• |
ide | kryesore

Rastet me mpiksje gjaku, pezullohen testimet e vaksinës AstraZeneca te fëmijët

-Instant, Lajme, Planet

Një provë e vaksinës së coronavirusit Oxford-AstraZeneca mbi fëmijët është ndalur ndërsa rregullatori i ilaçeve në Mbretërinë e Bashkuar heton një lidhje të mundshme të mpiksjeve të rralla të gjakut tek të rriturit. Prof Andrew Pollard nga Universiteti i Oksfordit i tha BBC-së se nuk kishte asnjë shqetësim sigurie me testimet, por shkencëtarët po prisnin për informacion të mëtejshëm.


Rreth 300 vullnetarë u regjistruan. Më herët, kryeministri britanik, Boris Johnson tha se njerëzit duhet të vaksinohen kur të ftohen, transmeton Telegrafi. Gjyqi, i cili filloi në shkurt, po vlerëson nëse goditja prodhon një përgjigje të fortë imune në fëmijët e moshës midis gjashtë dhe 17 vjeç.


Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.