• |
ide | kryesore

Tensione mes Turqisë dhe Greqisë në Egje

-Instant, Lajme, Planet

Ka pasur sërish tensione mes Turqisë dhe Greqisë në brigjet e Egjeut.

Mediat raportojnë momentin, ku dy anije patrullimi nga njëra anë greke, e nga ana tjetër turke, kanë kryer manovra të rrezikshme, duke tentuar edhe të përplasen fizikisht.


Mediat greke kanë publikuar pamjet nga momenti ku anija turke i afrohet rojës bregdetare greke, duke kaluar vetëm pak metra larg tyre. Ndërkohë turqit pretendojnë se ky veprim u bë pasi grekët kishin kaluar në ujërat e tyre territorial.

Incidente janë regjistruar edhe gjatë pasdites së djeshme, ku një gomone me emigrant u rrethua nga anijet greke dhe turke, pasi secili prej tyre pretendonte se gomonia ishte në ujërat territoriale të tyre.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.