• |
ide | kryesore

Si hakerat po përdorin LinkedIn për të targetuar përdoruesit me oferta pune ‘false’

-Instant, Stil

Për profesionistët që kërkojnë punë ose lidhen me të tjerët, LinkedIn është një rrjet social mjaft i njohur. Gjatë një viti apo më shumë, ka pasur një krizë të rëndë pune në shumë pjesë të botës. Me shumë njerëz që i drejtohen LinkedIn për të kërkuar punë, duket se hakerat po i synojnë ata me një fushatë të re.

Sipas një raporti nga Gizmodo, hakerat po përdorin një fushatë të sofistikuar për të synuar pajisjet e përdoruesve. Raporti citon një hulumtim të botuar nga eSentire, një ofrues i zgjidhjeve të sigurisë kibernetike.
eSentire ka paralajmëruar përdoruesit se një grup piraterie po synon “profesionistë biznesi në LinkedIn me oferta false pune në një përpjekje për t’i infektuar ata me një Trojan të prapambetur të sofistikuar.”


Çfarë është një backdoor trojan? Është një formë malware që u jep hakerëve qasje dhe kontroll të largët mbi kompjuterin e viktimës dhe i lejon ata të dërgojnë, marrin, nisin dhe madje edhe të fshijnë skedarë.
Hakerët, sipas raportit, janë të lidhur me një grup të quajtur Golden Chickens.

Si po targetojnë hakerat përdoruesit e LinkedIn?

Hakerat dërgojnë një DM ose mesazh direkt tek një përdorues me një lloj oferte pune. Oferta është e rreme por vjen e bashkangjitur me skedarin Zip ose ka një bashkëngjitje me shtesën .zip. Skedari .zip ka një malware të fshehur që ndihmon hakerat të targetojnë dhe kontrollojnë pajisjen e viktimës.

©LAPSI.AL

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu