• |
ide | kryesore

Unioni i kontrollorëve europianë kundër versionit me “grusht shteti” të Ramës: Jo zgjidhjeve autoritare

-Instant, Arkiva, Lajme, Të fundit

1Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror ka reaguar pas protestës së nisur nga kontrollorët e Albcontrol, çka ka sjellë dhe pezullimin e fluturimeve.


Unioni Europian i Kontrollorëve të trafikut Ajror (ATCEUC) bën thirrje për ndalimin e sulmeve mbi kontrollorët e trafikut ajror, të cilët nga qeveria i etiketuan si pjestarë të një grushtinshteti dhe apelon për zgjidhje me dialog, jo me qasje totalitare. Apeli është dhe për Poloninë, ku me sa duket është e njëjta situatë.


“…Në Shqipëri, pesë kontrollues të trafikut ajror (ATCO) janë pushuar nga puna sepse, për shkak të stresit të rëndë me të cilin kanë jetuar gjatë vitit të kaluar, përkeqësuar nga ulja e njëanshme e pagave deri në 70%, shkarkimi i tyre ndodhi pasi ata deklaruan paaftësi të përkohshme për shkak të këtyre streseve në përputhje me skemën e kompetencës së ATCO-s shqiptare.

Pasi të pesë u pushuan nga puna, ATCO-të shqiptare u mblodhën për të diskutuar sjelljen e ANSP-së shqiptare me ministrin e tyre, por ndërhyrja e Ministrit të Infrastrukturës dhe Energjisë dështoi të japë ndonjë rezultat”.

ATCEUC dënon injorancën absolute të PANSA dhe Albcontrol Management në lidhje me bazat e një Dialogu të Shëndetshëm Social. Të dy i vendosin punonjësit e tyre nën një stres të jashtëzakonshëm shtesë që dëmton sigurinë e operacioneve të tyre.

Për temat e sigurisë, është e natyrshme të kesh mendime të ndryshme brenda sektorit evropian të ATM-ve. Problemet mund të zgjidhen vetëm përmes një dialogu real dhe kuptimplotë dhe kurrë përmes qasjeve totalitare.

ATCEUC nxit PANSA dhe Albcontrol të rivendosin menjëherë ATCO-të që ata pushuan dhe fton si Qeverinë dhe Autoritetet Kombëtare Polake dhe atë Shqiptare për të vlerësuar plotësisht praktikat e Dialogut Social të ekipit aktual të Menaxhimit të ANSP.

Do të ishte e mençur të mos nënvlerësohej solidariteti midis Kontrolluesve Evropian të Trafikut Ajror kur dëshmojmë një manifestim kaq të qartë të abuzimit të pushtetit me të cilin po përballen kolegët tanë nga Polonia dhe Shqipëria!”, thuhet në reagim.

3 Comments

 1. Unioni i Saliut. E di une, Saliu e kontrollon kete union. Qellimi eshte te rrezoje pushtetin qe lumturon çdo dite popullin.

 2. Eh Sali Berisha, c’na bere, e fute ne dore edhe unionin e Kontrolloreve Europiane, fute ne fore edhe

  State Department dhe e urdherove te cilesoje Shqiperine si qender operacionale te krimit te orgazizuar,

  dhe mbi te gjitha urdherove Gjykaten e Arbitrazhit Nderkombetar te ndeshkoje Shqiperine me 110

  milion euro vetem pse KM-ja beri nje shaka te vogel me biznesmenin italian.

 3. Rilindja quan grusht shteti dhe thirrjet “Rama Ik”, kshu qe kjo greva e punonjeve te trafikut ajror eshte Boks shteti:).

  A ky eshte ftohur ne tajare. Kujton se duhet ti rrine te gjithe sus e te marin teseren e Ripjelles qe te hane buke.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu