• |
ide | kryesore

Video/ Turpërohet Chelsea 2-5: humbja e parë e Tuchel vjen nga vendi i parafundit

-Instant, Sport, Video

Java e 30-të e Premier League nis me një surprizë të madhe: Chelsea pëson humbjen e parë nën drejtimin e Tuchel, duke humbur në shtëpi 5-2 kundër West Bromwich të vendit të parafundit. Blues në avantazh me Pulisic në minutën e 28, u penalizua nga inferioriteti numeric për 61 minuta për shkak të kartonit të kuq të Thiago Silvas: Baggies përfituan dhe përmbysin me Pereira (dy gola pas minutës së 45 ‘të pjesës së parë, e një në të 91’), Robinson (63 ‘) dhe Diagne (68’). Mount shënoi golin tjetër, pa vlerë për Chelsea.

Në një kampionat si Premier League, nuk duhet të marrësh kurrë asgjë të mirëqenë. Pas pushimit për ekipin kombëtar, turneu anglez rifilloi me një rezultat të habitshëm, fitoren e Baggies, të parafundit, kundër një Chelsea që, para kësaj ndeshje, nuk kishte humbur kurrë që nga ardhja e Thomas Tuchel. Megjithatë Blues nuk e filluan keq, dhe morën epërsinë pas 28 minutash lojë falë Christian Pulisic. Sidoqoftë, një minutë më vonë, Thiago Silva (i ndëshkuar që në fillim të ndeshjes) ndërhyri në një mënyrë të cekuilibruar ndaj Yokuslu duke lënë fushën e lojës pas kartonit të dytë të verdhë. Trajneri gjerman u mbrojt me Christensen në vend të Ziyech, por mbrojtja është reparti që përsëri e tradhtoi në rikuperimin e pjesës së parë, duke lejuar Matheus Pereira të shënojë dy gola.


Në pjesën e dytë miqtë janë shumë të efektshëm në menaxhimin e avantazhit, dhe përfundimisht mbyllin llogaritë midis minutës së 63′, me Callum Robinson, në krosimin e Furlong dhe 68′, me Mbaye Diagne që firmosi pokerin me një goditje në qendër të zonës. Në të 71 ’Mason Mount shkurtoi distancën duke përfituar nga një shpërqendrim i rrallë i mbrojtjes së West Brom: megjithatë, është një dritë në errësirë, aq sa në të 91’ mbërriti goli i pestë i miqve, me Pereiran që përfundoi tregolëshin në kundërsulm dhe duke i dhënë fund një ndeshje të papritur dhe të paparashikueshme.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.