• |
ide | kryesore

“Cala më tha zezak m…”: ky është version i Diakhaby që braktisi fushën

-Instant, Sport

“Cala më tha zezak m…”, kjo është fjalia e thënë nga Diakhaby ndërsa mori rrugën e dhomës së zhveshjes gjatë Cadiz-Valencia, i ndjekur nga shokët e tij të skuadrës. Një episod që e ka indinjuar Spanjën dhe botën aq shumë sa Marca ka vendosur titullin: “Humbje e të gjithëve, nuk je vetëm”. Dje në mbrëmje komunikata e Cadiz mbërriti duke dënuar episodin.

“Klubi i Futbollit Cádiz, duke pasur parasysh ngjarjet që ndodhën në ndeshjen kundër Klubit të Futbollit Valencia, dëshiron të bëjë konsideratat e mëposhtme:
– Ne jemi kundër çdo situate racizmi ose ksenofobie, kushdo qoftë autori i veprës, dhe ne punojmë për çrrënjosjen e tij. Të gjithë autorët e këtyre krimeve, pavarësisht nëse vijnë nga ekipi ynë ose jo, duhet të paguajnë për të.
– Nuk dyshojmë në ndershmërinë e të gjithë anëtarëve të skuadrës sonë, mbrojtës të vendosur të luftës kundër racizmit, qëndrimi i të cilëve ka qenë gjithmonë shembullor në të gjitha ndeshjet që janë luajtur.
– Nuk mund të futesh për të vlerësuar çështjet e lojës mes lojtarëve, ne gjithmonë kërkojmë një qëndrim respekti dhe përgjegjësie ndaj kundërshtarëve.
– Ne punojmë dhe do të vazhdojmë të punojmë në mënyrë që në futbollin tonë të mos ketë sjellje ksenofobike, me një “JO RACISM” me gjithë forcën e saj “.


Edhe Valencia me një komunikatë për shtyp ka dhënë qendrimin e saj në në 10 pika kryesore.

“1. Mouctar Diakhaby sot u bë një tjetër viktimë e racizmit në futboll;
2. Pasi pësoi një fyerje raciste të patolerueshme, ai mori një karton të verdhë në protestë;
3. Jemi krenarë për mbështetjen që Diakhaby ka marrë nga shokët e tij të skuadrës dhe për vendimin për të lënë fushën në bllok;
4. Ne kemi besim se kjo ngjarje do të hetohet;
5. Për zhgënjimin tonë, asnjë vendim nuk u mor;
6. Klubi në asnjë moment nuk i nxiti lojtarët e tij të kthehen në fushë. Arbitri u ka komunikuar lojtarëve pasojat e mundshme të mos kthimit në fushë. Lojtarët, të detyruar të luanin nën kërcënimin e dënimit pas fyerjeve raciste dhe kartonit të verdhë ndaj Diakhaby, vendosin të kthehen në fushë;
7. Diakhaby u kërkoi shokëve të tij të skuadrës që të ktheheshin dhe të luftonin. Kolegët e tij respektuan vullnetin e tij;
8. Ajo që ndodhi sot nuk duhet të ndodhë më kurrë në futboll;
9. Valencia është kundër racizmit dhe shpreh mbështetjen e plotë për Diakhaby. Sot është një ditë e trishtuar për sportin tonë;
10. Ajo që humbëm sot nuk është ndeshje, sot kemi humbur respektin dhe shpirtin e futbollit dhe sportit”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu