• |
ide | kryesore

Aeroporti i Rinasit në bllokim total/ Qeveria asnjë zgjidhje, vetëm akuza

-Instant, Arkiva, Lajme

Disa shkarkime arbitrare nga puna janë dashur që i gjithë aeroporti ‘Nënë Tereza’ të dalë jashtë funksioni.


Që prej mëngjesit të sotëm, në Rinas nuk ulet e nuk ngrihet asnjë avion. Kjo për shkak se të gjithë kontrollorët, stafi që merret me ulje-ngritjen dhe udhëzimin e avionëve, ka braktisur punën. Kjo situatë parashikohet të vijojë deri në orën 10:00 të ditës së nesërme.


Edhe ndërhyrja e ministres së Infrastrukturës dhe Energjitikës, Belinda Balluku, nuk ka bindur 65 kontrollorët të kthehen në punë.

Greva, sado e paimagjinueshme të duket, duke qënë se momentalisht Shqipëria është jashtë networkut internacional të fluturimeve, ishte njoftuar që prej ditës së djeshme.

Kontrollorët e kishin bërë shumë të qartë shqetësimin e tyre.

“Kemi qenë 5 punonjës që kemi plotësuar deklaratën e paaftësisë për punë. Pasi e kemi plotësuar, jemi telefonuar që të rikthehemi sërish në punë. Për 3 nga punonjësit u dha verbalisht pushim nga puna, ndërsa për 2 të tjerë erdhi shkresa zyrtare. Nga ana procedurale në rast se një punëtor është i paaftë për punë nuk duhet të paraqitet në punë” – u shpreh një prej punonjësve të Albcontrol, e cila shtoi se të gjithë kontrollorët janë të bashkuar dhe të vendosur që t’i shkojnë kësaj çështje deri në fund.

Aktiviteti është pezulluar në Rinas dhe pritet të mos ketë asnjë ulje-ngritje avionësh pasi s’ka punonjës në kulla për të kontrolluar. Madje edhe tek mbikalimet nuk do të ketë punonjës për të njoftuar nëse është qielli i lirë për avionët apo jo.

Greva nisi pasi punonjësit patën firmosur deklaratën e paaftësisë së përkohshme për shkak të stresit të vazhdueshëm që kanë në punë, ndikuar edhe nga pandemia, por u pushuan nga puna për atë akt.

Pas negociimit të dështuar me kontrollorët grevistë, ministrja Balluku doli në një konferencë për media, çuditshëm duke mos folur për shkarkimet nga puna, por duke thënë se kjo është një lëvizje politike me Sali Berishën nga prapa që pengon ardhjen e vaksinave, dhe se qeveria nuk ka përgjegjësi për rrogat e kontrollorëve.

Belinda Balluku e quajti grevën e 68 punonjësve të Albcotrollit të paligjshme, në shkelje të kodit të punës. Ministrja akuzoi politikën se po organizon një grevë të paligjshme duke bllokuar edhe ardhjen e vaksinave, të cilat duhet të vinin sot:

“Kjo është një fushatë elektorale për të prishur imazhin e vendit. Nëse dikush ëshët i sëmurë nuk kthehet dot në vend, për shkak se punonjësit marrin 2900 dollarë dhe jo 4 000 euro. Personat që kanë vdekur dhe duan të varrosen në vend, nuk do të vijnë dot sepse nuk do Sali Berisha” –  u shpreh Balluku.

Sipas ministres, qeveria nuk ka asnjë lidhje me pagat e kompanisë së monitorimit të trafikut ajror, Albcontroll. Ajto shtoi se pagat e kontrollorëve përcaktohen nga të ardhurat e krijuara nga vetë kompania në bazë të trafikut ajror, dhe në një marrëveshje me AITA.

“Këto paga nuk janë të lidhura me buxhetin e shtetit, por vendosen në marrëveshje mes AITA dhe ofruesit të navigimit ajror, Albcontroll”, u shpreh ministrja.

Belinda Balluku tha kontrollorët i kanë vendosur për të bllokuar trafikun ajror dhe vënë nën presion shtetin shqiptarë si pasojë e uljës së pagës “nga 4000 euro në 2300 euro”. 

“Shteti nuk ka përfshirje financiare në kompaninë Albcontroll, nuk merr të ardhura nga Albcontroll dhe nuk i ka dhënë asnjëherë asnjë para. Shtetet nuk kanë asnjë kontakt financiarë me lëvizjen ajrore. Deri në vitin 2019, kanë pasur paga deri në mbi 4 milionë lekë”, u shpreh në konferencën për mediat ministrja Balluku.

Ndërsa situata kaotike ka pushtuar hapësirën ajrore shqiptare, mbetet për tu parë nëse nga autoritetet përgjegjëse do të merren hapa konkretë për zgjidhjen e këtij problemi të paprecedentë, apo do të zhvillohen konferenca mediash që zgjedhin adresimin e fajit në vend të adresimit të problemit. ©LAPSI.AL 

47 Comments

 1. Kan 7 muaj me rroga te reduktuara per shkak te covid dhe renies se trafukut ajror.
  Dhe fillojn grev 20 dit para zgjedhjeve. Se kan ngel pa buke, se nga 4500€ rrog, ju ule ne 2500€.

  1. Sali Berisha dhe ilir Mete do perdorin Qdo mjet dhe munsi per te destbilizue Shqiprine prandaj une mendoj se te gjitha instutusjone shtetrore dhe komtare duhet te pergatiten per ket dhe duhet te ken plano B gati.. Ket njerze po te kishin protostue ne momentin qe ju eshte ulur rroga e kuptoje por Jo tani 2 jave para zgjedhjev dhe ne momentin kure pritet te vine vaksinate.. Sali Berisha dhe ilir Mete kane lidhje shume te forta Ku do dhe ne Qfare do instutusjone edhe me mafjen dhe kriminel dhe kane Para pa funde dhe do ti perdorin pa meshire kunda Shqipries une kaqe di te them …Por Jo se keta te tjeret jane burra te mire por bash si keta te dy nuk Jane …

  2. Rama është organizatori i grevës.
   Arësyja: gënjeshtra e rradhës se sonte në darkë do vinin vaksinat.
   I mahnitshëm në ligësi

  3. 1- Nuk mbahet pushteti me; kurva semaforesh, prostituta burdellosh, kurvica/velerina, lgbt te tipit Balluku & Co!
   2- Nuk ndertohet shtet me kurvica qe kerkojne te fusin gjithcka, permes shalleve, analfabete me turlifare diplomash fallso, te blera neper bote, qe mendojne se; “qellimi justifikon mjetin”!
   3- Nuk fitohen zgjedhjet me bandite ordiner apo me pushtet, me drogaxhi dhe me lumpen rrugesh!
   4- Ky vend s’ka per t’u bere kurre deri sa te ekzistojne keto simtoma te degjenerimit shpirteror dhe moral!

 2. Cfare mjerimi,te degjosh gjuhen me te cilen flet nje ministre e shtetit shqiptar! Deklarata populiste,nga fillimi ne fund! Nuk merret vesh se c’kerkonte te thoshte! Krahasim imoral dhe kriminal I pagave te nje sektori me pergjegjesi tejet te madhe me pagat qesharake te nje qytetari per pune te rendomta.
  Ne fakt,duke u munduar te vere vetulla,nxori syte! Perse moj zonje pagat e shqiptareve jane te nje niveli kaq mjeran?!… Nese pagat e kontrolloreve te trafikut ajror I duken te ekzagjeruara,perse nuk e ka bere problem me pare,por e ngre sot?!..’
  Valle jane budallenj vendet e Europes qe caktojne paga te tilla per sektore kaq delikate dhe kaq strategjike?!..’
  E ka idene kjo zonja sesa kushton nje avari apo aksident ne trafukun ajror,si pasoje e keq-monitorimit dhe sa do dukeshin keto paga,krahasuar me demet e nje aksidenti ajror?!….

   1. Eshte skandaloze dhe kriminale gjuha me te cilen flet zonja ministre!
    Nese asaj I duket interesante te beje krahasime, po them se nje avari ne nje avion si pasoje e keq-monitorimit te trafikut ajror(larg qofte!), minimalisht kushton qindra mije dollare! Nje kushinete e nje avioni kushton nje mal me para! Ne rastin me minimal! Ajo qe duhet thene ne kete rast eshte-larg duart nga kontrolloret!!!! Sepse jane te paprekshem,te pacenueshem,te paperfolshem!!! Jo me te jene te atakueshem!!! Si nuk ka turp qe ben ironi me pagat?!….Po pesembedhjete-rrogshat neper administrate,si puna e Ardian Maznikut(sa te tille jane?!),qe nuk kane ende libreze pune,qe s’u ka thene njeri “puna e mbare!”?!…..

    1. C,a thua o Sal? Paska rroga 4000 euro ne muaj ne Shqiperi?
     Dhe me sa duket keta qenkan te punesuar nga koha e PD-se.
     Po mire ta bejne o Edvin.
     I paske mbajtur ne pune deri me sot.
     Se mos vetem aty. Kudo keshtu eshte.
     Mire ta bejne. Ata qe kane luftuar e votuar per ty sot jane pa pune.

  1. Pse cuditesh ti “vlonjat”. Te gjith e din qe ai e drejton pd. Po tia japi ne tru saliut, Luli shkarkohet vtem me nje sms.
   Kete dhe ti e di.

     1. O Rez pyete mamin se më ke je ngjizur dhe në cilën koperativë që ha mut aq shum për rilindjen

     2. po ti e hengre byrekun per sot o pidhmoter qe shan te tjeret nga familja, o pidhropsh 80-leksh, te qift sali impotenti ne goj farefisin dhe mos e nxjert karin nga goja e farefisit tend deri sa te prishet (dmth kurre)

     3. po ti “t” e hengre byrekun per sot o pidhmoter qe shan te tjeret nga familja, o pidhropsh 80-leksh, te qift sali impotenti ne goj farefisin dhe mos e nxjert karin nga goja e farefisit tend deri sa te prishet (dmth kurre)

  2. pse e ke par te bej pushim Berisha ne keto 8 vjet. nga mengjesi deri ne dark flet per vdekje, perdhunime, terror me nje fjal. ka gjith kohen qe merret me keto gjera qe qelbura si sigurmis muti qe eshte

 3. “Fajin e ka Saliu” pëllasin përsëri edhe mbas shumë vitesh në pushtet dhe drejtim të vendit,
  sepse kontrollorët paskan hallin e Saliut dhe jo të vetes së tyre që duan ti heqin nga puna dhe t’ua përgjysmojnë rrogat për ti bërë favore ekonomike konçensionarëve PPP.

  Meqë na tha rrogat e tyre, le të na thotë dhe rrogen që ka patur kur ka qenë drejtoreshë dhe si i ka menaxhuar fondet dhe tenderat.
  Duke qenë se është absurde për ministren, e cila ha darka te nusreti, që të paguhen me atë shifër personat që kontrollojnë mijëra avionë që të ulen dhe ngrihen, le ti zëvëndësojë me Bangladeshas ose me militant sufllaqesh.

  Fundja le ti kalojnë fluturimet në Aeroportet e tjera në Kukës, Vlorë, Lezhë, Gjirokastër, Sarandë dhe Korçë.
  ps: është dhe opsioni të përdorin pistat e hashashit….

 4. Mos e cani koken djema. U mbyll aeroporti i Rinasit? Ku eshte problemi ketu? Do hapen aeroportet e Kukesit e te Vlores.

 5. O Andi Bushati , o qelbesira e qelbesirave analist , o palaço e qelbesires president Ilir Metes , me jete Grusht Shteti qe bene sot Sali Berisha dhe Ilir Meta (muti) , jo vetem qe duhet menjere te ARRESTOHEN , por edhe ti analist dhe babai yt qe sapo u dekoru me “Kalores” nga Ilir M..i, ne BURG duhet ta keni vendin.!!! SOVRANI POPULL ME 75 DEPUTETE TE TE PSOCIALISTE !

  1. Po të vinka keq ty servil i qeverise qe lapsi boton nje skandal të tillë te Rames?!! Bravo i qofte Andit dhe stafit te portalit!! Ai është trim qe i del përballë nje psikopati ne pushtet.
   I lumte dhe Ilir Metës per trimërinë qe tregon kunder Rames me shoke, hallall !!

   Kurse ti je nje copë mishi me dy sy!

  2. O Sovran, qenke komplet hajvan:). Ik mer klluf pi ilacet se te paska kap keq virusi “Rilindje” o “socialist”.

 6. Ore keta kane shkallu komplet, edhe per keto fajin e paska Saliu? hahahah o ju qifsha robt o kucka muti. Shko jepini dum muhabetit aty se lat nom ju shkerdhefsha robt ju shkerdhefsha.

 7. Jane lodhur nga stresi pandemise keta pidhushat? Ti zevendesojne direkt me te tjere sic ja u beri Presidenti Regan ktyre lloj bythqirave kur benin greva ne shba

 8. Km palikari dhe pushtetin e paska akoma Saliu,prandaj kerkon mandatin e tret Ramapjellja se kto dy mandate e paska pas Saliu pushtetin,cfare qerratai dhe ne kujtonim se e ka pas kardash rama pushtetin. O palikari w shikon sa poshte ke rene edhe thua jam kryeka…minister por KM i vertet paska qene Berisha,cfare nuk bene per pushtet i ziu rama,behet gomar,behet lolo,behet varikars bile pranon qe 8 vjet nuk paska qene ai kryeminister por Sali Berisha,ather cfar e do ti?o shoku,kur na paskw genjyer keto 8 vjet.hajt rruga e mbare

 9. Në krye të 65 punonjësve rebelë, qëndron Fisnik Tabaku, vëllai i opozitares Jorida Tabaku që me urdhër partie po strumbullon një vepët të rëndë penale duke cënuar sigurinë kombëtare. Fisniku, drejtor i ka qysh prej janarit 2021 që tenton e organizon pengimin e ardhjes së vaksinave antiCovid në Republikën e Shqipërisë duke rrezikuar jetën e qindra e mijëra qytetarëve shqiptarë.

  Mes gjithë kësaj loje të pështirë e plot rreziqe shëndetësore e penale, ti Jorida Tabaku duhet të ngrihesh mbi patetizmin militantesk e ti japësh urdhër tët vëllai tu bëjë thirrje grevkstëve milionerë të hapin qiejt e Shqipëri, të lejojnë vaksinat të prekin tolën tonë e të mos luani me shëndetin e njerëzve në këtë kohë kolere ku kolerat e partive do neveriten edhe prej historisë!

  1. O i pa emer kete shkrim e kishte pak me pare te pamfleti me emer Blendi Mane. Po ashtu veri emrin mos ki turp. Pse nuk pyet per arsyen e greves po merresh me vllain e nje kandidate per deputete te opozites dhe mos duhet te mbaje pergjegjesi motra per veprimet e vllait te rritur??hajdeni me kembe ne toke shkoni punoni njehere aty e pastaj flisni ne kane te drejte apo jo qe protestojne. Greva eshte e gabuar por duhet te kishte marre zgjidhje jo te shkonte deri ketu.

 10. keshtu eshte kur fut hundet politika gjithandej, na u neveriten. Jan 3 personazhe qe jan kancer i shtet-berjes ne ate vend:
  Ram poturrja (super i korruptuar, autokrat dhe populist);
  Sali gerdeci (vrases, i korruptuar, fashist, nxites i vllavrasjes, mashtrus dhe enverist i pandreqshem);
  Like Floriri (vrases, hajdut i pangopur dhe u kap me presh ne dor, kameleon, anadollak oportunist);

  Me Bashen as qe ja vlen te merresh se eshte thjesht buratin. Keta te tre te lartpermendurit duhet me se sben te hapin krahun, ne te kundert nuk ka per tu ber kurre ky vend. dhe nqs hapin krahun duhet me jua pre te gjitha tentakulat qe i lidhin me shtetin deri ne sekuestrin pasurie dhe denim sipas bemave. se po ikin keta dhe len buratina si puna e Bashes, ska prap shance.

 11. Keto duhen lincuar publikisht, po 90% shqiptaret punoj per 400 mij lek ne muaj keto rq duan 4000 dollar.
  Po ca rritjet rroge duan keto, po transporti ajror eshte me i goditur, nga te gjithe sektoret, kto robqirat duan rritje,

 12. Mbas 25 prillit do ta rregullojme kete pune.
  Qijani nonen ,rrini ne shtepi dhe degjoni lajmet e Fevziut dhe Shkulakit.
  Pak e keni,aty te rrini .

 13. Per jashteqitjen -mavi-qe komenton me -Byrektoren-do shkruaj dhe une disa vargje me pare do i ve -titullin -SUFLLAQEXHINJTEe Ridhjerjes.

  Qe kur ngrihi ne mengjez
  si ajo pula qe vete ne -halet-
  nuk lini radhe pa ngrene mut
  si jeni keshtu per vaj medet.
  por me shume ti o moter ,grua qire
  per ketu tek -Lapsi-hiqesh me i mire
  ju ini soj kurvash dhe puthanash
  dhe kete e di gjith Shqiperia
  shkerdhehuni si race dhe fis
  vetem t’ju rroje partia.

 14. Je ne gjurmet e dajos s. koleks 50 vjet ne pushtet vetem fajsoi te tjeret premtoi do hanim me lug te florinjet po si perfundim e pam çfar fituam e hengern shqipetaret .dhe rama fajson te tjert Saliun harron qe ka 8 vjet ne pushtet dhe do e kishte gjykuar 10 her po alibia vazhdon fajn e ka Saliu
  Dhe sufllaqexhit nuk te besoin

 15. Me te Saliut ne goje Edi Rama perdit e pernat,
  sot me te Saliut ne goje dhe Ballukja e ngrate,
  me “Fajin e ka Saliu” qahet akoma Ramzullapi,
  pas tij edhe Balluket edhe Taulant Balle Trapi,
  edhe kur ne bythe ha gjoben e Becchettit pra,
  Saliut i lepijne koqet dhe te Saliut ne goje ka !

 16. E lexoi Ballukja tekstin e Rames!
  Sabotatoret ne burg dhe pushkatim si shoku Beqir(Balluku) ne vitin 1974…

 17. Per shqiptaret faji asht kopil.Kjo dihet.
  I madhi Konica:”Kur shqiptari nuk e arrin trenin thote m’iku treni”.
  Ridhjerja edhe pas 80 vitesh,ne vitin 2101, do te thote se fajin per mashtrimet e qenverise te Edvinkaraxhozit, e ka patur Saliu.
  Kurse Like mutin e kane zgjedhe vete president n’ate kohe.

 18. Shteti shqiptar ne duart e mbeses se ish-terroristo-kriminelit Beqir Balluku!!! I cili shkoi si qeni ne rrush,pasi u perdor si lango per kohe te gjate. Tash vjen kjo bundra,e cila ben sakrificen e madhe,duke braktisur pagen prej 77 milione lekesh ne “Albcontrol” dhe shkon ministre me page 16 milione leke!!!
  Rasti ekzemplar I sindromes se Stokholmit! Kjo buce kerceu nga preheri I Oktapodas ne AMC ne preherin e Rames ne bashkine e Tiranes! Cengije e regjur!!!!

 19. Tja u bejne sic ja u beri regani ktyre pederastave qe na qenkan stresuar nga nje avion qe ulet ne dite ne rinas

 20. Po ndodh sepse Edi Rama ka vendosur të heqë nga puna njerëzit e Ilir Metës dhe Sali Berishës aty; që janë njerëz të afërt ose klientë të rëndësishëm të partive të tyre.
  Një person në Albkontroll, kontrollon realisht më shumë se 200 vota për PD-në e LSI-në. Por nga ana tjetër janë syri e veshi i shefave të tyre për aferat që kalojnë nga avionët e dyshimtë, e deri tek salla VIP e aeroportit të Rinasit.
  Kjo qelizë e rëndësishme e strukturës shtetërore është realisht një nga qendrat e kancerit të abuzimit, korrupsionit, nepotizmit, klientelizmit dhe degradimit të marrëdhënies së shtetit shqiptar me administratën e tij.
  Në vite ANTA e sot Albontrolli u kthye në një “strehë pëllumbash”, në qeliza kulisash dhe vend krushqish të pjesës së elitës më çibane të shtetit shqiptar.
  Mjafton të shikohet organigrama dhe lista e borderove të Albcotrol, për të parë marrëdhëniet e gënjeshtra që lidhin politikanët e mëdhenj me njëri –tjetrin.

 21. 1- Nuk mbahet pushteti me; kurva semaforesh, prostituta burdellosh, kurvica/velerina, lgbt te tipit Balluku & Co!
  2- Nuk ndertohet shtet me kurvica qe kerkojne te fusin gjithcka, permes shalleve, analfabete me turlifare diplomash fallso, te blera neper bote, qe mendojne se; “qellimi justifikon mjetin”!
  3- Nuk fitohen zgjedhjet me bandite ordiner apo me pushtet, me drogaxhi dhe me lumpen rrugesh!
  4- Ky vend s’ka per t’u bere kurre deri sa te ekzistojne keto simtoma te degjenerimit shpirteror dhe moral!

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.