gjithë asetet e tij në Shqipëri.

  Gjykata nuk pati asgjë me median, por me asetet ekonomike : “AgonSet”, shoqëritë “Energji”, Cable System, 400 KV, etj. Të gjitha këto shoqëri administroheshin nga Francescko Becchetti, nëna e tij Liliana Condomitti, Mauro de Renzis dhe Erjona Troplini.

  Megjithatë, biznesmeni Italian, edhe pse u rrëzua në gjyq, asnjëherë nuk bëri një betejë me drejtësinë shqiptare, as kundër prokurorisë, e as kundër qeverisë apo Edi Ramës.

  1. I pa emer gjykata e Strasburg arbitrazhi eshte gjykat Europiane per neve qe duhet te futemi ne BE duhet te paguajm qe te jemi rregull me ligjet e BE po ku do I marrim apo do te na I japi Nena e Erion Velis ne te semes kush shkatron te ardhmen e femijve tane

 17. Që nga fillimi këta të dy mafiozë kanë bë skemën për këtë.
  Becchetti, gjoja sulmon Ramën. Rama, gjoja e ndalon “Agon Channel”
  Skemë perfide.
  Tash, një prokuror, qoftë edhe mesatar, edhe mund të zgjidhte këtë “çështje”!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu