• |
ide | kryesore

Ikona majmunësh në fotot e Alexander-Arnold e Keita, ndërhyn Liverpool: “Tani mjaft”

-Instant, Sport

Një rast tjetër racizmi në Angli. Trent Alexander-Arnold dhe Naby Keita ishin viktima të intolerancës sociale dhe ekipi i tyre, Liverpool, ndërhyri menjëherë në mbrojtje të lojtarëve me një postim. Episodet, të vecuara, i referohen përgjigjeve në fotot e postuara nga dy lojtarët në këto ditë. Përgjigje me emoji majmun. Ndërsa Facebook, kontrolluesi i Instagram-it, raportoi se një hetim tashmë është hapur për të gjetur autorët, një deklaratë me tone të qarta u shfaq në kanalet zyrtare të Liverpoolit.


View this post on Instagram

A post shared by Liverpool Football Club (@liverpoolfc)

“Edhe një herë ne e gjejmë veten tonë duke diskutuar me keqardhje abuzimin racist të neveritshëm, mëngjesin pas një ndeshje futbolli (mbrëmë Reds humbën 3-1 në Madrid, kundër Real, ndeshja e parë e çerekfinaleve). Është absolutisht e papranueshme dhe duhet të ndalet. Liverpool dënon të gjitha format e diskriminimit dhe vazhdon të punojë me partnerët tanë të përfshirjes përmes iniciativës Red Together. Si klub, ne do t’u ofrojmë lojtarëve tanë të gjithë mbështetjen e nevojshme. Do të punojmë gjithashtu me autoritetet përkatëse për të identifikuar dhe, nëse është e mundur, për të ndjekur penalisht personat përgjegjës. Ne e dimë që kjo nuk do të jetë e mjaftueshme derisa platformat e mediave sociale dhe organet rregullatore që i drejtojnë ato të marrin masat më të forta parandaluese të mundshme. Situata aktuale nuk mund të lejohet të vazhdojë dhe na takon të gjithëve që të sigurohemi për këtë”.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu