• |

Video/ Fitore me përmbysje e United ndaj Brighton: dygolëshi i Kane nuk i mjafton Tottenham

Në javën e 30 të Premier League, Manchester United konsolidoi vendin e dytë në renditje duke fituar 2-1 ndaj Brighton, me Rashford dhe Greenwood që iu përgjigjën Welbeck. Tottenham barazoi 2-2 në Newcastle dhe humbi vendin e katërt: dygolëshi i Kane nuk ishte i mjaftueshëm për të përmbysur golin e Joelinton dhe Willock befasoi Lloris në minutën e 86. Southampton u rikuperua nga 0-2 në 3-2 me Burnley, Aston Villa ndoqi shembullin nga 0-1 në 3-1 kundër Fulham.

Mbrojtja e vendit të dytë kalon edhe nëpër ndeshje komplekse si kjo për Manchester United, që lufton, vuan dhe në fund fiton mbi një Brighton të pozicionuar mirë. Sinjalin e parë të ndeshjes e dhashë, ashtu si pritej miqtë, kur Greenwood tronditi shtyllën e jashtme pas një goditje dënimi, por në të 13′ është një emër i njohur në Old Trafford që ndryshoi rezultatin në dëm të Djajve të Kuq. Welbeck, goditi me kokë duke impenjuar Henderson që grushton, por topi u kthye tek sulmuesi që nuk e pati të vështirë ta dërgojë në rrjetë me portën bosh.

Manchester United u rikthye në fushë pas pushimit me qëllim që të vuajë më pak nga sa ka provuar në pjesën e parë dhe, në fakt, pas një çerek ore diagonalja e Rashford, me sugjerimin e Bruno Fernandes, fiksoi barazimin. Welbeck pothuajse realizoi menjëherë kundërgoditjen, por topi kaloi ngjitur me shtyllën, kështu që Djajtë e Kuq arritën të provojnë me qetësi të thyejnë rezistencën e Brighton: miqtë u rrëzuan në minutën e 38, kur Greenwood goditi, pas një krosimi të Pogba, duke kompletuar operacionin përmbysje.