• |
ide | kryesore

Çani: Nga 110 milion eurot e Bechetit fitojnë të gjithë, Rama nuk i bëri kot deklaratat!

-Instant, Lajme, Të fundit

“Kjo është një aferë e pastër ku do fitojnë të gjitha palët. Imagjino sa kanë fituar ata arbitrazhit në Uashington, çfarë i dini ju ato? Pazare të niveleve të larta janë”. Kështu u shpreh në studion e emisionit “Të Paekspozuarit”, në MCN TV gjatë diskutimit për çështjen “Beccetti”.

Sipas Çanit deklaratat e kryeministrit Rama pas sekuestrimit të bizneseve të Francesco Beccettit kanë qenë të qëllimta “kushdo qoftë ai do dilte të bënte ato deklarata. Përse i bëri ai, kot? I bëri se ndeshja duhej fituar nga pala tjetër”, tha Çani.


Pjesë nga diskutimi:

Çani: Kur bëhet fjalë për shifra kaq të mëdha ti mendon se kryeministri i Shqipërisë kushdo qoftë ai do dilte të bënte ato deklarata. Përse i bëri ai, kot? I bëri se ndeshja duhej fituar nga pala tjetër. E dëbuan nga Shqipëria më thoni mua sa i ka vajtur dëmi atij?

Tomorri: Nuk e di sa ka qenë vlera e aseteve të Agon Channal, por nuk besoj se ka qenë më shumë se 5 milionë

Çani: Unë po them 20 që të jemi brenda. Biznesi i Beketit është fitorja e 118 milionë eurove dhe jo ajo. Ngjarja e vërtetë është kjo që ndodh tani. Kaq naivë duhet të mendojmë ne se janë qeveritarët tanë? Sekserët tanë e dinë si luhet. Kjo është një aferë e pastër ku do fitojnë të gjitha palët. Imagjino sa kanë fituar ata arbitrazhit në Uashington, çfarë i dini ju ato? Pazare të niveleve të larta janë.

14 Comments

 1. Arjan keto i dime ne, se u kuptuam qe me çekët e çezit, por ju si media pse nuk folët kur duhen apo tani pas pilafit.

  1. ceket e cezit te lane mbrapa kompanine qe mund edhe ta shesesh prape..kurse ky , vetem KRM-ese tende i la..

 2. Arjan keto skema tashmë i dimë qe me çekët e çezit, por ju si media pse nuk folët kur duhej apo tani pas pilafit

 3. Kjo eshte nje insinuate idjote qe ju vjen mire ketyre te punesuarve te Sandrit ta thone e ta degjojne. Keta qe nuk hapen gojen asnje rast keto 6 vjet te benin nje pyetje me shume por e moren te mireqene se Becchetti e hengri nga Rama aq fort sa nuk ka asnje shans te fitoje. . Keta qe kerkojne gjithcka tani vetem mos pranojne qe kryeministri i Sandrit e i Mero Bazes ehte treguar nje kaqol 100 karat e qe duhet te shkoje pas hekurave. Po mire , cdo thoni ju kur te dale vendimi i radhes igjyqeve te Becchettit? Ai i Strasburgut? E dini ju qe atje eshte bere padi nga Becchetti per Edi Ramen si Edi Rame., jo si Kryeminister? E qe Rama do paguaje nje me nje personalisht parate nese denohet ? Kush do ndaje leket atehere? E dini ju qe eshte duke perfunduar nje tjeter fitore ne ICSID nga Becchetti , ajo e gjyqit te plehrave?
  Keta gazetare nuk deshen te degjojne e te besojne atehere kur Becchetti beri publik tre padite qe po conte ne Washington.
  E thirrjen qe i bente Rames te terhiqej. As paskan degjuar , as kuptuar , as investiguar. Keta vetem jane gezuar atehere dhe tani po balancojne shkokun e merzise me keto palacolleqe propagande. Kane ndare leket thote Cani qe vetem aty i rri mendja. Nese ka pas nje gje qe nuk e ka patur problem Rama keto 25 vjet pushtet, ka qene mundesia per te fituar lek me grushta e me thase. Nuk kishte nevoje te turperohej kaq rende nderkombetarisht, te vuloste emrin e vet ne vendime gjykatash nderkombetare si nje armik i medias e i drejtesise e nje shkeles alabak i koventave nderkombetare , dhe kete ta merrte si konfirmim ne fushate zgjedhore. Nuk e kish fare te nevojshme berjen e lekeve ne kete forme. I ka bere leket pa nevojen e nje shpartallimi e turperimi te tille nderkombetar. Keta jane aq jo gazetare e aq te paditur sa ne 6 vjet nuk bene nje interviste, nje investigim, nje pyetje, gjithcka ka ndodhur me deshmite e ketij gjyqi ka qene transparente ne faqen e gjykates se washingtonit ketu e 6 vjet, Detaj me detaj. Deshmi më deshmi. Gjykata i dergoi Rames nje urdher te paprecedente qe ne 2016 qe te terhiqej nga tre padite kriminale qe te shpetoheshin keto deme dhe ai me kokorocllekun e gomarit nuk e beri. Dalin keta kaqolet pas pilafi dhe gatuajne corben e mejhaneve te katundit.
  .

 4. PRA KY THOT QE RAMA ME KETE LEVIZJE GODITI NE TE GJITHA ANET .
  1-LARGOU TI SE PARAT I NDAJME NE MENYR TE BARABART.
  2-MOS ME BEJ OPOZIT LARGOG PARAT I NDAJME NE MENYRE TE BARABART.
  3-MEDJAT E TJERA OPOZITARE E SHIKOJNE CFARE NDODH DHE MBYLLIN GOJEN PER 8 VITE DHE PASTAJ TIRANEN ERTV SE JU PRES GJUHEN (POPULLIT).
  4ISTALOHET PERFUNDIMISHT SISTEMI I ORGJISTEVE PA OPOZIT .
  5-PRA ME LEKET E POULLIT I NDANE NE MENYRE TE BARABART I BMYLL GOJEN MEDJAVE OPOZOTARE SHKATERRON ATE PSK DEMOKRACI NE LARGON NGA EUROPA DHE ISTLON SISTEMIN RILINDJE-ORGJETET.

 5. me duket e cuditshme qe eshte zgjedhur Uashingtoni si gjykat arbitrare. ne pergjithesi ne Evrope zgjidhet Parisi

  1. Gjykatat e arbitrazhit vetëm emrin e kanë gjykatë së janë krijuar për të vjedhur para në emër të kompanive e njerëzve të pasur. Shikoni kush është në gjykatën e arbitrazhit në Shqipëri që ta kuptoni çfarë janë këto të ashtëquajtura ‘gjykata’. Nuk kanë përdorur Parisin pasi nuk i kishin paratë e sigurta, gjykata ë Apelit në Paris para ca kohësh hodhi poshtë një vendim të gjykatës së arbitrazhit kundër Libisë.

 6. Nuk na tha ky llapegjati, çani se kush jane ata te gjithe qe fitojne? Qe fiton hajduti dhe Becheti, dihet por kush jane ata te gjithe qe fitojne sipas ketij çorapeje? Na i trego, apo ja dhe ti brena?

 7. Ky,jo vetem gazetar nuk eshte,por eshte aq idiot,sa shkon e “jep” mend,edhe neper media te tjera.Po keta te tjeret,si e ftojne,apo jane edhe ata njelloj si kastraveci,pa vlere,e qe nuk din,se c’thote?

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.