• |
ide | kryesore

Vaksina kineze, e vërteta e artikullit të New York Times që përmendi Rama. AFP e klasifikon si lajm të rremë

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Sot në nisje të procesit të vaksinimit të oficerëve të Policisë së Shtetit, kryeministri Edi Rama përmendi edhe një artikull të gazetës Neë York Times lidhur me efikasitetin e vaksinës kineze. Por e vërteta është ndryshe. Artikulli nuk është material i gazetës Neë York Times, por i botuar prej saj në një seksion të dedikuar eseve me autorë të ndryshëm. Pra, nuk është qëndrim apo analizë e vetë gazetës. Por përvec kësaj, artikulli në fjalë është klasifikuar si lajm i rremë nga një tjetër media prestigjoze si AFP. Në sektorin e kontrollit të fakteve të AFP, thuet se ky është një lajm i rremë. Më poshtë linku i artikullit te Neë York Times dhe linku i klasifikimit si lajm i rremë nga AFP.

Linku i kontrollit të fakteve të AFP.


Misleading posts circulate online claiming that NYT, Deutsche Welle endorsed China’s Covid-19 vaccines

Linku i New York Tmes

China Wanted to Show Off Its Vaccines. It’s Backfiring.

4 Comments

  1. I mbani mend “policet qe rrihnin njerezit ne Spanje”, video qe botoi ky Penisi i Surrelit?
    Pastaj tha se ia kishte treguar nje i njohur…

    S’e ka per here te pare mashtrimin!

  2. Pse beni gam-gam kot, si llapaqena te Shqupit apo te Bushatit revolucionar ? Po nuk keni besim tek vaksina, mos e beni edhe prisni nga zoti tju shpetoje nga virusi. Lepijuni edhe ndonjehere makines se Bashes, mos ju jep ajo ndonje mbrojtje. Pse e keni problem qe ata qe s’kane frike nga vaksina vejne e marrin?? Nuk eshte me detyrim! Na a cate trapin fare…

  3. Ore Ervin djali na vjen keq se nuk duam te vdesin policet tane se mezi I kemi ata na mbrojne, na rrahin, na shajne, na ofendoje, na vjedhin, na kultivojne kanabisin. E cte te them tjeter o Ervin me e te vogel se È e madhe nuk e meriton.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu