• |
ide | kryesore

Shqipëria pa fluturime/ Kontrollorët lënë punën, zbrazet aeroporti

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

Aeroporti i Rinasit është totalisht jashtë funksionit, pasi ministrja e Infrastrukurës, Belinda Balluku dështoi të arrijë një marrëveshje me kontrollorët që kanë hyrë në protestë.

Kontrollorët kishin njoftuar për grevë që ditën e djeshme.


Ç’po ndodh në Rinas/ Të mërkurën rrezikohet të mos ulet asnjë avion 

Aktiviteti është pezulluar në Rinas dhe pritet të mos ketë asnjë ulje-ngritje avionësh pasi s’ka punonjës në kulla për të kontrolluar. Madje edhe tek mbikalimet nuk do të ketë punonjës për të njoftuar nëse është qielli i lirë për avionët apo jo.

Greva nisi pasi punonjësit patën firmosur deklaratën e paaftësisë së përkohshme për shkak të stresit të vazhdueshëm që kanë në punë, ndikuar edhe nga pandemia. Por, pesë punonjës u pushuan nga puna për këtë akt.

Një punonjëse e ‘AlbControl’ u shpreh se të gjithë kontrollorët janë të bashkuar dhe të vendosur që t’i shkojnë kësaj çështje deri në fund. ©Lapsi.al 

7 Comments

 1. Aq mire ja kane bere.

  Bytha e saj ul rrogat.

  Le te ule rrogen e saj.

  Ky vend ja nevoje per SINDIKATA

  Duvet treg pune, jo treg SKLLEVERISH nga Bangladeshi.

 2. Era e te madhit kungull mbaroi.po e pret tosi ne trotuaret e vjenes?apo qelia e ftohte.

 3. Pe me krahe te lehta greven!! Me ne fund po shikoj nje rezistznce ne çfrytezimin barbar te punonjesve!! Belinda mos rri po duku si Beqir Balluku!!

  Nuk ka ligj te ulet rroga sepse bie puna! Kontrolloret paguhen me pak se ata europiane, megjithese bejne te njejten pune.

  Kane pushuar njerezit sepse i do menderja Rames dhe Ballukut!
  Ti uli Rama avjonet qe s’di te ngasi as makinen!!
  Kurajo keshtu fitohet LIRIA! Me te mira ju dalte!!

 4. Ec se vijne kontrolloret nga Bangladeshi tani qe i paguajne me sufllaqe si ato skuthat e bodrumit.
  E qajne ato trafikun ajror:)

 5. Nje bravo e madhe. Ajo qe i mungon Shqiperise eshte qe nuk ka sindikata te forta por te shitura tek pushteti majtas apo djathtas. Duhet qe dhe sindikatat e arsimit e te tjera te solidarizohen se vetem keshtu fitojne te gjithe

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu