• |
ide | kryesore

Tenderimi i Portit të Vlorës/ PD kallëzon në SPAK ministren Belinda Balluku

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Partia Demokratike e Vlorës kallëzoi sot në SPAK ministren e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Ballukun, për shkelje në procedurën e tenderimit të Portit të Vlorës. Balluku akuzohet për shpërdorim detyre.

Sipas PD-së së Vlorës, Belinda Balluku ka skualifikuar në mënyrë të padrejtë dhe në kundërshtim me dispozitat ligjore për “Prokurimin Publik” të disa ofertuesve që kanë marrë pjesë në këtë prokurim dhe gjithashtu ka pranuar ofertën e cila binte në kundërshtim me kriterin e përcaktuar në dokumentat standarte të tenderit.


“Me veprimet ose mosveprimet e kryera në procedurën e cituar më lartë janë konsumuar elementët e veprës penale të “Shpërdorim i detyrës” parashikuar nga neni 248 i Kodit Penal dhe “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tender apo ankande publike” parashikuar në nenin 258 të Kodit Penal”, thuhet mes të tjerash në deklaratë.

4 Comments

  1. As Brunes as kjo kompania tjeter e sajuar qe dihet se e kujt eshte nuk ka lidhje me punime detare. Me punime ne det , me tunele, me projekte te veshtira duhet kujdes, jo thjesht te merret dokumentacioni nga kompani te huaja .
    Mos shkojme larg, shikoni shune rruge te reja ne kryeqytet qe jane shtruar para 2- 3 vjetesh, duken si rruge lufte

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu