• |
ide | kryesore

Video/ Ronaldo e Dybala zhysin Napolin: Juventus kap Champions fort, Inter fluturon +11

-Instant, F1, Sport, Video

Dy fitore me të njëjtin rezultat të skuadrave pritëse, në dy ndeshjet e prapambetura të Serie A, që legjitimojnë Inter në krye të renditjes pas fitores 2-1 ndaj Sassuolo dhe Juventus që mposht Napolin 2-1 në rikuperimin e javës së tretë të ndeshjes së Serie A dhe u ngjit në vendin e tretë në renditje, duke konsoliduar pozicionin e tij në zonën Champions.

JUVENTUS – NAPOLI 2-1
Bardhezinjtë e zhbllokuan takimin në minutën e 13 me Ronaldon, të asistuar nga një veprim spektakolar i Chiesa, vuajtën në fillim të pjesës së dytë, por e mbyllën historinë në minutën e 73 me një perlë të Dybala, i cili hyri vetëm pak minuta më parë. Në të 90’ Insigne shkurtoi diferencën me një penallti, por nuk mjafton: të besuarit e Gattuso rrëshqasin në vendin e pestë pas Atalantas. Një reagim krenarie, në ndeshjen më të pritur (nga çdo pikëpamje). Juventusi rikthehet pas dy hapave të gabuar kundër Beneventos dhe Torinos, duke fituar një përplasje të drejtpërdrejtë që është thelbësore për garën për Evropën që ka rëndësi. E bën me një performancë në nivel, si për cilësinë e vendosur në fazën sulmuese, ashtu edhe për aftësinë për të qenë kompakt dhe vuajtur kur ishte e nevojshme, i nxitur nga një Chiesa i papërmbajtshëm, nga udhëheqja e pritjet e Buffon, nga karikimi i një lojtari, rëndësia e të cilit duket se shumëkush e kishte harruar, si Dybala. Asgjë ende nuk është vendosur, tendenca për luhatje e ekipit të Juventusit këtë sezon sigurisht që nuk mund t’i lërë të qetë, por injeksioni i besimit me siguri i bë. Napoli, nga ana e tij, mund të pendohet për një ndeshje tjetër të luajtur mirë (sidomos në pjesën e dytë, shumë më pak në pjesën e parë), por jo shumë konkrete. Shumë mundësi të humbura, disa zgjedhje të gabuara (Mertens kundër gjigantëve Chiellini-De Ligt) dhe një zgjim që erdhi pak vonë. Në sfidën e Marassit me Sampdoria do të jetë e nevojshme të rifillojnë garën.
INTER – SASSUOLO 2-1
Interi vuan, por koleksionon fitoren e dhjetë radhazi duke prenotuar titullin kampion. Në rikuperimin e javës së 28 të Serie A, ekipi i Contes mundi Sassuolo 2-1 dhe u arratis në +11 nga Milan. Në San Siro një provë cinike e zikaltërve. Në pjesën e parë Lukaku (10 ‘) hapi serinë e golave me një goditje të saktë me kokë, pastaj në pjesën e dytë Martinez (67’) dyfishoi të majtën, në asist po të sulmuesit belg dhe në finale Traore (85 ‘) trembi të besuarit e Contes me një goditje të shkëlqyer me të djathtën. LuLa nuk tradhton dhe Interi fluturon drejt titullit. Në fund të një ndeshje të luajtur në fraksione të mëdha vetëm përmes kundërsulmeve, Inter skedon Sassuolon duke zgjedhur të mos luajë hapur, por të kontrollojë manovrën e jeshilzinjve dhe të shfrytëzojë maksimalisht fuqinë dhe shpejtësia e sulmuesve të tij. Një temë që shënoi lojën nga fillimi dhe që në analizën përfundimtare, megjithë vuajtjen në finale, i dha zikaltërve tre pikë shumë të rënda për klasifikimin.Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu