• |
ide | kryesore

Arrestohet djali i Armstrong: akuzohet për agresion seksual ndaj një minorene

-Instant, Sport

Sipas një dëshmie të Departamentit të Policisë së Austin, Luke David Armstrong – djali 21-vjeçar i Lance, fituesi i diskutueshëm i shtatë Tour de France më pas i përfshirë nga skandali i dopingut – u arrestua nën akuzat e agresionit seksual të një vajze 16-vjeçare, për t’u liruar më pas për njohje personale. Episodi i inkriminuar i përket qershorit 2018, në fund të një feste të shkollës së mesme në kryeqytetin e Teksasit, me viktimën që raportoi gjithçka në polici vetëm në nëntor 2020.


Një avokat i Armstrong i mohoi akuzat dhe pretendoi se klienti i tij kishte qenë në një marrëdhënie konsensuale për muaj të tërë me vajzën në fjalë: “Ajo që ndodhi tre vjet më parë në shkollën e mesme nuk ishte një krim dhe nuk ishte sulm seksual. – tha avokati Randy Leavitt për KXAN – ishte një marrëdhënie konsensuale midis dy të rinjve, të cilët në fund u ndanë. Këto akuza nuk duhej të ishin paraqitur dhe sigurisht jo tre vjet më vonë”.


VERSIONI I VIKTIMËS — Vajza u tha hetuesve se ajo i kërkoi Luke Armstrong të shkonte ta merrte atë nga një festë në qershor 2018, sepse ajo kishte pirë shumë dhe për këtë arsye nuk ishte në gjendje të ngiste makinën. Ajo shtoi se nuk mbante mend që ishte dërguar në shtëpinë e Armstrong, por pretendoi se u zgjua në një divan dhe më pas pësoi dhunën. Në dhjetor 2020, Luke pranoi në një telefonatë, dërguar policisë si provë, se ai kishte pasur marrëdhënie seksuale me viktimën në shtëpinë e babait të tij. Sidoqoftë, i akuzuari siguron se marrëdhëniet gjithmonë zhvilloheshin me pëlqimin e të dyve, gjë që e konfirmon një dëshmitar i marrë në pyetje nga autoritetet. Policia tha se sulmi i pretenduar ndodhi në një shtëpi në rrugën Windsor dhe të dhënat tregojnë se Lance Armstrong shiti një shtëpi në të njëjtin bllok në qershor 2018. Sidoqoftë, ish-legjenda e çiklizmit nuk u është përgjigjur publikisht pretendimeve në lidhje me djalin e tij.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike.

Kthehu