• |
ide | kryesore

Libri shokues/ Pse po zvoglohet penisi tek meshkujt

Arkiva, Stil

Penisi mashkullor po zvogëlohet dhe organet gjenitale po keqformohen për shkak të ndotjes së mjedisit, ka paralajmëruar në një libër të ri, Shanna Sëan, një shkencëtare mjedisore.


Dr Sëan, shkruan se njerëzimi po përballet me një “krizë ekzistenciale” në normat e pjellorisë si rezultat i ftalateve, një kimikat i përdorur gjatë prodhimit të plastikës që ndikon në sistemin endokrin që prodhon hormone.
Si rezultat i kësaj ndotjeje, siç shkruan skyneës, një numër në rritje i foshnjave po lindin me penis më të vegjël, shkruan Dr. Sëan.


Libri i saj, i titulluar Count Down, shqyrton “sesi bota jonë moderne po kërcënon numrin e spermatozoideve, duke ndryshuar zhvillimin riprodhues të meshkujve dhe femrave dhe duke rrezikuar të ardhmen e racës njerëzore”.

 

Ky kimikat përdoret në bërjen e lodrave plastike për ti bërë ato më fleksibël, por Dr Sëan thotë se ai po kërcënon  zhvillimin normal të jetës njerëzore.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu